Lehen hizkuntzaren bilakaera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaEuskaraErdaraBiakBeste
Araba19862,894,51,51,2
Araba19913,094,51,51,1
Araba19963,293,62,01,2
Araba20013,592,42,21,9
Araba20063,989,92,63,6
Araba20114,187,53,45,0
Bizkaia198614,081,23,01,8
Bizkaia199113,981,62,81,6
Bizkaia199613,681,43,21,8
Bizkaia200113,481,53,31,8
Bizkaia200613,180,53,82,6
Bizkaia201112,879,14,53,6
Gipuzkoa198638,453,66,31,8
Gipuzkoa199139,054,15,41,4
Gipuzkoa199638,654,05,81,6
Gipuzkoa200137,754,85,81,7
Gipuzkoa200636,654,86,32,3
Gipuzkoa201135,354,27,13,5
Lapurdi199620,375,24,5-
Lapurdi200119,275,35,4-
Lapurdi200615,978,65,4-
Lapurdi201114,580,84,7-
Naf. Beherea & Zuberoa199661,229,89,0-
Naf. Beherea & Zuberoa200159,630,210,2-
Naf. Beherea & Zuberoa200656,234,09,9-
Naf. Beherea & Zuberoa201151,239,19,7-
Nafarroa Garaia19917,586,91,91,0
Nafarroa Garaia20016,987,71,92,0
Nafarroa Garaia20115,782,23,66,0
Lehen hizkuntzaren bilakaera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaEuskaraErdaraBiakBeste
Araba19867.212246.9554.0103.051
Araba19917.906252.7194.1152.817
Araba19968.761259.2235.6513.376
Araba20019.877258.1896.0095.385
Araba200611.669267.4697.75010.681
Araba201112.756272.71310.62115.534
Bizkaia1986161.057936.82835.05221.052
Bizkaia1991157.846927.75032.31918.443
Bizkaia1996152.970912.74135.86620.023
Bizkaia2001146.554894.66336.51019.561
Bizkaia2006145.142892.19541.95128.921
Bizkaia2011143.221888.39750.58340.989
Gipuzkoa1986259.032361.39742.18312.166
Gipuzkoa1991259.590359.90035.8979.625
Gipuzkoa1996256.498358.71738.25710.442
Gipuzkoa2001247.573359.64438.13511.147
Gipuzkoa2006244.149365.16042.12515.329
Gipuzkoa2011241.573370.81848.68823.693
Lapurdi199636.647135.9458.103-
Lapurdi200136.425142.85810.318-
Lapurdi200631.401155.23910.755-
Lapurdi201129.804166.2189.757-
Naf. Beherea & Zuberoa199619.4049.4382.855-
Naf. Beherea & Zuberoa200119.0539.6643.260-
Naf. Beherea & Zuberoa200618.42911.1513.234-
Naf. Beherea & Zuberoa201116.67512.7333.175-
Nafarroa Garaia199137.368434.4289.2784.734
Nafarroa Garaia200136.433463.94010.27110.730
Nafarroa Garaia201134.074493.63021.61736.013

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN