Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, helduen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1981 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Euskal Herria1986100,021,79,868,5
Euskal Herria1991100,020,811,967,3
Euskal Herria1996100,021,914,563,7
Euskal Herria2001100,022,220,457,4
Arabako Ibarrak (A)1981100,00,51,398,1
Arabako Ibarrak (A)1986100,01,11,297,8
Arabako Ibarrak (A)1991100,01,53,395,2
Arabako Ibarrak (A)1996100,02,43,594,0
Arabako Ibarrak (A)2001100,04,28,787,1
Arabako Ibarrak (A)2006100,012,314,473,2
Arabako Ibarrak (A)2011100,09,827,263,0
Arabako Lautada (A)1981100,03,45,391,2
Arabako Lautada (A)1986100,04,05,990,1
Arabako Lautada (A)1991100,03,66,889,6
Arabako Lautada (A)1996100,07,78,583,9
Arabako Lautada (A)2001100,06,914,878,3
Arabako Lautada (A)2006100,013,119,267,7
Arabako Lautada (A)2011100,011,827,760,5
Arabako Mendialdea (A)1981100,00,60,499,1
Arabako Mendialdea (A)1986100,00,92,097,1
Arabako Mendialdea (A)1991100,01,22,396,5
Arabako Mendialdea (A)1996100,02,14,293,8
Arabako Mendialdea (A)2001100,04,89,186,1
Arabako Mendialdea (A)2006100,010,815,174,1
Arabako Mendialdea (A)2011100,011,425,662,9
Arrati Nerbioi (B)1981100,052,86,041,2
Arrati Nerbioi (B)1986100,052,16,741,2
Arrati Nerbioi (B)1991100,050,39,840,0
Arrati Nerbioi (B)1996100,048,612,339,2
Arrati Nerbioi (B)2001100,046,117,636,3
Arrati Nerbioi (B)2006100,045,321,932,8
Arrati Nerbioi (B)2011100,042,328,229,5
Bidasoa Beherea (G)1981100,029,19,461,5
Bidasoa Beherea (G)1986100,029,010,760,4
Bidasoa Beherea (G)1991100,027,012,560,4
Bidasoa Beherea (G)1996100,026,913,259,9
Bidasoa Beherea (G)2001100,027,616,456,0
Bidasoa Beherea (G)2006100,031,119,649,3
Bidasoa Beherea (G)2011100,027,934,437,7
Bilbo Handia (B)1981100,07,08,984,0
Bilbo Handia (B)1986100,07,59,083,6
Bilbo Handia (B)1991100,06,39,884,0
Bilbo Handia (B)1996100,08,511,979,6
Bilbo Handia (B)2001100,08,318,673,1
Bilbo Handia (B)2006100,013,422,564,0
Bilbo Handia (B)2011100,013,232,754,2
Debabarrena (G)1981100,051,611,536,9
Debabarrena (G)1986100,051,510,138,4
Debabarrena (G)1991100,049,011,439,6
Debabarrena (G)1996100,047,015,537,5
Debabarrena (G)2001100,047,919,932,2
Debabarrena (G)2006100,050,021,928,2
Debabarrena (G)2011100,047,830,521,7
Debagoiena (G)1981100,055,48,036,6
Debagoiena (G)1986100,054,210,335,5
Debagoiena (G)1991100,053,011,335,6
Debagoiena (G)1996100,051,913,934,2
Debagoiena (G)2001100,052,520,027,5
Debagoiena (G)2006100,054,221,624,2
Debagoiena (G)2011100,052,528,219,3
Donostialdea (G)1981100,027,617,255,2
Donostialdea (G)1986100,028,013,658,4
Donostialdea (G)1991100,026,317,156,6
Donostialdea (G)1996100,027,719,552,8
Donostialdea (G)2001100,028,625,046,4
Donostialdea (G)2006100,033,627,039,4
Donostialdea (G)2011100,032,235,632,2
Durangaldea (B)1981100,041,38,250,5
Durangaldea (B)1986100,039,87,253,0
Durangaldea (B)1991100,037,311,051,7
Durangaldea (B)1996100,037,612,749,7
Durangaldea (B)2001100,036,021,142,9
Durangaldea (B)2006100,038,424,537,0
Durangaldea (B)2011100,036,731,531,8
Enkartazioak (B)1981100,01,02,796,3
Enkartazioak (B)1986100,01,12,496,5
Enkartazioak (B)1991100,01,24,494,4
Enkartazioak (B)1996100,03,05,791,2
Enkartazioak (B)2001100,04,014,181,9
Enkartazioak (B)2006100,09,119,171,8
Enkartazioak (B)2011100,09,831,259,0
Erribera garaia (NG)1986100,00,40,499,3
Erribera garaia (NG)1991100,00,40,798,2
Erribera garaia (NG)1996100,00,61,098,5
Erribera garaia (NG)2001100,00,71,298,1
Erribera garaia (NG)2011100,02,09,287,2
Errioxa Arabarra (A)1981100,01,10,698,3
Errioxa Arabarra (A)1986100,01,21,797,1
Errioxa Arabarra (A)1991100,01,43,595,1
Errioxa Arabarra (A)1996100,03,32,694,1
Errioxa Arabarra (A)2001100,04,67,687,8
Errioxa Arabarra (A)2006100,011,513,475,2
Errioxa Arabarra (A)2011100,010,323,266,5
Estellerria (NG)1986100,03,42,893,8
Estellerria (NG)1991100,02,04,193,0
Estellerria (NG)1996100,02,46,191,6
Estellerria (NG)2001100,03,68,687,9
Estellerria (NG)2011100,022,214,661,9
Gernika-Bermeo (B)1981100,076,67,116,3
Gernika-Bermeo (B)1986100,075,08,916,2
Gernika-Bermeo (B)1991100,073,89,916,3
Gernika-Bermeo (B)1996100,072,611,915,5
Gernika-Bermeo (B)2001100,068,618,712,7
Gernika-Bermeo (B)2006100,067,520,412,1
Gernika-Bermeo (B)2011100,065,320,714,0
Goierri (G)1981100,047,510,042,6
Goierri (G)1986100,047,88,843,4
Goierri (G)1991100,047,59,842,7
Goierri (G)1996100,048,113,738,2
Goierri (G)2001100,049,718,132,2
Goierri (G)2006100,051,820,128,1
Goierri (G)2011100,049,327,623,1
Gorbeia Inguruak (A)1981100,030,75,563,8
Gorbeia Inguruak (A)1986100,030,75,963,4
Gorbeia Inguruak (A)1991100,029,37,763,0
Gorbeia Inguruak (A)1996100,028,69,461,9
Gorbeia Inguruak (A)2001100,027,718,254,1
Gorbeia Inguruak (A)2006100,029,923,446,8
Gorbeia Inguruak (A)2011100,028,230,541,3
Ipar-mendebaldea (NG)1986100,062,37,430,3
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,060,39,928,8
Ipar-mendebaldea (NG)1996100,057,412,829,8
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,054,416,928,8
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,067,510,819,3
Iruña (NG)1986100,04,76,588,8
Iruña (NG)1991100,04,47,786,6
Iruña (NG)1996100,04,49,186,5
Iruña (NG)2001100,05,811,582,7
Iruña (NG)2011100,016,810,570,4
Kantauri Arabarra (A)1981100,05,54,090,5
Kantauri Arabarra (A)1986100,06,25,788,1
Kantauri Arabarra (A)1991100,05,78,386,0
Kantauri Arabarra (A)1996100,08,610,980,5
Kantauri Arabarra (A)2001100,08,219,272,6
Kantauri Arabarra (A)2006100,012,825,062,2
Kantauri Arabarra (A)2011100,013,235,651,2
Markina-Ondarroa (B)1981100,083,26,810,1
Markina-Ondarroa (B)1986100,084,27,18,7
Markina-Ondarroa (B)1991100,083,18,48,5
Markina-Ondarroa (B)1996100,083,310,06,7
Markina-Ondarroa (B)2001100,083,310,56,2
Markina-Ondarroa (B)2006100,082,911,25,9
Markina-Ondarroa (B)2011100,077,312,210,5
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1986100,01,02,196,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,01,02,794,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1996100,01,74,893,5
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,02,26,990,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,015,814,269,1
Pirinioaldea (NG)1986100,010,65,184,3
Pirinioaldea (NG)1991100,09,38,481,8
Pirinioaldea (NG)1996100,08,510,580,9
Pirinioaldea (NG)2001100,09,812,577,7
Pirinioaldea (NG)2011100,029,821,645,3
Plentzia - Mungia (B)1981100,055,310,734,1
Plentzia - Mungia (B)1986100,052,411,636,0
Plentzia - Mungia (B)1991100,046,214,039,8
Plentzia - Mungia (B)1996100,041,217,441,4
Plentzia - Mungia (B)2001100,035,624,140,3
Plentzia - Mungia (B)2006100,037,727,135,2
Plentzia - Mungia (B)2011100,036,235,428,4
Tolosaldea (G)1981100,065,512,122,5
Tolosaldea (G)1986100,064,811,623,6
Tolosaldea (G)1991100,063,713,722,6
Tolosaldea (G)1996100,064,914,620,5
Tolosaldea (G)2001100,063,719,916,4
Tolosaldea (G)2006100,064,620,514,9
Tolosaldea (G)2011100,063,022,614,4
Tuteraldea (NG)1986100,00,40,699,0
Tuteraldea (NG)1991100,00,50,997,8
Tuteraldea (NG)1996100,00,51,498,1
Tuteraldea (NG)2001100,01,01,697,4
Tuteraldea (NG)2011100,02,23,892,8
Uda/Trebiñu (A)1986----
Uda/Trebiñu (A)1991----
Uda/Trebiñu (A)1996----
Urola-Kostaldea (G)1981100,075,47,017,6
Urola-Kostaldea (G)1986100,076,36,816,9
Urola-Kostaldea (G)1991100,075,38,416,3
Urola-Kostaldea (G)1996100,074,711,913,4
Urola-Kostaldea (G)2001100,073,914,012,1
Urola-Kostaldea (G)2006100,074,115,110,8
Urola-Kostaldea (G)2011100,070,418,011,6
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, helduen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1981 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Euskal Herria19861.481.873321.447144.8341.015.592
Euskal Herria19911.521.676316.227180.7681.024.679
Euskal Herria19961.574.501344.316227.5581.002.627
Euskal Herria20011.634.735363.644333.200937.890
Arabako Ibarrak (A)19811.6659221.634
Arabako Ibarrak (A)19861.60217191.566
Arabako Ibarrak (A)19911.48823491.416
Arabako Ibarrak (A)19961.60739571.511
Arabako Ibarrak (A)20011.945821691.694
Arabako Ibarrak (A)20062.4893073591.823
Arabako Ibarrak (A)20112.8702817821.807
Arabako Lautada (A)198164.9492.2293.46559.255
Arabako Lautada (A)198673.0812.9174.30165.863
Arabako Lautada (A)199179.6572.8945.38071.383
Arabako Lautada (A)199687.8526.7217.44273.689
Arabako Lautada (A)200193.6756.48213.85173.342
Arabako Lautada (A)2006104.44913.69320.04670.710
Arabako Lautada (A)2011112.77113.27931.28668.206
Arabako Mendialdea (A)19811.390851.377
Arabako Mendialdea (A)19861.32312261.285
Arabako Mendialdea (A)19911.16814271.127
Arabako Mendialdea (A)19961.15224481.080
Arabako Mendialdea (A)20011.259601151.084
Arabako Mendialdea (A)20061.4101522131.045
Arabako Mendialdea (A)20111.495171383941
Arrati Nerbioi (B)19817.7164.0744643.178
Arrati Nerbioi (B)19867.8304.0765283.226
Arrati Nerbioi (B)19917.7263.8847543.088
Arrati Nerbioi (B)19968.0423.9069863.150
Arrati Nerbioi (B)20018.4733.9051.4893.079
Arrati Nerbioi (B)20069.4414.2802.0683.093
Arrati Nerbioi (B)201110.6294.4932.9993.137
Bidasoa Beherea (G)198121.3136.2032.01013.100
Bidasoa Beherea (G)198623.3916.7722.49414.125
Bidasoa Beherea (G)199124.5926.6463.08514.861
Bidasoa Beherea (G)199626.9217.2463.55516.120
Bidasoa Beherea (G)200128.6827.9034.70416.075
Bidasoa Beherea (G)200632.1239.9856.29215.846
Bidasoa Beherea (G)201133.7789.41511.63112.732
Bilbo Handia (B)1981324.02522.77628.952272.297
Bilbo Handia (B)1986336.46625.13230.121281.213
Bilbo Handia (B)1991339.97821.25833.211285.509
Bilbo Handia (B)1996347.04929.52841.340276.181
Bilbo Handia (B)2001351.67329.19465.479257.000
Bilbo Handia (B)2006370.52749.80483.434237.289
Bilbo Handia (B)2011386.55750.872126.302209.383
Debabarrena (G)198123.83412.2952.7528.787
Debabarrena (G)198623.67512.1972.3919.087
Debabarrena (G)199123.09911.3152.6299.155
Debabarrena (G)199622.68610.6633.5218.502
Debabarrena (G)200121.93610.5144.3657.057
Debabarrena (G)200622.65611.3264.9526.378
Debabarrena (G)201123.85811.4017.2685.189
Debagoiena (G)198122.85012.6591.8318.360
Debagoiena (G)198624.03713.0192.4778.541
Debagoiena (G)199124.76113.1302.8108.821
Debagoiena (G)199625.36213.1533.5258.684
Debagoiena (G)200125.55613.4115.1117.034
Debagoiena (G)200626.22514.2135.6726.340
Debagoiena (G)201127.21614.2867.6885.242
Donostialdea (G)1981106.45329.39618.28258.775
Donostialdea (G)1986111.65631.25915.14365.254
Donostialdea (G)1991114.89630.23119.64365.022
Donostialdea (G)1996121.76233.77623.68464.302
Donostialdea (G)2001127.25536.39631.85659.003
Donostialdea (G)2006136.10745.71036.70453.693
Donostialdea (G)2011143.99846.41751.28546.296
Durangaldea (B)198130.36812.5392.48315.346
Durangaldea (B)198632.48112.9132.34217.226
Durangaldea (B)199133.82212.6133.71017.499
Durangaldea (B)199635.51213.3424.50717.663
Durangaldea (B)200136.90613.3037.78115.822
Durangaldea (B)200640.60715.6059.95815.044
Durangaldea (B)201143.42115.92313.68013.818
Enkartazioak (B)198110.91111029410.507
Enkartazioak (B)198610.98511826910.598
Enkartazioak (B)199110.84513247410.239
Enkartazioak (B)199611.28734064910.298
Enkartazioak (B)200111.8414751.6739.693
Enkartazioak (B)200612.9741.1782.4809.316
Enkartazioak (B)201114.2541.3984.4488.408
Erribera garaia (NG)198619.092697118.952
Erribera garaia (NG)199118.6316613818.303
Erribera garaia (NG)199618.86311018018.573
Erribera garaia (NG)200120.07213324619.693
Erribera garaia (NG)201113.9042741.27812.119
Errioxa Arabarra (A)19813.49739223.436
Errioxa Arabarra (A)19863.52743603.424
Errioxa Arabarra (A)19913.369481173.204
Errioxa Arabarra (A)19963.594119933.382
Errioxa Arabarra (A)20013.9001812963.423
Errioxa Arabarra (A)20064.6045296153.460
Errioxa Arabarra (A)20115.0315191.1673.345
Estellerria (NG)198613.17145037112.350
Estellerria (NG)199113.02225652912.107
Estellerria (NG)199613.26431480312.147
Estellerria (NG)200113.7314881.17412.069
Estellerria (NG)20117.7501.7191.1354.794
Gernika-Bermeo (B)198116.45212.6051.1732.674
Gernika-Bermeo (B)198616.81512.6031.4922.720
Gernika-Bermeo (B)199116.65212.2951.6462.711
Gernika-Bermeo (B)199616.95512.3032.0162.636
Gernika-Bermeo (B)200117.58512.0593.2842.242
Gernika-Bermeo (B)200618.98012.8083.8712.301
Gernika-Bermeo (B)201120.17313.1714.1852.817
Goierri (G)198124.34311.5522.42310.368
Goierri (G)198625.07811.9892.21310.876
Goierri (G)199125.21611.9792.46610.771
Goierri (G)199625.42912.2323.4849.713
Goierri (G)200125.55212.6874.6298.236
Goierri (G)200626.56813.7675.3477.454
Goierri (G)201128.53514.0767.8696.590
Gorbeia Inguruak (A)19811.9205901051.225
Gorbeia Inguruak (A)19861.9566001151.241
Gorbeia Inguruak (A)19911.9265651481.213
Gorbeia Inguruak (A)19962.3606752231.462
Gorbeia Inguruak (A)20012.9298105341.585
Gorbeia Inguruak (A)20063.6581.0928551.711
Gorbeia Inguruak (A)20114.2801.2081.3041.768
Ipar-mendebaldea (NG)198619.50012.1511.4345.915
Ipar-mendebaldea (NG)199119.31811.6581.9135.557
Ipar-mendebaldea (NG)199620.13011.5602.5755.995
Ipar-mendebaldea (NG)200120.66911.2393.4835.947
Ipar-mendebaldea (NG)201112.5258.4511.3482.423
Iruña (NG)198685.9304.0085.60376.319
Iruña (NG)199192.4974.0297.12880.102
Iruña (NG)199698.2674.3198.97684.972
Iruña (NG)2001113.5636.61313.08693.864
Iruña (NG)201186.37414.5429.10260.847
Kantauri Arabarra (A)198111.17661144610.119
Kantauri Arabarra (A)198612.11575668810.671
Kantauri Arabarra (A)199112.6497251.04610.878
Kantauri Arabarra (A)199613.2311.1331.44510.653
Kantauri Arabarra (A)200113.5861.1202.6099.857
Kantauri Arabarra (A)200614.5571.8663.6429.049
Kantauri Arabarra (A)201115.3902.0325.4817.877
Markina-Ondarroa (B)19819.6127.994651967
Markina-Ondarroa (B)19869.9028.333704865
Markina-Ondarroa (B)19919.7668.119817830
Markina-Ondarroa (B)199610.1358.4421.016677
Markina-Ondarroa (B)200110.5228.7691.103650
Markina-Ondarroa (B)200611.1429.2351.250657
Markina-Ondarroa (B)201111.6278.9851.4221.220
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)198610.81211123210.469
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199110.66110628510.102
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199610.95918952110.249
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)200111.45225278910.411
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20116.9781.1049904.820
Pirinioaldea (NG)19865.5505892814.680
Pirinioaldea (NG)19915.2864914444.322
Pirinioaldea (NG)19965.3134545594.300
Pirinioaldea (NG)20015.4895396854.265
Pirinioaldea (NG)20113.1049246701.407
Plentzia - Mungia (B)198111.0596.1111.1803.768
Plentzia - Mungia (B)198611.5676.0661.3404.161
Plentzia - Mungia (B)199112.7425.8811.7855.076
Plentzia - Mungia (B)199615.4506.3642.6936.393
Plentzia - Mungia (B)200118.7236.6614.5217.541
Plentzia - Mungia (B)200622.1858.3566.0127.817
Plentzia - Mungia (B)201125.2429.1468.9277.169
Tolosaldea (G)198115.33210.0351.8503.447
Tolosaldea (G)198616.05710.4051.8663.786
Tolosaldea (G)199116.55210.5392.2723.741
Tolosaldea (G)199617.14011.1292.4953.516
Tolosaldea (G)200117.86711.3833.5612.923
Tolosaldea (G)200619.14112.3733.9152.853
Tolosaldea (G)201120.71313.0454.6862.982
Tuteraldea (NG)198625.0719816224.811
Tuteraldea (NG)199124.90111622124.353
Tuteraldea (NG)199626.20414035625.708
Tuteraldea (NG)200128.59329544827.850
Tuteraldea (NG)201121.81148082020.232
Uda/Trebiñu (A)1986----
Uda/Trebiñu (A)1991----
Uda/Trebiñu (A)1996----
Urola-Kostaldea (G)198119.79614.9171.3883.491
Urola-Kostaldea (G)198621.13716.1181.4463.573
Urola-Kostaldea (G)199122.40216.8681.8833.651
Urola-Kostaldea (G)199623.99417.9142.8583.222
Urola-Kostaldea (G)200126.22119.3903.6663.165
Urola-Kostaldea (G)200628.80721.3504.3393.118
Urola-Kostaldea (G)201131.46322.1405.6653.658

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN