Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1981 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaErdaldunakEuskaldunakIa Euskaldunak
Euskal Herria198662,822,814,4
Euskal Herria199160,023,616,4
Euskal Herria199656,626,716,7
Euskal Herria200152,927,619,5
Arabako Ibarrak (A)198196,90,92,2
Arabako Ibarrak (A)198693,11,15,8
Arabako Ibarrak (A)199186,52,311,1
Arabako Ibarrak (A)199686,44,19,5
Arabako Ibarrak (A)200178,97,114,0
Arabako Ibarrak (A)200664,417,917,6
Arabako Ibarrak (A)201157,817,125,2
Arabako Lautada (A)198185,83,410,8
Arabako Lautada (A)198677,06,017,1
Arabako Lautada (A)199171,97,620,5
Arabako Lautada (A)199666,013,720,4
Arabako Lautada (A)200159,315,125,6
Arabako Lautada (A)200652,524,722,8
Arabako Lautada (A)201150,922,926,2
Arabako Mendialdea (A)198196,20,63,2
Arabako Mendialdea (A)198685,82,212,0
Arabako Mendialdea (A)199183,75,410,9
Arabako Mendialdea (A)199683,97,48,7
Arabako Mendialdea (A)200175,011,813,2
Arabako Mendialdea (A)200666,218,015,8
Arabako Mendialdea (A)201157,921,121,0
Arrati Nerbioi (B)198142,347,99,8
Arrati Nerbioi (B)198636,551,012,6
Arrati Nerbioi (B)199131,253,115,7
Arrati Nerbioi (B)199629,556,514,0
Arrati Nerbioi (B)200126,856,217,0
Arrati Nerbioi (B)200625,755,019,3
Arrati Nerbioi (B)201124,154,821,2
Bidasoa Beherea (G)198161,525,513,0
Bidasoa Beherea (G)198652,928,618,4
Bidasoa Beherea (G)199148,831,120,1
Bidasoa Beherea (G)199646,835,517,7
Bidasoa Beherea (G)200143,438,318,3
Bidasoa Beherea (G)200638,141,520,4
Bidasoa Beherea (G)201132,241,126,7
Bilbo Handia (B)198179,76,513,8
Bilbo Handia (B)198671,69,119,3
Bilbo Handia (B)199167,810,421,8
Bilbo Handia (B)199662,315,422,3
Bilbo Handia (B)200156,816,726,4
Bilbo Handia (B)200651,624,523,9
Bilbo Handia (B)201147,224,128,7
Debabarrena (G)198134,447,518,1
Debabarrena (G)198631,853,015,2
Debabarrena (G)199130,655,214,2
Debabarrena (G)199627,158,014,8
Debabarrena (G)200123,660,216,2
Debabarrena (G)200622,858,918,3
Debabarrena (G)201120,558,620,8
Debagoiena (G)198133,853,412,8
Debagoiena (G)198628,156,815,2
Debagoiena (G)199125,460,614,0
Debagoiena (G)199623,263,912,9
Debagoiena (G)200119,465,615,0
Debagoiena (G)200619,263,817,0
Debagoiena (G)201117,763,319,0
Donostialdea (G)198151,326,022,6
Donostialdea (G)198649,830,419,8
Donostialdea (G)199144,332,323,4
Donostialdea (G)199640,237,222,6
Donostialdea (G)200135,939,224,9
Donostialdea (G)200632,343,424,3
Donostialdea (G)201129,044,126,9
Durangaldea (B)198149,836,613,6
Durangaldea (B)198647,739,013,4
Durangaldea (B)199139,741,019,3
Durangaldea (B)199636,146,317,7
Durangaldea (B)200130,747,222,1
Durangaldea (B)200629,048,622,4
Durangaldea (B)201126,849,124,2
Enkartazioak (B)198192,31,06,7
Enkartazioak (B)198689,31,79,0
Enkartazioak (B)199180,84,215,0
Enkartazioak (B)199673,79,416,9
Enkartazioak (B)200165,513,021,5
Enkartazioak (B)200658,420,221,4
Enkartazioak (B)201150,022,827,2
Erribera garaia (NG)198699,00,30,7
Erribera garaia (NG)199197,60,41,1
Erribera garaia (NG)199697,20,72,1
Erribera garaia (NG)200196,31,02,7
Erribera garaia (NG)201189,91,96,8
Errioxa Arabarra (A)198197,50,91,7
Errioxa Arabarra (A)198686,03,210,8
Errioxa Arabarra (A)199181,67,211,2
Errioxa Arabarra (A)199680,910,38,8
Errioxa Arabarra (A)200173,613,113,3
Errioxa Arabarra (A)200661,022,316,7
Errioxa Arabarra (A)201156,621,621,9
Estellerria (NG)198691,74,83,5
Estellerria (NG)199190,74,04,1
Estellerria (NG)199689,25,05,8
Estellerria (NG)200184,47,58,1
Estellerria (NG)201176,410,711,3
Gernika-Bermeo (B)198116,671,611,8
Gernika-Bermeo (B)198613,973,312,7
Gernika-Bermeo (B)199112,175,612,3
Gernika-Bermeo (B)199611,377,011,7
Gernika-Bermeo (B)20019,875,115,1
Gernika-Bermeo (B)200610,872,616,6
Gernika-Bermeo (B)201112,772,115,2
Goierri (G)198137,946,715,4
Goierri (G)198633,952,014,1
Goierri (G)199130,555,513,9
Goierri (G)199626,759,314,0
Goierri (G)200123,761,814,6
Goierri (G)200622,660,317,0
Goierri (G)201120,860,119,1
Gorbeia Inguruak (A)198162,527,99,5
Gorbeia Inguruak (A)198653,632,513,9
Gorbeia Inguruak (A)199152,532,914,6
Gorbeia Inguruak (A)199651,434,714,0
Gorbeia Inguruak (A)200142,037,420,7
Gorbeia Inguruak (A)200637,340,422,3
Gorbeia Inguruak (A)201133,742,224,1
Ipar-mendebaldea (NG)198629,960,69,5
Ipar-mendebaldea (NG)199126,061,411,3
Ipar-mendebaldea (NG)199625,261,713,1
Ipar-mendebaldea (NG)200123,961,015,1
Ipar-mendebaldea (NG)201126,059,412,9
Iruña (NG)198687,55,76,8
Iruña (NG)199185,06,17,5
Iruña (NG)199684,07,09,0
Iruña (NG)200180,19,011,0
Iruña (NG)201174,312,011,7
Kantauri Arabarra (A)198190,14,45,6
Kantauri Arabarra (A)198671,68,919,5
Kantauri Arabarra (A)199165,112,722,2
Kantauri Arabarra (A)199658,420,421,2
Kantauri Arabarra (A)200152,622,125,3
Kantauri Arabarra (A)200649,026,724,3
Kantauri Arabarra (A)201143,228,828,0
Markina-Ondarroa (B)198110,681,77,7
Markina-Ondarroa (B)19867,984,37,8
Markina-Ondarroa (B)19916,384,98,8
Markina-Ondarroa (B)19964,687,28,1
Markina-Ondarroa (B)20014,887,08,2
Markina-Ondarroa (B)20066,183,110,7
Markina-Ondarroa (B)20119,381,19,6
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)198695,71,42,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199192,82,03,0
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199691,03,25,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)200187,04,18,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201178,17,612,8
Pirinioaldea (NG)198682,410,17,5
Pirinioaldea (NG)199177,310,610,9
Pirinioaldea (NG)199675,212,012,9
Pirinioaldea (NG)200171,714,713,7
Pirinioaldea (NG)201164,417,915,4
Plentzia - Mungia (B)198137,046,816,2
Plentzia - Mungia (B)198632,750,017,3
Plentzia - Mungia (B)199132,449,318,4
Plentzia - Mungia (B)199631,249,619,2
Plentzia - Mungia (B)200129,347,123,5
Plentzia - Mungia (B)200626,449,224,4
Plentzia - Mungia (B)201122,749,527,9
Tolosaldea (G)198121,163,015,8
Tolosaldea (G)198618,867,114,1
Tolosaldea (G)199117,068,214,8
Tolosaldea (G)199614,572,313,2
Tolosaldea (G)200112,471,815,8
Tolosaldea (G)200612,770,217,2
Tolosaldea (G)201113,271,015,8
Tuteraldea (NG)198698,80,40,8
Tuteraldea (NG)199197,10,41,2
Tuteraldea (NG)199697,50,71,8
Tuteraldea (NG)200197,10,92,0
Tuteraldea (NG)201192,71,54,4
Uda/Trebiñu (A)1986---
Uda/Trebiñu (A)1991---
Uda/Trebiñu (A)1996---
Urola-Kostaldea (G)198115,773,610,7
Urola-Kostaldea (G)198612,677,79,7
Urola-Kostaldea (G)199111,578,410,1
Urola-Kostaldea (G)19969,580,010,4
Urola-Kostaldea (G)20019,379,511,3
Urola-Kostaldea (G)20069,777,013,3
Urola-Kostaldea (G)201111,076,112,9
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1981 » 2011
LurraldeaUrteaErdaldunakEuskaldunakIa Euskaldunak
Euskal Herria19861.802.610653.478413.443
Euskal Herria19911.702.791668.896465.179
Euskal Herria19961.604.741756.436472.762
Euskal Herria20011.497.091779.788552.871
Arabako Ibarrak (A)19814.0693993
Arabako Ibarrak (A)19863.82445237
Arabako Ibarrak (A)19913.32589428
Arabako Ibarrak (A)19963.533167388
Arabako Ibarrak (A)20013.631325644
Arabako Ibarrak (A)20063.468966950
Arabako Ibarrak (A)20113.3759961.469
Arabako Lautada (A)1981166.4886.55921.060
Arabako Lautada (A)1986157.57812.23334.958
Arabako Lautada (A)1991152.84516.08043.531
Arabako Lautada (A)1996145.90430.27145.016
Arabako Lautada (A)2001132.45233.78157.066
Arabako Lautada (A)2006124.71958.73354.109
Arabako Lautada (A)2011126.90756.99265.209
Arabako Mendialdea (A)19813.45720116
Arabako Mendialdea (A)19862.98677418
Arabako Mendialdea (A)19912.653172344
Arabako Mendialdea (A)19962.614231272
Arabako Mendialdea (A)20012.292360404
Arabako Mendialdea (A)20062.044556489
Arabako Mendialdea (A)20111.827665663
Arrati Nerbioi (B)19819.20610.4222.125
Arrati Nerbioi (B)19867.81510.9182.691
Arrati Nerbioi (B)19916.54311.1233.282
Arrati Nerbioi (B)19966.13411.7382.918
Arrati Nerbioi (B)20015.55611.6413.532
Arrati Nerbioi (B)20065.59111.9554.198
Arrati Nerbioi (B)20115.50212.5264.841
Bidasoa Beherea (G)198138.63915.9928.149
Bidasoa Beherea (G)198634.64918.75412.074
Bidasoa Beherea (G)199132.01720.42913.154
Bidasoa Beherea (G)199631.97224.26812.087
Bidasoa Beherea (G)200130.24826.70312.765
Bidasoa Beherea (G)200628.16230.68615.059
Bidasoa Beherea (G)201123.86830.41419.743
Bilbo Handia (B)1981725.76658.959125.853
Bilbo Handia (B)1986650.04782.583174.806
Bilbo Handia (B)1991603.98292.746194.226
Bilbo Handia (B)1996544.225134.737194.940
Bilbo Handia (B)2001481.375141.582223.801
Bilbo Handia (B)2006436.804207.659202.161
Bilbo Handia (B)2011401.884204.717244.042
Debabarrena (G)198122.30530.81811.740
Debabarrena (G)198619.71732.8939.436
Debabarrena (G)199118.03632.5638.393
Debabarrena (G)199615.19832.5088.300
Debabarrena (G)200112.53731.9338.588
Debabarrena (G)200611.92330.8669.603
Debabarrena (G)201110.94931.26311.093
Debagoiena (G)198122.01234.8348.339
Debagoiena (G)198618.18136.7999.823
Debagoiena (G)199116.27638.8088.985
Debagoiena (G)199614.50239.9578.067
Debagoiena (G)200111.71939.7349.098
Debagoiena (G)200611.40237.87910.060
Debagoiena (G)201110.66138.13511.472
Donostialdea (G)1981158.89780.64370.046
Donostialdea (G)1986154.11393.96661.359
Donostialdea (G)1991134.97598.62571.277
Donostialdea (G)1996123.596114.30269.623
Donostialdea (G)2001109.045118.93175.637
Donostialdea (G)200699.448133.38974.825
Donostialdea (G)201191.241138.99084.686
Durangaldea (B)198143.85732.22712.011
Durangaldea (B)198642.69034.89811.974
Durangaldea (B)199135.39836.51517.170
Durangaldea (B)199631.96141.01315.662
Durangaldea (B)200127.08941.61919.503
Durangaldea (B)200626.64944.56420.570
Durangaldea (B)201125.42146.60722.975
Enkartazioak (B)198128.1403092.051
Enkartazioak (B)198626.8635112.718
Enkartazioak (B)199123.5961.2334.372
Enkartazioak (B)199621.6442.7664.970
Enkartazioak (B)200119.0383.7836.262
Enkartazioak (B)200617.3425.9986.361
Enkartazioak (B)201115.5717.1038.473
Erribera garaia (NG)198652.169181361
Erribera garaia (NG)199151.206198600
Erribera garaia (NG)199651.1673641.104
Erribera garaia (NG)200151.4855421.452
Erribera garaia (NG)201149.8811.0663.762
Errioxa Arabarra (A)19819.06580156
Errioxa Arabarra (A)19868.2483071.031
Errioxa Arabarra (A)19917.5056621.033
Errioxa Arabarra (A)19967.673978831
Errioxa Arabarra (A)20017.1991.2791.300
Errioxa Arabarra (A)20066.6782.4361.831
Errioxa Arabarra (A)20116.4072.4422.477
Estellerria (NG)198633.5051.7591.275
Estellerria (NG)199132.1461.4201.437
Estellerria (NG)199631.0331.7402.019
Estellerria (NG)200129.0232.5672.785
Estellerria (NG)201127.3543.8304.031
Gernika-Bermeo (B)19817.47832.1965.323
Gernika-Bermeo (B)19866.29133.1005.750
Gernika-Bermeo (B)19915.40333.6765.466
Gernika-Bermeo (B)19964.96133.6465.112
Gernika-Bermeo (B)20014.22132.3466.513
Gernika-Bermeo (B)20064.76031.8807.269
Gernika-Bermeo (B)20115.68332.4046.828
Goierri (G)198125.95031.95210.510
Goierri (G)198622.94535.1719.526
Goierri (G)199119.98536.3429.105
Goierri (G)199616.93637.5898.845
Goierri (G)200114.64138.2349.027
Goierri (G)200614.15137.70510.628
Goierri (G)201113.60839.31012.500
Gorbeia Inguruak (A)19813.4731.552530
Gorbeia Inguruak (A)19862.9031.758752
Gorbeia Inguruak (A)19912.7631.734767
Gorbeia Inguruak (A)19963.0242.041822
Gorbeia Inguruak (A)20012.8092.5021.383
Gorbeia Inguruak (A)20062.9023.1391.731
Gorbeia Inguruak (A)20112.8873.6112.061
Ipar-mendebaldea (NG)198616.38033.2025.218
Ipar-mendebaldea (NG)199113.76632.5416.009
Ipar-mendebaldea (NG)199613.28832.6156.929
Ipar-mendebaldea (NG)200112.31031.4737.786
Ipar-mendebaldea (NG)201113.86231.6866.897
Iruña (NG)1986214.50814.06216.586
Iruña (NG)1991216.12415.41319.182
Iruña (NG)1996215.85618.07523.061
Iruña (NG)2001224.93625.14830.867
Iruña (NG)2011243.34639.28938.296
Kantauri Arabarra (A)198129.7501.4431.842
Kantauri Arabarra (A)198624.2683.0026.603
Kantauri Arabarra (A)199121.8904.2587.478
Kantauri Arabarra (A)199619.4186.7917.037
Kantauri Arabarra (A)200116.8587.0658.110
Kantauri Arabarra (A)200616.0738.7637.982
Kantauri Arabarra (A)201114.5399.6779.420
Markina-Ondarroa (B)19812.89722.3642.101
Markina-Ondarroa (B)19862.20023.4152.159
Markina-Ondarroa (B)19911.70022.8062.365
Markina-Ondarroa (B)19961.21022.8952.136
Markina-Ondarroa (B)20011.22822.2022.084
Markina-Ondarroa (B)20061.56421.1622.725
Markina-Ondarroa (B)20112.40120.8692.465
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)198629.224435878
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199127.835587905
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199626.8129351.719
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)200125.4011.2052.578
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201124.0952.3563.960
Pirinioaldea (NG)198612.5941.5511.142
Pirinioaldea (NG)199111.4091.5571.609
Pirinioaldea (NG)199610.7431.7091.837
Pirinioaldea (NG)20019.7421.9971.857
Pirinioaldea (NG)20119.4032.6112.252
Plentzia - Mungia (B)198112.02815.2075.258
Plentzia - Mungia (B)198610.65016.2645.646
Plentzia - Mungia (B)199111.25317.1206.383
Plentzia - Mungia (B)199612.13119.3127.489
Plentzia - Mungia (B)200112.87520.69910.339
Plentzia - Mungia (B)200612.95924.08411.954
Plentzia - Mungia (B)201111.99226.15414.732
Tolosaldea (G)19819.60828.6497.191
Tolosaldea (G)19868.47330.1926.348
Tolosaldea (G)19917.53330.1426.541
Tolosaldea (G)19966.29531.4185.752
Tolosaldea (G)20015.34630.9536.794
Tolosaldea (G)20065.55830.8157.536
Tolosaldea (G)20116.07532.6067.253
Tuteraldea (NG)198669.551254590
Tuteraldea (NG)199167.945307834
Tuteraldea (NG)199669.1244921.276
Tuteraldea (NG)200171.6676991.469
Tuteraldea (NG)201176.7161.2653.681
Uda/Trebiñu (A)1986---
Uda/Trebiñu (A)1991---
Uda/Trebiñu (A)1996---
Urola-Kostaldea (G)19819.33543.8916.391
Urola-Kostaldea (G)19867.58846.9185.853
Urola-Kostaldea (G)19917.09648.4946.236
Urola-Kostaldea (G)19965.96850.1886.543
Urola-Kostaldea (G)20015.98451.3087.274
Urola-Kostaldea (G)20066.51151.6598.898
Urola-Kostaldea (G)20117.78753.9589.160

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN