Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, gazteen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1981 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Euskal Herria1986100,020,722,257,1
Euskal Herria1991100,023,829,347,0
Euskal Herria1996100,032,729,737,6
Euskal Herria2001100,040,328,431,3
Arabako Ibarrak (A)1981100,01,33,195,5
Arabako Ibarrak (A)1986100,00,99,090,1
Arabako Ibarrak (A)1991100,03,520,076,5
Arabako Ibarrak (A)1996100,06,317,776,1
Arabako Ibarrak (A)2001100,012,428,559,2
Arabako Ibarrak (A)2006100,032,532,135,5
Arabako Ibarrak (A)2011100,031,335,133,6
Arabako Lautada (A)1981100,02,612,385,1
Arabako Lautada (A)1986100,05,919,674,5
Arabako Lautada (A)1991100,09,129,661,3
Arabako Lautada (A)1996100,017,134,048,9
Arabako Lautada (A)2001100,021,244,434,4
Arabako Lautada (A)2006100,040,334,924,8
Arabako Lautada (A)2011100,034,734,630,7
Arabako Mendialdea (A)1981100,00,75,194,2
Arabako Mendialdea (A)1986100,02,716,480,8
Arabako Mendialdea (A)1991100,08,221,370,5
Arabako Mendialdea (A)1996100,012,519,068,5
Arabako Mendialdea (A)2001100,025,231,643,2
Arabako Mendialdea (A)2006100,042,230,527,3
Arabako Mendialdea (A)2011100,045,729,724,6
Arrati Nerbioi (B)1981100,043,011,945,1
Arrati Nerbioi (B)1986100,044,317,238,4
Arrati Nerbioi (B)1991100,046,124,829,0
Arrati Nerbioi (B)1996100,053,921,524,6
Arrati Nerbioi (B)2001100,059,424,416,2
Arrati Nerbioi (B)2006100,063,222,314,6
Arrati Nerbioi (B)2011100,065,620,114,3
Bidasoa Beherea (G)1981100,020,914,764,5
Bidasoa Beherea (G)1986100,024,421,354,4
Bidasoa Beherea (G)1991100,028,427,144,6
Bidasoa Beherea (G)1996100,035,824,939,3
Bidasoa Beherea (G)2001100,045,024,930,1
Bidasoa Beherea (G)2006100,052,925,621,5
Bidasoa Beherea (G)2011100,055,825,019,2
Bilbo Handia (B)1981100,04,916,378,8
Bilbo Handia (B)1986100,08,824,267,0
Bilbo Handia (B)1991100,011,231,956,9
Bilbo Handia (B)1996100,019,136,744,2
Bilbo Handia (B)2001100,023,844,431,8
Bilbo Handia (B)2006100,041,235,023,8
Bilbo Handia (B)2011100,038,736,624,6
Debabarrena (G)1981100,038,925,535,6
Debabarrena (G)1986100,046,121,032,9
Debabarrena (G)1991100,050,420,429,1
Debabarrena (G)1996100,059,420,320,3
Debabarrena (G)2001100,068,918,013,0
Debabarrena (G)2006100,068,519,312,3
Debabarrena (G)2011100,071,415,213,4
Debagoiena (G)1981100,048,516,834,7
Debagoiena (G)1986100,050,720,329,0
Debagoiena (G)1991100,056,720,023,3
Debagoiena (G)1996100,067,816,815,4
Debagoiena (G)2001100,076,714,48,9
Debagoiena (G)2006100,076,114,89,0
Debagoiena (G)2011100,077,712,110,2
Donostialdea (G)1981100,021,926,551,6
Donostialdea (G)1986100,027,524,148,4
Donostialdea (G)1991100,031,331,437,3
Donostialdea (G)1996100,039,931,029,1
Donostialdea (G)2001100,047,731,720,6
Donostialdea (G)2006100,057,226,716,1
Donostialdea (G)2011100,060,622,816,6
Durangaldea (B)1981100,032,617,050,5
Durangaldea (B)1986100,034,616,648,8
Durangaldea (B)1991100,035,727,237,1
Durangaldea (B)1996100,043,826,329,9
Durangaldea (B)2001100,050,531,118,4
Durangaldea (B)2006100,057,925,916,2
Durangaldea (B)2011100,062,422,115,5
Enkartazioak (B)1981100,01,19,189,8
Enkartazioak (B)1986100,02,612,085,4
Enkartazioak (B)1991100,06,324,069,7
Enkartazioak (B)1996100,012,831,455,8
Enkartazioak (B)2001100,021,341,637,1
Enkartazioak (B)2006100,038,736,225,1
Enkartazioak (B)2011100,040,737,322,0
Erribera garaia (NG)1986100,00,41,598,0
Erribera garaia (NG)1991100,00,62,197,2
Erribera garaia (NG)1996100,00,82,197,1
Erribera garaia (NG)2001100,01,42,995,7
Erribera garaia (NG)2011100,02,09,287,2
Errioxa Arabarra (A)1981100,00,62,696,8
Errioxa Arabarra (A)1986100,02,18,989,1
Errioxa Arabarra (A)1991100,06,616,576,9
Errioxa Arabarra (A)1996100,012,715,372,0
Errioxa Arabarra (A)2001100,023,923,153,0
Errioxa Arabarra (A)2006100,040,426,732,9
Errioxa Arabarra (A)2011100,040,325,734,0
Estellerria (NG)1986100,05,75,688,7
Estellerria (NG)1991100,04,95,589,4
Estellerria (NG)1996100,07,27,685,2
Estellerria (NG)2001100,012,48,379,3
Estellerria (NG)2011100,022,214,661,9
Gernika-Bermeo (B)1981100,067,016,216,8
Gernika-Bermeo (B)1986100,068,917,713,4
Gernika-Bermeo (B)1991100,071,818,010,2
Gernika-Bermeo (B)1996100,075,616,18,3
Gernika-Bermeo (B)2001100,078,116,75,2
Gernika-Bermeo (B)2006100,075,615,98,5
Gernika-Bermeo (B)2011100,075,111,413,4
Goierri (G)1981100,041,720,437,9
Goierri (G)1986100,046,918,734,4
Goierri (G)1991100,052,819,927,4
Goierri (G)1996100,063,918,517,5
Goierri (G)2001100,073,914,711,4
Goierri (G)2006100,072,916,210,8
Goierri (G)2011100,072,813,813,4
Gorbeia Inguruak (A)1981100,026,111,862,1
Gorbeia Inguruak (A)1986100,029,818,252,0
Gorbeia Inguruak (A)1991100,029,822,747,5
Gorbeia Inguruak (A)1996100,035,123,341,6
Gorbeia Inguruak (A)2001100,045,730,523,8
Gorbeia Inguruak (A)2006100,052,828,818,3
Gorbeia Inguruak (A)2011100,059,024,916,1
Ipar-mendebaldea (NG)1986100,054,312,033,7
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,055,714,929,2
Ipar-mendebaldea (NG)1996100,059,116,824,0
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,064,215,420,4
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,067,510,819,3
Iruña (NG)1986100,05,29,485,4
Iruña (NG)1991100,06,19,284,4
Iruña (NG)1996100,07,810,481,8
Iruña (NG)2001100,010,811,777,5
Iruña (NG)2011100,016,810,570,4
Kantauri Arabarra (A)1981100,03,56,290,3
Kantauri Arabarra (A)1986100,08,724,366,9
Kantauri Arabarra (A)1991100,012,933,853,3
Kantauri Arabarra (A)1996100,025,835,338,9
Kantauri Arabarra (A)2001100,034,843,022,2
Kantauri Arabarra (A)2006100,048,333,717,9
Kantauri Arabarra (A)2011100,054,230,615,2
Markina-Ondarroa (B)1981100,081,68,69,8
Markina-Ondarroa (B)1986100,083,68,97,5
Markina-Ondarroa (B)1991100,084,510,05,5
Markina-Ondarroa (B)1996100,089,17,93,0
Markina-Ondarroa (B)2001100,089,86,63,6
Markina-Ondarroa (B)2006100,082,110,37,6
Markina-Ondarroa (B)2011100,080,78,410,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1986100,01,55,193,4
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,02,24,792,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1996100,03,77,089,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,06,49,184,5
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,015,814,269,1
Pirinioaldea (NG)1986100,07,28,084,8
Pirinioaldea (NG)1991100,08,011,080,9
Pirinioaldea (NG)1996100,010,617,172,4
Pirinioaldea (NG)2001100,016,318,365,4
Pirinioaldea (NG)2011100,029,821,645,3
Plentzia - Mungia (B)1981100,038,419,542,1
Plentzia - Mungia (B)1986100,041,521,936,6
Plentzia - Mungia (B)1991100,042,624,732,7
Plentzia - Mungia (B)1996100,048,825,226,0
Plentzia - Mungia (B)2001100,051,429,019,6
Plentzia - Mungia (B)2006100,058,726,115,3
Plentzia - Mungia (B)2011100,060,525,014,5
Tolosaldea (G)1981100,058,919,921,2
Tolosaldea (G)1986100,063,318,917,8
Tolosaldea (G)1991100,067,418,314,3
Tolosaldea (G)1996100,075,615,39,2
Tolosaldea (G)2001100,079,514,06,6
Tolosaldea (G)2006100,077,114,88,1
Tolosaldea (G)2011100,080,69,99,4
Tuteraldea (NG)1986100,00,41,598,1
Tuteraldea (NG)1991100,00,51,997,5
Tuteraldea (NG)1996100,00,82,496,8
Tuteraldea (NG)2001100,01,02,296,8
Tuteraldea (NG)2011100,02,23,892,8
Uda/Trebiñu (A)1986----
Uda/Trebiñu (A)1991----
Uda/Trebiñu (A)1996----
Urola-Kostaldea (G)1981100,072,812,414,8
Urola-Kostaldea (G)1986100,076,412,311,3
Urola-Kostaldea (G)1991100,077,612,99,6
Urola-Kostaldea (G)1996100,082,012,06,1
Urola-Kostaldea (G)2001100,084,010,75,4
Urola-Kostaldea (G)2006100,080,012,57,5
Urola-Kostaldea (G)2011100,080,39,010,6
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, gazteen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1981 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Euskal Herria1986488.586101.054108.649278.883
Euskal Herria1991475.494112.933139.204223.357
Euskal Herria1996446.091145.857132.326167.908
Euskal Herria2001372.553150.267105.783116.503
Arabako Ibarrak (A)19811.18616371.133
Arabako Ibarrak (A)19861.273121141.147
Arabako Ibarrak (A)19911.14640229877
Arabako Ibarrak (A)19961.13271200861
Arabako Ibarrak (A)20011.205149343713
Arabako Ibarrak (A)20061.223397392434
Arabako Ibarrak (A)20111.113348391374
Arabako Lautada (A)198164.5221.6497.93854.935
Arabako Lautada (A)198667.4923.99613.21750.279
Arabako Lautada (A)199172.4926.59321.45844.441
Arabako Lautada (A)199675.82012.94425.79137.085
Arabako Lautada (A)200172.24915.30532.09424.850
Arabako Lautada (A)200670.02328.24624.43217.345
Arabako Lautada (A)201163.43122.00321.94319.485
Arabako Mendialdea (A)19811.008751950
Arabako Mendialdea (A)19861.02828169831
Arabako Mendialdea (A)199191675195646
Arabako Mendialdea (A)1996870109165596
Arabako Mendialdea (A)2001730184231315
Arabako Mendialdea (A)2006640270195175
Arabako Mendialdea (A)2011558255166137
Arrati Nerbioi (B)19816.9562.9928303.134
Arrati Nerbioi (B)19866.8993.0581.1902.651
Arrati Nerbioi (B)19916.6743.0791.6581.937
Arrati Nerbioi (B)19966.4523.4761.3901.586
Arrati Nerbioi (B)20015.9643.5421.454968
Arrati Nerbioi (B)20065.8543.6971.304853
Arrati Nerbioi (B)20115.2573.4481.059750
Bidasoa Beherea (G)198120.4204.2592.99313.168
Bidasoa Beherea (G)198621.3875.2114.54611.630
Bidasoa Beherea (G)199122.1726.2885.9989.886
Bidasoa Beherea (G)199622.9748.2235.7249.027
Bidasoa Beherea (G)200122.0829.9345.4926.656
Bidasoa Beherea (G)200620.91411.0685.3584.488
Bidasoa Beherea (G)201117.2519.6214.3133.317
Bilbo Handia (B)1981293.58514.40047.808231.377
Bilbo Handia (B)1986299.14426.29072.352200.502
Bilbo Handia (B)1991301.30833.78696.160171.362
Bilbo Handia (B)1996289.54555.398106.143128.004
Bilbo Handia (B)2001257.16861.270114.11981.779
Bilbo Handia (B)2006228.30993.98779.95854.364
Bilbo Handia (B)2011196.20476.00071.86848.336
Debabarrena (G)198120.9758.1585.3447.473
Debabarrena (G)198619.9099.1784.1726.559
Debabarrena (G)199118.8869.5273.8595.500
Debabarrena (G)199617.16710.1903.4893.488
Debabarrena (G)200115.25210.5152.7521.985
Debabarrena (G)200613.6539.3472.6321.674
Debabarrena (G)201111.8348.4501.7991.585
Debagoiena (G)198121.60510.4733.6287.504
Debagoiena (G)198621.27610.7954.3136.168
Debagoiena (G)199121.14711.9804.2364.931
Debagoiena (G)199620.13613.6453.3883.103
Debagoiena (G)200118.16913.9322.6111.626
Debagoiena (G)200615.80312.0312.3431.429
Debagoiena (G)201113.67010.6201.6541.396
Donostialdea (G)198197.94521.47525.94650.524
Donostialdea (G)1986101.05827.75024.39748.911
Donostialdea (G)1991103.56232.44432.49038.628
Donostialdea (G)1996102.84441.06931.86629.909
Donostialdea (G)200191.75843.78529.08118.892
Donostialdea (G)200680.96146.33921.59513.027
Donostialdea (G)201170.66542.78816.13611.741
Durangaldea (B)198128.9319.4184.91514.598
Durangaldea (B)198630.22410.4565.01114.757
Durangaldea (B)199130.69910.9508.35211.397
Durangaldea (B)199630.18513.2307.9299.026
Durangaldea (B)200128.11414.2048.7455.165
Durangaldea (B)200626.07515.1016.7464.228
Durangaldea (B)201122.91314.2915.0693.553
Enkartazioak (B)19819.5541018708.583
Enkartazioak (B)19869.5502531.1448.153
Enkartazioak (B)19919.0995692.1876.343
Enkartazioak (B)19969.0531.1592.8455.049
Enkartazioak (B)20018.3351.7753.4683.092
Enkartazioak (B)20067.9203.0642.8681.988
Enkartazioak (B)20117.3042.9712.7251.608
Erribera garaia (NG)198615.8097024115.498
Erribera garaia (NG)199115.5638733415.121
Erribera garaia (NG)199615.34412931714.898
Erribera garaia (NG)200115.26421344614.605
Erribera garaia (NG)201113.9042741.27812.119
Errioxa Arabarra (A)19812.77218722.682
Errioxa Arabarra (A)19862.903602572.586
Errioxa Arabarra (A)19912.7521824532.117
Errioxa Arabarra (A)19962.6853424101.933
Errioxa Arabarra (A)20012.6516346121.405
Errioxa Arabarra (A)20062.8881.168770950
Errioxa Arabarra (A)20112.5381.023651864
Estellerria (NG)198611.28164163710.003
Estellerria (NG)199110.6315225859.509
Estellerria (NG)19969.7987097458.344
Estellerria (NG)20019.0741.1217557.198
Estellerria (NG)20117.7501.7191.1354.794
Gernika-Bermeo (B)198113.5349.0722.1882.274
Gernika-Bermeo (B)198613.8379.5342.4541.849
Gernika-Bermeo (B)199113.94010.0142.5051.421
Gernika-Bermeo (B)199613.45610.1762.1691.111
Gernika-Bermeo (B)200112.3749.6642.071639
Gernika-Bermeo (B)200611.3858.6061.813966
Gernika-Bermeo (B)201110.1757.6431.1641.368
Goierri (G)198122.4999.3914.5838.525
Goierri (G)198622.87010.7284.2817.861
Goierri (G)199122.14711.6874.4006.060
Goierri (G)199620.55813.1423.8113.605
Goierri (G)200118.38713.5812.7032.103
Goierri (G)200616.93112.3512.7501.830
Goierri (G)201115.40611.2182.1252.063
Gorbeia Inguruak (A)19811.8344782171.139
Gorbeia Inguruak (A)19861.803538328937
Gorbeia Inguruak (A)19911.726515392819
Gorbeia Inguruak (A)19961.808635421752
Gorbeia Inguruak (A)20011.890863577450
Gorbeia Inguruak (A)20061.9041.006549349
Gorbeia Inguruak (A)20111.7411.027434280
Ipar-mendebaldea (NG)198617.5289.5202.0965.912
Ipar-mendebaldea (NG)199116.8879.4062.5084.939
Ipar-mendebaldea (NG)199616.2909.6342.7443.912
Ipar-mendebaldea (NG)200115.0529.6612.3153.076
Ipar-mendebaldea (NG)201112.5258.4511.3482.423
Iruña (NG)198679.4824.1187.51167.853
Iruña (NG)199186.4145.2317.97972.972
Iruña (NG)199687.1096.7939.02071.296
Iruña (NG)200189.9709.72710.54969.694
Iruña (NG)201186.37414.5429.10260.847
Kantauri Arabarra (A)198111.0173816849.952
Kantauri Arabarra (A)198611.6701.0212.8377.812
Kantauri Arabarra (A)199111.7821.5213.9796.282
Kantauri Arabarra (A)199611.5132.9684.0664.479
Kantauri Arabarra (A)200110.0393.4924.3162.231
Kantauri Arabarra (A)20069.1574.4253.0891.643
Kantauri Arabarra (A)20117.9684.3192.4391.210
Markina-Ondarroa (B)19818.6027.019744839
Markina-Ondarroa (B)19869.2197.709821689
Markina-Ondarroa (B)19918.9587.568895495
Markina-Ondarroa (B)19968.3057.400652253
Markina-Ondarroa (B)20017.2456.508479258
Markina-Ondarroa (B)20066.3975.250662485
Markina-Ondarroa (B)20115.6544.562473619
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19869.5291434878.899
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19919.2262064348.565
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19968.5603196037.638
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20017.9005067166.678
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20116.9781.1049904.820
Pirinioaldea (NG)19864.7263383804.008
Pirinioaldea (NG)19914.4133554873.570
Pirinioaldea (NG)19964.0284256882.915
Pirinioaldea (NG)20013.3865516212.214
Pirinioaldea (NG)20113.1049246701.407
Plentzia - Mungia (B)198110.4113.9942.0344.383
Plentzia - Mungia (B)198610.5074.3572.3023.848
Plentzia - Mungia (B)199111.6654.9652.8803.820
Plentzia - Mungia (B)199612.7956.2433.2283.324
Plentzia - Mungia (B)200113.4496.9133.9002.636
Plentzia - Mungia (B)200613.7858.0863.5942.105
Plentzia - Mungia (B)201112.6417.6483.1551.838
Tolosaldea (G)198114.9378.8002.9703.167
Tolosaldea (G)198614.8269.3852.7992.642
Tolosaldea (G)199114.7269.9212.7022.103
Tolosaldea (G)199614.22210.7492.1711.302
Tolosaldea (G)200113.01510.3421.820853
Tolosaldea (G)200611.8349.1201.753961
Tolosaldea (G)201110.5478.5061.046995
Tuteraldea (NG)198622.1879733521.755
Tuteraldea (NG)199121.95311041521.403
Tuteraldea (NG)199621.59716652220.909
Tuteraldea (NG)200122.05421148721.356
Tuteraldea (NG)201121.81148082020.232
Uda/Trebiñu (A)1986----
Uda/Trebiñu (A)1991----
Uda/Trebiñu (A)1996----
Urola-Kostaldea (G)198120.06414.6042.4892.971
Urola-Kostaldea (G)198620.20815.4312.4842.293
Urola-Kostaldea (G)199121.04616.3272.7072.012
Urola-Kostaldea (G)199620.94917.1702.5101.269
Urola-Kostaldea (G)200119.98016.7792.1301.071
Urola-Kostaldea (G)200618.85715.0892.3531.415
Urola-Kostaldea (G)201117.38613.9641.5731.849

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN