Euskararen kale erabileraren bilakaera adin-taldeen arabera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1989 » 2016 (%)
LurraldeaUrteaHaurrak euskarazGazteak euskarazHelduak euskarazAdinekoak euskaraz
Euskal Herria198915,18,59,213,7
Euskal Herria199316,110,09,912,9
Euskal Herria199717,511,811,013,3
Euskal Herria200118,513,611,112,6
Euskal Herria200619,613,312,010,5
Euskal Herria201119,213,411,89,7
Euskal Herria201618,312,311,58,1
Araba19895,73,33,44,8
Araba19935,44,73,55,2
Araba19975,53,73,82,0
Araba20016,83,93,91,5
Araba20066,86,64,60,8
Araba20116,55,73,51,2
Araba20167,55,24,51,3
Bizkaia19899,16,66,812,8
Bizkaia199313,08,18,011,3
Bizkaia199714,49,28,911,3
Bizkaia200116,010,28,910,6
Bizkaia200615,88,19,49,1
Bizkaia201113,88,68,08,3
Bizkaia201613,97,07,96,4
Gipuzkoa198934,116,619,227,0
Gipuzkoa199334,519,719,626,7
Gipuzkoa199739,425,422,426,4
Gipuzkoa200142,431,323,926,4
Gipuzkoa200648,534,127,221,8
Gipuzkoa201148,536,628,722,5
Gipuzkoa201645,734,127,819,5
Lapurdi, Naf.B. eta Zuberoa1993----
Lapurdi, Naf.B. eta Zuberoa19976,24,47,915,0
Lapurdi, Naf.B. eta Zuberoa20016,93,86,612,8
Lapurdi, Naf.B. eta Zuberoa20066,84,05,79,2
Lapurdi, Naf.B. eta Zuberoa20119,6-5,54,9
Lapurdi, Naf.B. eta Zuberoa201610,23,85,23,8
Nafarroa Garaia19899,85,35,35,8
Nafarroa Garaia199310,67,15,86,5
Nafarroa Garaia19978,86,46,06,1
Nafarroa Garaia20017,66,45,15,2
Nafarroa Garaia20067,76,15,15,1
Nafarroa Garaia20117,55,65,43,3
Nafarroa Garaia20168,66,66,63,9

Iturria: Guk egindakoa. Euskararen kale erabileraren neurketa, Soziolinguistika Klusterra.

Oharra: Udalerrikako datuak Hego Euskal Herriko hiriburuetakoak dira soilik.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN