Hizkuntza-gaitasuna, helduen artean, Udalerrika. Euskal Herria, (%)
LurraldeaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Abadiño (B)2011100,040,528,830,7
Abaigar (NG)2001100,00,05,194,9
Abaltzisketa (G)2011100,091,04,84,1
Abanto-Zierbena (B)2011100,09,932,757,4
Abartzuza (NG)2001100,04,87,487,8
Abaurregaina (NG)2001100,024,345,730,0
Abaurrepea (NG)2001100,07,719,273,1
Aberin (NG)2001100,00,03,396,7
Ablitas (NG)2001100,00,92,097,1
Adios (NG)2001100,05,03,391,7
Aduna (G)2011100,078,513,87,7
Agoitz (NG)2001100,06,410,483,1
Aguilar kodeskoa (NG)2001100,02,92,994,1
Agurain (A)2011100,012,931,455,6
Aia (G)2011100,085,57,37,3
Aiara (A)2011100,013,842,343,9
Aiegi (NG)2001100,03,57,389,2
Aizarnazabal (G)2011100,082,712,05,3
Ajangiz (B)2011100,086,711,32,0
Albiztur (G)2011100,087,47,65,0
Alegia (G)2011100,074,116,79,2
Alesbes (NG)2001100,00,10,099,9
Alkiza (G)2011100,084,410,25,4
Allin (NG)2001100,04,43,492,3
Allo (NG)2001100,03,23,593,3
Alonsotegi (B)2011100,09,135,355,6
Altsasu (NG)2011100,013,121,164,7
Altzaga (G)2011100,075,017,17,9
Altzo (G)2011100,080,911,77,4
Ameskoabarren (NG)2001100,05,912,581,5
Amezketa (G)2011100,089,33,96,8
Amoroto (B)2011100,091,24,93,8
Amurrio (A)2011100,011,932,755,4
Andoain (G)2011100,038,332,129,5
Andosilla (NG)2001100,01,31,597,1
Anoeta (G)2011100,062,923,114,0
Antsoain (NG)2011100,06,713,179,0
Antzin (NG)2001100,02,612,085,5
Antzuola (G)2011100,066,319,614,0
Anue (NG)2001100,013,220,166,7
Araitz (NG)2001100,091,06,32,7
Arakaldo (B)2011100,032,727,340,0
Arakil (NG)2001100,010,617,172,3
Arama (G)2011100,079,511,49,1
Aramaio (A)2011100,075,416,97,7
Aranaratxe (NG)2001100,011,161,127,8
Aranguren (NG)2011100,05,87,285,4
Arano (NG)2001100,086,26,96,9
Arantza (NG)2001100,094,25,40,4
Arantzazu (B)2011100,068,423,28,4
Aras (NG)2001100,01,14,494,4
Arbizu (NG)2001100,076,512,710,8
Areatza (B)2011100,046,732,520,8
Arellano (NG)2001100,05,55,589,0
Areso (NG)2001100,090,28,90,8
Aretxabaleta (G)2011100,051,329,119,7
Argantzun (A)1996----
Arguedas (NG)2001100,00,20,599,3
Aria (NG)2001100,037,543,818,8
Aritz (NG)2001100,020,020,060,0
Armañantzas (NG)2001100,03,40,096,6
Armiñon (A)2011100,05,930,763,4
Arraia-Maeztu (A)2011100,013,629,057,4
Arrankudiaga (B)2011100,038,835,026,2
Arrasate (G)2011100,042,231,925,9
Arratzu (B)2011100,082,312,05,7
Arratzu-Ubarrundia (A)2011100,013,125,761,2
Arrieta (B)2011100,064,226,99,0
Arrigorriaga (B)2011100,016,535,548,0
Arroitz (NG)2001100,00,52,597,0
Arruazu (NG)2001100,057,134,38,6
Artaxoa (NG)2001100,01,74,793,5
Artazu (NG)2001100,05,95,988,2
Arteaga-Gaztelu-Elexabeitia (B)2011100,068,118,313,6
Artze (NG)2001100,06,38,085,7
Artzentales (B)2011100,010,023,566,5
Artziniega (A)2011100,011,036,052,9
Asparrena (A)2011100,016,233,750,1
Asteasu (G)2011100,073,516,510,1
Astigarraga (G)2011100,046,832,920,2
Atarrabia (NG)2011100,07,012,978,5
Ataun (G)2011100,082,79,97,4
Atetz (NG)2001100,014,629,156,3
Atxondo (B)2011100,048,422,129,5
Aulesti (B)2011100,086,75,77,5
Auritz (NG)2001100,021,525,652,9
Azagra (NG)2001100,00,20,699,2
Azkoien (NG)2011100,02,15,292,3
Azkoitia (G)2011100,068,717,413,9
Azpeitia (G)2011100,081,410,68,1
Azuelo (NG)2001100,00,00,0100,0
Añana (A)2011100,015,720,563,9
Añorbe (NG)2001100,00,64,395,0
Bakaiku (NG)2001100,031,046,222,8
Bakio (B)2011100,048,431,719,9
Baliarrain (G)2011100,096,20,03,8
Balmaseda (B)2011100,08,631,859,5
Barakaldo (B)2011100,07,831,161,1
Barasoain (NG)2001100,04,29,786,1
Barañain (NG)2011100,06,411,980,7
Barbarin (NG)2001100,00,00,0100,0
Bargota (NG)2001100,00,73,396,0
Barillas (NG)2001100,01,40,098,6
Barrika (B)2011100,027,842,329,8
Barrundia (A)2011100,018,029,352,7
Basaburua (NG)2001100,066,422,011,5
Basauri (B)2011100,011,032,556,5
Bastida (A)2011100,016,133,450,6
Baztan (NG)2011100,066,618,813,4
Beasain (G)2011100,044,829,625,6
Bedia (B)2011100,045,728,226,1
Beintza Labaien (NG)2001100,091,74,63,7
Beire (NG)2001100,00,96,392,9
Beizama (G)2011100,092,93,63,6
Belaskoain (NG)2001100,02,24,493,3
Belauntza (G)2011100,070,812,416,8
Bera (NG)2001100,063,519,417,0
Berango (B)2011100,022,137,939,9
Berantevilla (A)2011100,08,119,172,7
Berastegi (G)2011100,082,510,07,5
Berbintzana (NG)2001100,01,44,394,3
Bergara (G)2011100,056,628,714,7
Beriain (NG)2001100,00,93,196,0
Bermeo (B)2011100,065,819,914,3
Bernedo (A)2011100,013,319,267,5
Berriatua (B)2011100,084,18,37,7
Berriobeiti (NG)2011100,08,311,777,8
Berriozar (NG)2011100,06,210,881,7
Berriz (B)2011100,042,227,330,5
Berrobi (G)2011100,070,317,412,3
Bertizarana (NG)2001100,076,710,113,2
Betelu (NG)2001100,086,06,17,9
Bidania-Goiatz (G)2011100,083,59,17,4
Bidankoze (NG)2001100,00,00,0100,0
Bidaurreta (NG)2001100,04,18,287,8
Bilar (A)2011100,04,914,880,3
Bilbo (B)2011100,013,732,354,0
Biurrun (NG)2001100,00,03,296,8
Burgelu (A)2011100,011,727,261,1
Burgi (NG)2001100,02,14,193,8
Burlata (NG)2011100,06,412,079,0
Busto (NG)2001100,08,80,091,2
Busturia (B)2011100,055,028,116,9
Buñuel (NG)2001100,00,20,399,4
Cabanillas (NG)2001100,00,00,799,3
Cabredo (NG)2001100,00,00,0100,0
Cadreita (NG)2001100,00,30,199,6
Caparroso (NG)2001100,01,02,396,6
Cascante (NG)2001100,00,41,498,2
Castejón (NG)2001100,00,61,498,0
Cintruenigo (NG)2011100,00,25,093,1
Corella (NG)2011100,00,85,992,2
Cortes (NG)2001100,00,61,597,9
Cárcar (NG)2001100,00,91,198,0
Deba (G)2011100,066,122,211,7
Deierri (NG)2001100,05,36,887,9
Deikaztelu (NG)2001100,00,89,090,2
Derio (B)2011100,018,935,645,5
Desojo (NG)2001100,02,40,097,6
Dima (B)2011100,074,514,511,1
Donamaria (NG)2001100,093,24,72,0
Donemiliaga (A)2011100,014,623,362,1
Doneztebe (NG)2001100,062,213,824,0
Donostia (G)2011100,029,237,333,5
Dulantzi (A)2011100,014,636,548,9
Durango (B)2011100,036,834,828,4
Ea (B)2011100,074,815,99,3
Egues (NG)2011100,05,910,381,4
Eibar (G)2011100,037,834,527,6
Ekora (A)2011100,05,319,874,8
Elantxobe (B)2011100,082,011,86,2
Elduain (G)2011100,085,88,85,3
Elgeta (G)2011100,071,917,011,2
Elgoibar (G)2011100,047,532,619,9
Elgorriaga (NG)2001100,075,920,33,8
Elizagorria (NG)2001100,00,01,398,7
Elo (NG)2001100,01,83,694,5
Elorrio (B)2011100,051,229,419,3
Elortz (NG)2011100,04,79,884,3
Eltziego (A)2011100,08,219,072,8
Eneritz (NG)2001100,03,92,693,5
Erandio (B)2011100,011,332,556,2
Eratsun (NG)2001100,090,54,15,4
Ereño (B)2011100,077,616,06,4
Ergoiena (NG)2001100,085,112,42,5
Ermua (B)2011100,015,333,451,2
Errenteria (G)2011100,023,836,539,7
Errezil (G)2011100,086,04,010,1
Erriberabeitia (A)2011100,013,028,158,9
Erriberagoitia (A)2011100,08,232,059,8
Erriberri (NG)2001100,01,93,894,3
Errigoiti (B)2011100,075,413,710,9
Erro (NG)2001100,017,221,661,2
Erromantzatua (NG)2001100,04,66,289,2
Erronkari (NG)2001100,07,917,374,8
Esa (NG)2001100,03,25,391,6
Eskoriatza (G)2011100,044,631,124,2
Eslaba (NG)2001100,00,03,296,8
Espartza Zaraitzu (NG)2001100,06,124,269,7
Esprontzeda (NG)2001100,01,50,098,5
Esteribar (NG)2001100,09,79,480,9
Etaio (NG)2001100,03,16,390,6
Etxalar (NG)2001100,089,07,23,8
Etxarri (NG)2001100,09,50,090,5
Etxarri Aranatz (NG)2001100,066,822,610,6
Etxauri (NG)2001100,09,317,173,6
Etxebarri (B)2011100,010,835,653,6
Eulate (NG)2001100,07,723,868,5
Ezkabarte (NG)2001100,08,215,975,9
Ezkaroze (NG)2001100,03,24,592,2
Ezkio-Itsaso (G)2011100,077,013,49,6
Ezkurra (NG)2001100,0100,00,00,0
Ezporogi (NG)2001100,010,510,578,9
Faltzes (NG)2001100,01,51,597,0
Fitero (NG)2001100,016,50,183,4
Fontellas (NG)2001100,00,02,497,6
Forua (B)2011100,069,019,511,5
Fruiz (B)2011100,067,122,210,7
Funes (NG)2001100,00,30,499,2
Fustiñana (NG)2001100,00,21,398,5
Gabiria (G)2011100,083,78,18,1
Gaintza (G)2011100,091,41,76,9
Galar (NG)2001100,00,61,597,9
Galdakao (B)2011100,023,532,144,4
Galdames (B)2011100,013,627,059,4
Galipentzu (NG)2001100,00,07,792,3
Galoze (NG)2001100,01,88,889,5
Gamiz-Fika (B)2011100,063,423,812,7
Garai (B)2011100,073,119,37,6
Garaioa (NG)2001100,07,512,580,0
Garde (NG)2001100,04,32,992,9
Gares (NG)2001100,04,96,388,7
Garinoain (NG)2001100,02,11,496,6
Garralda (NG)2001100,023,139,737,2
Gasteiz (A)2011100,011,727,460,9
Gatika (B)2011100,061,924,713,4
Gautegiz-Arteaga (B)2011100,072,419,48,2
Gaztelu (G)2011100,088,27,14,7
Gazteluberri (NG)2001100,00,00,0100,0
Genevilla (NG)2001100,02,95,791,4
Gernika-Lumo (B)2011100,060,522,017,5
Gesalatz (NG)2001100,07,111,081,9
Getaria (G)2011100,086,68,05,3
Getxo (B)2011100,017,335,247,5
Girgillao (NG)2001100,02,816,780,6
Gizaburuaga (B)2011100,087,56,85,7
Gobiaran (A)2011100,09,627,463,1
Goizueta (NG)2001100,094,83,81,4
Gordexola (B)2011100,014,637,348,1
Gorliz (B)2011100,024,942,732,4
Gorza (NG)2001100,00,016,783,3
Goñi (NG)2001100,02,56,391,1
Guardia (Biastari) (A)2011100,013,127,059,9
Gueñes (B)2011100,010,234,655,2
Harana (A)2011100,07,416,376,3
Hernani (G)2011100,046,531,522,0
Hernialde (G)2011100,078,314,57,2
Hiriberri Atetz (NG)2001100,051,916,731,5
Hondarribia (G)2011100,049,231,419,4
Ibargoiti (NG)2001100,04,27,488,4
Ibarra (G)2011100,054,824,620,6
Ibarrangelu (B)2011100,071,020,58,5
Idiazabal (G)2011100,079,512,77,8
Igantzi (NG)2001100,083,812,73,4
Igorre (B)2011100,058,021,920,1
Iguzkitza (NG)2001100,01,67,091,4
Ikaztegieta (G)2011100,070,416,912,7
Imotz (NG)2001100,058,822,019,2
Irantzu (NG)2001100,07,332,760,0
Irun (G)2011100,021,935,342,8
Irunberri (NG)2001100,04,88,886,4
Irura (G)2011100,062,124,713,1
Iruraitz-Gauna (A)2011100,016,423,360,3
Irurtzun (NG)2001100,012,414,273,4
Iruña Oka (A)2011100,08,235,955,9
Iruñea (NG)2011100,07,913,377,0
Ispaster (B)2011100,086,77,45,9
Itsasondo (G)2011100,064,922,512,7
Ituren (NG)2001100,090,45,93,7
Iturmendi (NG)2001100,013,941,844,3
Itza (NG)2001100,05,710,883,5
Itzagaondoa (NG)2001100,06,79,384,0
Itzaltzu (NG)2001100,00,05,394,7
Iurreta (B)2011100,036,527,935,6
Izaba (NG)2001100,012,510,477,1
Izurtza (B)2011100,071,923,15,0
Jaitz (NG)2001100,00,09,590,5
Jaurrieta (NG)2001100,02,110,487,5
Kanpezu (A)2011100,011,230,258,6
Karrantza (B)2011100,07,525,267,3
Kaseda (NG)2001100,03,54,891,7
Kortezubi (B)2011100,080,814,34,9
Kripan (A)2011100,05,720,573,9
Kuartango (A)2011100,010,144,145,8
Lagran (A)2011100,03,628,967,5
Lakuntza (NG)2001100,047,626,625,8
Lana (NG)2001100,02,33,494,3
Lanestosa (B)2011100,04,625,270,2
Lantaron (A)2011100,08,022,569,5
Lantz (NG)2001100,018,222,759,1
Lantziego (A)2011100,010,323,466,3
Lapoblación (NG)2001100,05,32,692,1
Lapuebla de Labarca (A)2011100,011,921,067,1
Larrabetzu (B)2011100,058,426,415,2
Larraga (NG)2001100,01,12,396,6
Larragoa (NG)2001100,020,820,858,3
Larraul (G)2011100,077,613,88,6
Larraun (NG)2001100,081,512,06,5
Lasarte-Oria (G)2011100,027,735,636,8
Laudio (A)2011100,014,036,150,0
Laukiz (B)2011100,039,932,427,6
Lazkao (G)2011100,049,228,921,8
Leaburu (G)2011100,074,315,110,6
Leatxe (NG)2001100,00,05,095,0
Ledea (NG)2001100,00,86,592,7
Legarda (NG)2001100,00,025,574,5
Legaria (NG)2001100,00,04,895,2
Legazpi (G)2011100,042,930,426,8
Legorreta (G)2011100,061,925,612,5
Legutiano (A)2011100,024,033,342,6
Leintz Gatzaga (G)2011100,071,718,110,2
Leioa (B)2011100,015,535,748,8
Leitza (NG)2001100,087,75,07,3
Lekeitio (B)2011100,077,013,79,4
Lekunberri (NG)2001100,045,430,224,4
Lemoa (B)2011100,040,932,926,2
Lemoiz (B)2011100,042,135,122,8
Leotz (NG)2001100,06,58,185,4
Lerga (NG)2001100,03,26,590,3
Lerin (NG)2001100,00,91,997,2
Lesaka (NG)2001100,073,416,510,1
Leza (A)2011100,016,229,354,5
Lezama (B)2011100,048,730,321,0
Lezaun (NG)2001100,04,97,887,3
Lezo (G)2011100,040,734,524,9
Lizarra (NG)2011100,07,911,278,7
Lizartza (G)2011100,077,012,510,5
Lizoain (NG)2001100,06,610,582,9
Lodosa (NG)2001100,01,10,898,1
Loiu (B)2011100,033,636,929,5
Longida (NG)2001100,02,54,293,3
Lukin (NG)2001100,00,05,794,3
Luzaide (NG)2001100,062,922,015,1
Mallabia (B)2011100,058,227,814,0
Marañón (NG)2001100,00,06,593,5
Markin-Etxebarria (B)2011100,084,99,25,9
Markina-Xemein (B)2011100,075,412,112,5
Martzilla (NG)2001100,00,51,498,1
Maruri-Jatabe (B)2011100,048,229,622,1
Mañaria (B)2011100,074,815,49,8
Mañeru (NG)2001100,01,34,694,1
Mañueta (A)2011100,03,727,269,1
Mendabia (NG)2001100,00,71,597,8
Mendaro (G)2011100,060,329,89,9
Mendata (B)2011100,078,915,06,1
Mendaza (NG)2001100,02,916,280,9
Mendexa (B)2011100,078,114,07,9
Mendigorria (NG)2001100,00,53,595,9
Metauten (NG)2001100,03,54,492,1
Meñaka (B)2011100,068,820,111,1
Milagro (NG)2001100,00,20,199,7
Mirafuentes (NG)2001100,021,147,431,6
Miranda Arga (NG)2001100,02,03,494,6
Monteagudo (NG)2001100,00,50,399,2
Moreda de Alava (A)2011100,05,615,279,2
Morentin (NG)2001100,04,04,092,0
Morga (B)2011100,079,214,46,4
Mues (NG)2001100,03,06,190,9
Mundaka (B)2011100,055,533,111,5
Mungia (B)2011100,041,630,727,8
Munitibar-Arbatzegi-Gerrikaitz (B)2011100,083,910,45,7
Murchante (NG)2001100,00,20,499,4
Murieta (NG)2001100,00,91,897,3
Murillo el Cuende (NG)2001100,00,01,998,1
Murillo el Fruto (NG)2001100,01,60,897,7
Murueta (B)2011100,075,418,36,3
Muruzabal Itzarbeibar (NG)2001100,00,06,193,9
Muskiz (B)2011100,011,333,755,0
Mutiloa (G)2011100,073,717,98,4
Mutriku (G)2011100,077,714,48,0
Muxika (B)2011100,082,211,66,2
Mélida (NG)2001100,01,40,398,3
Nabarniz (B)2011100,083,214,32,5
Nabaskoze (NG)2001100,06,711,182,2
Navaridas (A)2011100,04,314,980,9
Nazar (NG)2001100,04,814,381,0
Obanos (NG)2001100,03,46,190,5
Odieta (NG)2001100,014,217,268,7
Oiartzun (G)2011100,065,023,012,0
Oibar (NG)2001100,03,67,289,1
Oion (A)2011100,08,319,572,2
Oitz (NG)2001100,084,212,33,5
Oko (NG)2001100,00,03,796,3
Okondo (A)2011100,014,636,948,5
Olaberria (G)2011100,045,333,021,7
Olaibar (NG)2001100,07,613,678,8
Olatzagutia (NG)2001100,09,525,964,6
Olexua (NG)2001100,00,05,694,4
Ollo (NG)2001100,09,112,378,6
Oloritz (NG)2001100,04,811,383,9
Oltza (NG)2001100,06,19,384,6
Ondarroa (B)2011100,073,713,512,8
Orbaizeta (NG)2001100,019,835,844,3
Orbara (NG)2001100,031,831,836,4
Ordizia (G)2011100,048,129,222,7
Orendain (G)2011100,082,312,75,1
Orexa (G)2011100,092,93,63,6
Orio (G)2011100,071,518,89,7
Orisoain (NG)2001100,02,24,493,3
Orkoien (NG)2001100,04,710,385,0
Ormaiztegi (G)2011100,066,118,715,2
Orontze (NG)2001100,04,326,169,6
Orotz-Betelu (NG)2001100,00,04,595,5
Orozko (B)2011100,044,035,220,9
Orreaga (NG)2001100,00,00,0100,0
Ortuella (B)2011100,07,632,260,2
Oteitza (NG)2001100,03,47,489,2
Otsagabia (NG)2001100,07,816,775,5
Otxandio (B)2011100,058,420,321,3
Oñati (G)2011100,066,521,611,9
Pasaia (G)2011100,025,237,637,2
Petilla Aragoikoa (NG)2001100,00,00,0100,0
Piedramillera (NG)2001100,04,80,095,2
Pitillas (NG)2001100,00,57,591,9
Plentzia (B)2011100,021,840,437,9
Portugalete (B)2011100,09,031,959,1
Puiu (NG)2001100,06,26,986,9
Ribaforada (NG)2001100,00,50,499,1
Saldias (NG)2001100,092,33,83,8
Samaniego (A)2011100,011,527,760,8
San Adrián (NG)2011100,00,01,897,0
San Martin Unx (NG)2001100,01,32,596,3
Santakara (NG)2001100,00,00,399,7
Santsol (NG)2001100,00,02,297,8
Santurtzi (B)2011100,08,932,159,0
Sartaguda (NG)2001100,01,41,996,7
Sartze (NG)2001100,00,014,785,3
Segura (G)2011100,075,313,711,0
Sesma (NG)2001100,00,01,198,9
Sestao (B)2011100,07,930,861,3
Sondika (B)2011100,022,938,538,6
Sopela (B)2011100,026,440,433,2
Sopuerta, Garape (B)2011100,010,531,757,7
Soraluze (G)2011100,045,329,824,8
Sorlada (NG)2001100,00,00,0100,0
Sukarrieta (B)2011100,053,534,611,9
Sunbilla (NG)2001100,088,47,24,3
Tafalla (NG)2011100,02,512,384,1
Tiebas-Muru Artederreta (NG)2001100,01,96,691,5
Tirapu (NG)2001100,00,011,588,5
Tolosa (G)2011100,057,927,015,1
Torralba del Río (NG)2001100,02,10,097,9
Torres del Río (NG)2001100,02,90,097,1
Trapagaran (B)2011100,08,631,659,8
Trebiñu (A)1996----
Tulebras (NG)2001100,00,00,0100,0
Turtzioz (B)2011100,06,220,673,3
Tutera (NG)2011100,01,34,893,1
Txulapain (NG)2001100,017,19,573,5
Ubide (B)2011100,050,624,724,7
Ugao (B)2011100,021,534,344,2
Uharte Arakil (NG)2001100,016,422,561,1
Uharte Eguesibar (NG)2011100,010,013,674,8
Ukar (NG)2001100,00,02,098,0
Ultzama (NG)2001100,031,532,935,6
Untziti (NG)2001100,03,67,289,2
Untzue (NG)2001100,04,93,391,8
Urantzia (NG)2001100,02,72,394,9
Urdazubi (NG)2001100,087,65,27,2
Urdiain (NG)2001100,070,921,17,9
Urduliz (B)2011100,032,239,428,4
Urduña (B)2011100,09,734,955,3
Urizaharra (A)2011100,011,720,867,5
Urkabustaiz (A)2011100,017,732,449,8
Urnieta (G)2011100,042,733,423,9
Urraulbeiti (NG)2001100,03,25,391,6
Urraulgoiti (NG)2001100,03,41,794,8
Urretxu (G)2011100,043,733,722,6
Urrotz (NG)2001100,098,81,30,0
Urrotz hiribildua (NG)2001100,01,40,797,9
Urzainki (NG)2001100,00,013,386,7
Usurbil (G)2011100,061,524,114,4
Uterga (NG)2001100,03,23,293,7
Uxue (NG)2001100,00,011,288,8
Uztarroze (NG)2001100,07,317,375,5
Valtierra (NG)2001100,00,21,198,7
Viana (NG)2001100,01,42,496,2
Villabona-Amasa (G)2011100,057,225,217,6
Villabuena de Alava (A)2011100,012,422,665,0
Villamayor de Monjardin (NG)2001100,00,03,696,4
Villatuerta (NG)2001100,02,15,192,9
Villaverde turtzioz (B)1996----
Xabier (NG)2001100,00,03,796,3
Zabaltza Urraulgoiti (NG)2001100,09,414,176,6
Zaldibar (B)2011100,032,731,136,2
Zaldibia (G)2011100,078,310,810,8
Zalduondo (A)2011100,023,832,443,8
Zalla (B)2011100,010,030,859,2
Zamudio (B)2011100,035,431,233,4
Zanbrana (A)2011100,07,918,773,4
Zangoza (NG)2011100,02,910,585,6
Zaratamo (B)2011100,024,932,242,9
Zarautz (G)2011100,062,224,313,5
Zare (NG)2001100,01,10,098,9
Zarrakaztelu (NG)2001100,00,83,196,0
Zeanuri (B)2011100,068,617,014,4
Zeberio (B)2011100,059,126,414,5
Zegama (G)2011100,079,911,58,6
Zerain (G)2011100,089,83,46,8
Zestoa (G)2011100,077,813,09,1
Zierbena (B)2011100,011,336,752,0
Zigoitia (A)2011100,019,232,947,9
Ziordia (NG)2001100,011,027,661,4
Ziortza-Bolibar (B)2011100,089,66,24,1
Zirauki (NG)2001100,03,86,090,2
Ziritza Etxauribar (NG)2001100,017,97,175,0
Zizur (NG)2001100,06,55,887,7
Zizur Nagusia (NG)2011100,07,712,479,0
Zizurkil (G)2011100,055,825,019,2
Zornotza (B)2011100,041,730,128,2
Zubieta (NG)2001100,097,61,60,8
Zugarramurdi (NG)2001100,087,86,16,1
Zuia (A)2011100,016,033,550,5
Zumaia (G)2011100,062,322,615,1
Zumarraga (G)2011100,032,133,334,6
Zuñiga (NG)2001100,015,031,753,3
Hizkuntza-gaitasuna, helduen artean, Udalerrika. Euskal Herria,
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Abadiño (B)20113.3471.3549641.029
Abaigar (NG)2001390237
Abaltzisketa (G)201114513276
Abanto-Zierbena (B)20114.6744641.5282.682
Abartzuza (NG)2001189914166
Abaurregaina (NG)200170173221
Abaurrepea (NG)2001262519
Aberin (NG)200112304119
Ablitas (NG)2001860817835
Adios (NG)2001603255
Aduna (G)20111811422514
Agoitz (NG)20017004573582
Aguilar kodeskoa (NG)2001341132
Agurain (A)20112.2052856931.227
Aia (G)20118397176161
Aiara (A)20111.270175537558
Aiegi (NG)20014271531381
Aizarnazabal (G)20113012493616
Ajangiz (B)2011203176234
Albiztur (G)201111910496
Alegia (G)201176056312770
Alesbes (NG)200191410913
Alkiza (G)2011147124158
Allin (NG)20012971310274
Allo (NG)20013711213346
Alonsotegi (B)20111.285117454714
Altsasu (NG)20113.4064457182.204
Altzaga (G)20117657136
Altzo (G)20111621311912
Ameskoabarren (NG)20012871736234
Amezketa (G)20114133691628
Amoroto (B)201118216697
Amurrio (A)20114.5845441.5012.539
Andoain (G)20116.6062.5332.1231.950
Andosilla (NG)20019681315940
Anoeta (G)2011815513188114
Antsoain (NG)20115.1183426714.042
Antzin (NG)2001117314100
Antzuola (G)2011927615182130
Anue (NG)20011592132106
Araitz (NG)2001255232167
Arakaldo (B)201155181522
Arakil (NG)20013573861258
Arama (G)20118870108
Aramaio (A)201169952711854
Aranaratxe (NG)20013642210
Aranguren (NG)20113.5132052543.001
Arano (NG)2001585044
Arantza (NG)2001259244141
Arantzazu (B)20111551063613
Aras (NG)2001901485
Arbizu (NG)20013612764639
Areatza (B)2011523244170109
Arellano (NG)2001734465
Areso (NG)2001123111111
Aretxabaleta (G)20113.0011.539872590
Argantzun (A)1996----
Arguedas (NG)200184624840
Aria (NG)20013212146
Aritz (NG)2001204412
Armañantzas (NG)2001291028
Armiñon (A)201110163164
Arraia-Maeztu (A)201134547100198
Arrankudiaga (B)2011466181163122
Arrasate (G)20119.6614.0783.0822.501
Arratzu (B)20111751442110
Arratzu-Ubarrundia (A)201153470137327
Arrieta (B)20112791797525
Arrigorriaga (B)20115.7259432.0322.750
Arroitz (NG)2001436211423
Arruazu (NG)20013520123
Artaxoa (NG)20016321130591
Artazu (NG)2001342230
Arteaga-Gaztelu-Elexabeitia (B)20113602456649
Artze (NG)20011127996
Artzentales (B)20113493582232
Artziniega (A)201181690294432
Asparrena (A)2011777126262389
Asteasu (G)201165648210866
Astigarraga (G)20112.2531.055742456
Atarrabia (NG)20114.7213316113.706
Ataun (G)20116775606750
Atetz (NG)2001103153058
Atxondo (B)2011657318145194
Aulesti (B)20112792421621
Auritz (NG)2001121263164
Azagra (NG)20011.311381.300
Azkoien (NG)20112.444501262.256
Azkoitia (G)20114.8143.309836669
Azpeitia (G)20116.1414.997648496
Azuelo (NG)2001140014
Añana (A)201183131753
Añorbe (NG)200116117153
Bakaiku (NG)2001145456733
Bakio (B)20111.227594389244
Baliarrain (G)2011535102
Balmaseda (B)20113.2722831.0421.947
Barakaldo (B)201143.6493.41513.55426.680
Barasoain (NG)2001165716142
Barañain (NG)20119.6256181.1427.767
Barbarin (NG)2001260026
Bargota (NG)200115115145
Barillas (NG)2001741073
Barrika (B)2011704196298210
Barrundia (A)201148287141254
Basaburua (NG)20013042026735
Basauri (B)201118.5462.0446.02810.474
Bastida (A)2011704113235356
Baztan (NG)20113.4402.292645459
Beasain (G)20115.8592.6241.7361.499
Bedia (B)2011444203125116
Beintza Labaien (NG)200110910054
Beire (NG)200111217104
Beizama (G)2011565222
Belaskoain (NG)2001451242
Belauntza (G)2011137971723
Bera (NG)20011.368869266233
Berango (B)20113.2457181.2311.296
Berantevilla (A)20112091740152
Berastegi (G)20114513724534
Berbintzana (NG)2001282412266
Bergara (G)20116.4253.6361.847942
Beriain (NG)2001970930931
Bermeo (B)20117.3824.8581.4701.054
Bernedo (A)20112713652183
Berriatua (B)20115334484441
Berriobeiti (NG)20112.4202012841.884
Berriozar (NG)20114.1322574473.376
Berriz (B)20112.133900583650
Berrobi (G)20112361664129
Bertizarana (NG)20012571972634
Betelu (NG)20011149879
Bidania-Goiatz (G)20112311932117
Bidankoze (NG)2001510051
Bidaurreta (NG)2001492443
Bilar (A)2011142721114
Bilbo (B)2011153.13920.93249.45382.754
Biurrun (NG)2001620260
Burgelu (A)20113343991204
Burgi (NG)2001972491
Burlata (NG)20118.0855209746.388
Busto (NG)2001343031
Busturia (B)2011791435222134
Buñuel (NG)200190723902
Cabanillas (NG)200154004536
Cabredo (NG)2001430043
Cadreita (NG)200172921726
Caparroso (NG)2001862920833
Cascante (NG)20011.3025181.279
Castejón (NG)20011.1527161.129
Cintruenigo (NG)20113.00761492.801
Corella (NG)20113.338271973.077
Cortes (NG)20011.2687191.242
Cárcar (NG)200145645447
Deba (G)20112.4211.600538283
Deierri (NG)20016033241530
Deikaztelu (NG)2001245222221
Derio (B)20112.6204969321.192
Desojo (NG)2001411040
Dima (B)20116154588968
Donamaria (NG)200114813873
Donemiliaga (A)20113435080213
Doneztebe (NG)200152132472125
Donostia (G)201180.77523.56730.11527.093
Dulantzi (A)20111.356198495663
Durango (B)201112.8464.7284.4763.642
Ea (B)20114283206840
Egues (NG)20116.7493956965.496
Eibar (G)201111.7904.4614.0703.259
Ekora (A)201113172698
Elantxobe (B)20111781462111
Elduain (G)201111397106
Elgeta (G)20115013608556
Elgoibar (G)20114.8482.3021.580966
Elgorriaga (NG)20017960163
Elizagorria (NG)2001750174
Elo (NG)200111024104
Elorrio (B)20113.1791.628936615
Elortz (NG)20113.1461493102.653
Eltziego (A)20114643888338
Eneritz (NG)2001773272
Erandio (B)201110.7621.2203.4946.048
Eratsun (NG)2001746734
Ereño (B)201112597208
Ergoiena (NG)2001161137204
Ermua (B)20117.3321.1252.4513.756
Errenteria (G)201117.5904.1856.4176.988
Errezil (G)20112782391128
Erriberabeitia (A)201168689193404
Erriberagoitia (A)201142535136254
Erriberri (NG)20011.19223451.124
Errigoiti (B)20112561933528
Erro (NG)20012734759167
Erromantzatua (NG)2001653458
Erronkari (NG)2001127102295
Esa (NG)2001953587
Eskoriatza (G)20111.844823574447
Eslaba (NG)2001620260
Espartza Zaraitzu (NG)2001332823
Esprontzeda (NG)2001651064
Esteribar (NG)20015755654465
Etaio (NG)2001321229
Etxalar (NG)20012912592111
Etxarri (NG)2001212019
Etxarri Aranatz (NG)2001942629213100
Etxauri (NG)20011931833142
Etxebarri (B)20114.5754931.6302.452
Eulate (NG)2001143113498
Ezkabarte (NG)20015484587416
Ezkaroze (NG)200115457142
Ezkio-Itsaso (G)20112612013525
Ezkurra (NG)2001909000
Ezporogi (NG)2001192215
Faltzes (NG)20019411414913
Fitero (NG)20017641261637
Fontellas (NG)200129507288
Forua (B)20114523128852
Fruiz (B)20112341575225
Funes (NG)200188934882
Fustiñana (NG)2001920212906
Gabiria (G)20112091751717
Gaintza (G)2011585314
Galar (NG)200147737467
Galdakao (B)201113.5933.1984.3646.031
Galdames (B)201142658115253
Galipentzu (NG)2001650560
Galoze (NG)2001571551
Gamiz-Fika (B)201166742315985
Garai (B)20111711253313
Garaioa (NG)2001403532
Garde (NG)2001703265
Gares (NG)20019334659828
Garinoain (NG)200114532140
Garralda (NG)200178183129
Gasteiz (A)2011104.87712.23128.75863.888
Gatika (B)2011754467186101
Gautegiz-Arteaga (B)20114283108335
Gaztelu (G)2011857564
Gazteluberri (NG)20018008
Genevilla (NG)2001351232
Gernika-Lumo (B)20116.9294.1931.5261.210
Gesalatz (NG)20011821320149
Getaria (G)20111.1601.0059362
Getxo (B)201135.4366.12112.48516.830
Girgillao (NG)2001361629
Gizaburuaga (B)2011887765
Gobiaran (A)201154452149343
Goizueta (NG)2001365346145
Gordexola (B)2011794116296382
Gorliz (B)20112.6466591.131856
Gorza (NG)2001240420
Goñi (NG)2001792572
Guardia (Biastari) (A)201172695196435
Gueñes (B)20112.8232889761.559
Harana (A)20111351022103
Hernani (G)20118.7864.0862.7711.929
Hernialde (G)20111661302412
Hiriberri Atetz (NG)20015428917
Hondarribia (G)20117.4123.6462.3301.436
Ibargoiti (NG)2001954784
Ibarra (G)20111.8641.022458384
Ibarrangelu (B)20113072186326
Idiazabal (G)201193174011873
Igantzi (NG)2001204171267
Igorre (B)20111.8791.090412377
Iguzkitza (NG)200112829117
Ikaztegieta (G)20112131503627
Imotz (NG)20011771043934
Irantzu (NG)20015541833
Irun (G)201126.3665.7699.30111.296
Irunberri (NG)20015662750489
Irura (G)201167141716688
Iruraitz-Gauna (A)20112874767173
Irurtzun (NG)200178197111573
Iruña Oka (A)20111.471121528822
Iruñea (NG)201182.6246.51711.02363.592
Ispaster (B)20113242812419
Itsasondo (G)20112761796235
Ituren (NG)2001188170117
Iturmendi (NG)2001122175154
Itza (NG)20013512038293
Itzagaondoa (NG)2001755763
Itzaltzu (NG)2001190118
Iurreta (B)20111.655604461590
Izaba (NG)20011922420148
Izurtza (B)201112187286
Jaitz (NG)2001420438
Jaurrieta (NG)20019621084
Kanpezu (A)201150757153297
Karrantza (B)20111.26495318851
Kaseda (NG)20013731318342
Kortezubi (B)2011182147269
Kripan (A)20118851865
Kuartango (A)2011179187982
Lagran (A)20118332456
Lakuntza (NG)2001391186104101
Lana (NG)2001882383
Lanestosa (B)201113163392
Lantaron (A)20114403599306
Lantz (NG)20014481026
Lantziego (A)20112913068193
Lapoblación (NG)2001764270
Lapuebla de Labarca (A)20113774579253
Larrabetzu (B)2011860502227131
Larraga (NG)2001728817703
Larragoa (NG)200148101028
Larraul (G)2011116901610
Larraun (NG)20014003264826
Lasarte-Oria (G)20118.0072.2152.8492.943
Laudio (A)20118.1861.1452.9524.089
Laukiz (B)2011521208169144
Lazkao (G)20112.2111.088640483
Leaburu (G)20111791332719
Leatxe (NG)2001200119
Ledea (NG)200112318114
Legarda (NG)20014701235
Legaria (NG)2001420240
Legazpi (G)20113.7111.5911.127993
Legorreta (G)201161738215877
Legutiano (A)2011849204283362
Leintz Gatzaga (G)2011127912313
Leioa (B)201114.1072.1915.0306.886
Leitza (NG)20011.2001.0526088
Lekeitio (B)20113.2512.502444305
Lekunberri (NG)20013241479879
Lemoa (B)20111.449593477379
Lemoiz (B)2011482203169110
Leotz (NG)2001123810105
Lerga (NG)2001311228
Lerin (NG)2001681613662
Lesaka (NG)20011.054774174106
Leza (A)201199162954
Lezama (B)20111.124547341236
Lezaun (NG)20011025889
Lezo (G)20112.8401.155979706
Lizarra (NG)20115.7624576454.536
Lizartza (G)20113042343832
Lizoain (NG)2001765863
Lodosa (NG)20011.61717131.587
Loiu (B)20111.023344377302
Longida (NG)200111935111
Lukin (NG)2001530350
Luzaide (NG)20011591003524
Mallabia (B)201155832515578
Marañón (NG)2001310229
Markin-Etxebarria (B)20113042582818
Markina-Xemein (B)20112.1161.596255265
Martzilla (NG)2001942513924
Maruri-Jatabe (B)2011456220135101
Mañaria (B)20112341753623
Mañeru (NG)200115327144
Mañueta (A)201113653794
Mendabia (NG)20011.33510201.305
Mendaro (G)201184951225384
Mendata (B)20111801422711
Mendaza (NG)2001136422110
Mendexa (B)20112281783218
Mendigorria (NG)2001368213353
Metauten (NG)200111445105
Meñaka (B)20113592477240
Milagro (NG)200193521932
Mirafuentes (NG)200119496
Miranda Arga (NG)2001353712334
Monteagudo (NG)200138721384
Moreda de Alava (A)201112571999
Morentin (NG)2001502246
Morga (B)20112021602913
Mues (NG)2001331230
Mundaka (B)2011871483288100
Mungia (B)20117.4433.0932.2832.067
Munitibar-Arbatzegi-Gerrikaitz (B)20112111772212
Murchante (NG)20011.197251.190
Murieta (NG)200111112108
Murillo el Cuende (NG)200125905254
Murillo el Fruto (NG)200125642250
Murueta (B)2011142107269
Muruzabal Itzarbeibar (NG)2001990693
Muskiz (B)20113.2893721.1071.810
Mutiloa (G)20119570178
Mutriku (G)20112.2741.766327181
Muxika (B)20116645467741
Mélida (NG)200129141286
Nabarniz (B)201111999173
Nabaskoze (NG)20019061074
Navaridas (A)20119441476
Nazar (NG)2001211317
Obanos (NG)20012941018266
Odieta (NG)2001134192392
Oiartzun (G)20114.5792.9771.052550
Oibar (NG)20013591326320
Oion (A)20111.3871152701.002
Oitz (NG)2001574872
Oko (NG)2001270126
Okondo (A)201153478197259
Olaberria (G)201139117712985
Olaibar (NG)2001665952
Olatzagutia (NG)200163260164408
Olexua (NG)2001180117
Ollo (NG)20011541419121
Oloritz (NG)2001623752
Oltza (NG)20015923655501
Ondarroa (B)20113.9182.887530501
Orbaizeta (NG)2001106213847
Orbara (NG)200122778
Ordizia (G)20113.9121.8821.143887
Orendain (G)20117965104
Orexa (G)2011565222
Orio (G)20112.3491.679442228
Orisoain (NG)2001451242
Orkoien (NG)20015332555453
Ormaiztegi (G)201154536010283
Orontze (NG)2001231616
Orotz-Betelu (NG)2001660363
Orozko (B)20111.160510408242
Orreaga (NG)20017007
Ortuella (B)20113.8522941.2402.318
Oteitza (NG)20013781328337
Otsagabia (NG)20012822247213
Otxandio (B)2011541316110115
Oñati (G)20114.7303.1441.023563
Pasaia (G)20117.0191.7662.6402.613
Petilla Aragoikoa (NG)20019009
Piedramillera (NG)2001211020
Pitillas (NG)2001186114171
Plentzia (B)20112.079453839787
Portugalete (B)201121.1131.9046.73312.476
Puiu (NG)200113089113
Ribaforada (NG)20011.289751.277
Saldias (NG)2001524822
Samaniego (A)2011130153679
San Adrián (NG)20112.6510482.573
San Martin Unx (NG)200116024154
Santakara (NG)200137901378
Santsol (NG)2001460145
Santurtzi (B)201121.0441.8696.75212.423
Sartaguda (NG)200148379467
Sartze (NG)2001340529
Segura (G)20115904448165
Sesma (NG)200147105466
Sestao (B)201112.4449833.8387.623
Sondika (B)20111.936443745748
Sopela (B)20115.7171.5082.3101.899
Sopuerta, Garape (B)20111.176124373679
Soraluze (G)20111.676760500416
Sorlada (NG)2001150015
Sukarrieta (B)2011159855519
Sunbilla (NG)20012772452012
Tafalla (NG)20114.8851236034.108
Tiebas-Muru Artederreta (NG)2001211414193
Tirapu (NG)2001260323
Tolosa (G)20117.9924.6302.1551.207
Torralba del Río (NG)2001471046
Torres del Río (NG)2001682066
Trapagaran (B)20115.6234821.7793.362
Trebiñu (A)1996----
Tulebras (NG)2001300030
Turtzioz (B)20112431550178
Tutera (NG)201114.90819371313.880
Txulapain (NG)20012113620155
Ubide (B)201189452222
Ugao (B)20111.824392625807
Uharte Arakil (NG)20012934866179
Uharte Eguesibar (NG)20112.7992793822.093
Ukar (NG)2001490148
Ultzama (NG)2001587185193209
Untziti (NG)20011114899
Untzue (NG)2001613256
Urantzia (NG)20014741311450
Urdazubi (NG)2001153134811
Urdiain (NG)20012271614818
Urduliz (B)20111.674539660475
Urduña (B)20111.8671826521.033
Urizaharra (A)20111541832104
Urkabustaiz (A)2011620110201309
Urnieta (G)20112.8281.207944677
Urraulbeiti (NG)2001953587
Urraulgoiti (NG)2001582155
Urretxu (G)20113.0361.3261.024686
Urrotz (NG)2001807910
Urrotz hiribildua (NG)200114621143
Urzainki (NG)2001450639
Usurbil (G)20112.7151.671653391
Uterga (NG)2001632259
Uxue (NG)20018901079
Uztarroze (NG)200111081983
Valtierra (NG)2001900210888
Viana (NG)20011.37019331.318
Villabona-Amasa (G)20112.5161.439633444
Villabuena de Alava (A)2011137173189
Villamayor de Monjardin (NG)2001550253
Villatuerta (NG)2001336717312
Villaverde turtzioz (B)1996----
Xabier (NG)2001270126
Zabaltza Urraulgoiti (NG)2001646949
Zaldibar (B)20111.336437415484
Zaldibia (G)20116374996969
Zalduondo (A)2011105253446
Zalla (B)20113.7763781.1632.235
Zamudio (B)20111.455515454486
Zanbrana (A)20112031638149
Zangoza (NG)20112.319682441.986
Zaratamo (B)2011755188243324
Zarautz (G)20119.9366.1782.4151.343
Zare (NG)2001901089
Zarrakaztelu (NG)2001953830915
Zeanuri (B)201161842410589
Zeberio (B)201147728212669
Zegama (G)20116615287657
Zerain (G)201111810648
Zestoa (G)20111.4981.166195137
Zierbena (B)201168377251355
Zigoitia (A)2011921177303441
Ziordia (NG)2001127143578
Ziortza-Bolibar (B)2011193173128
Zirauki (NG)2001183711165
Ziritza Etxauribar (NG)2001285221
Zizur (NG)20015363531470
Zizur Nagusia (NG)20116.3814927885.038
Zizurkil (G)20111.236690309237
Zornotza (B)20117.9593.3212.3952.243
Zubieta (NG)200112312021
Zugarramurdi (NG)2001988666
Zuia (A)20111.191190399602
Zumaia (G)20114.0912.549926616
Zumarraga (G)20114.1931.3461.3981.449
Zuñiga (NG)20016091932

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN