Etxeko hizkuntza, emakumezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)2011100,01,892,52,92,8
Arabako Lautada (A)2011100,02,990,53,92,8
Arabako Mendialdea (A)2011100,03,990,63,91,5
Arrati Nerbioi (B)2011100,028,457,412,31,9
Bidasoa Beherea (G)2011100,013,774,49,82,1
Bilbo Handia (B)2011100,03,690,24,41,8
Debabarrena (G)2011100,031,152,914,02,0
Debagoiena (G)2011100,035,648,015,01,4
Donostialdea (G)2011100,016,071,710,51,9
Durangaldea (B)2011100,020,764,712,42,2
Enkartazioak (B)2011100,02,592,13,61,8
Erribera garaia (NG)2011100,00,090,91,74,5
Errioxa Arabarra (A)2011100,02,291,23,43,2
Estellerria (NG)2011100,01,590,34,21,6
Gernika-Bermeo (B)2011100,045,937,214,82,2
Goierri (G)2011100,034,550,612,72,2
Gorbeia Inguruak (A)2011100,014,773,39,32,7
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,033,446,914,32,7
Iruña (NG)2011100,02,187,74,13,4
Kantauri Arabarra (A)2011100,03,389,65,61,5
Markina-Ondarroa (B)2011100,065,521,910,71,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,00,890,32,73,9
Pirinioaldea (NG)2011100,03,085,66,62,2
Plentzia - Mungia (B)2011100,018,866,512,81,9
Tolosaldea (G)2011100,046,738,013,61,7
Tuteraldea (NG)2011100,00,191,50,46,0
Urola-Kostaldea (G)2011100,054,432,411,61,6
Etxeko hizkuntza, emakumezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria,
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)20112.662472.4637874
Arabako Lautada (A)2011126.0993.595114.0904.9443.470
Arabako Mendialdea (A)20111.419561.2865621
Arrati Nerbioi (B)201111.3903.2376.5351.402216
Bidasoa Beherea (G)201137.7575.18028.1013.699777
Bilbo Handia (B)2011443.50015.846400.03019.7247.900
Debabarrena (G)201127.0038.39114.2963.775541
Debagoiena (G)201130.09010.72414.4364.505425
Donostialdea (G)2011164.13326.201117.66617.1843.082
Durangaldea (B)201147.9709.93031.0225.9711.047
Enkartazioak (B)201115.67739314.435565284
Erribera garaia (NG)201127.103924.6274501.228
Errioxa Arabarra (A)20115.4261174.949187173
Estellerria (NG)201117.54126515.838732288
Gernika-Bermeo (B)201122.80710.4638.4823.366496
Goierri (G)201132.31211.14716.3664.098701
Gorbeia Inguruak (A)20114.0305942.955374107
Ipar-mendebaldea (NG)201125.4528.50811.9333.638691
Iruña (NG)2011167.9353.575147.3606.9655.678
Kantauri Arabarra (A)201116.95755515.194948260
Markina-Ondarroa (B)201112.6978.3142.7851.360238
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201115.02012413.557409591
Pirinioaldea (NG)20116.7772005.801444152
Plentzia - Mungia (B)201126.7305.03517.7813.418496
Tolosaldea (G)201122.75610.6298.6423.095390
Tuteraldea (NG)201140.8403637.3671802.465
Urola-Kostaldea (G)201135.30519.21711.4324.094562

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN