Hizkuntza-gaitasuna sexuaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria, (%)
LurraldeasexuaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak2011100,017,825,756,5
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak2011100,016,524,758,8
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2011100,023,825,650,6
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2011100,021,926,851,3
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak2011100,022,820,456,8
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak2011100,019,721,558,8
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak2011100,055,720,423,9
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak2011100,053,822,024,2
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak2011100,041,525,632,8
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak2011100,040,627,831,6
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2011100,024,327,847,9
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2011100,023,829,746,5
Debabarrena (G)Emakumezkoak2011100,060,219,420,4
Debabarrena (G)Gizonezkoak2011100,057,122,220,7
Debagoiena (G)Emakumezkoak2011100,063,918,417,7
Debagoiena (G)Gizonezkoak2011100,062,619,617,7
Donostialdea (G)Emakumezkoak2011100,044,226,029,7
Donostialdea (G)Gizonezkoak2011100,044,027,828,2
Durangaldea (B)Emakumezkoak2011100,050,823,625,7
Durangaldea (B)Gizonezkoak2011100,047,324,827,8
Enkartazioak (B)Emakumezkoak2011100,024,326,149,6
Enkartazioak (B)Gizonezkoak2011100,021,328,350,3
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak2011100,02,07,089,6
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak2011100,01,86,690,2
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak2011100,022,722,554,8
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak2011100,020,521,358,2
Estellerria (NG)Emakumezkoak2011100,011,811,175,4
Estellerria (NG)Gizonezkoak2011100,09,711,477,3
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak2011100,073,314,612,1
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak2011100,071,015,813,2
Goierri (G)Emakumezkoak2011100,061,618,020,4
Goierri (G)Gizonezkoak2011100,058,620,221,2
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak2011100,043,923,732,4
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak2011100,040,724,434,9
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak2011100,059,613,425,3
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak2011100,059,212,426,6
Iruña (NG)Emakumezkoak2011100,012,111,274,7
Iruña (NG)Gizonezkoak2011100,011,912,273,9
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak2011100,029,826,943,4
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak2011100,027,829,243,1
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak2011100,082,99,08,2
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak2011100,079,410,210,5
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak2011100,07,812,577,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak2011100,07,513,178,2
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak2011100,019,314,463,8
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak2011100,016,716,364,9
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak2011100,050,727,022,3
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak2011100,048,228,823,1
Tolosaldea (G)Emakumezkoak2011100,071,415,513,2
Tolosaldea (G)Gizonezkoak2011100,070,616,113,3
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak2011100,01,64,393,0
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak2011100,01,54,692,5
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak2011100,076,412,511,0
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak2011100,075,813,310,9
Hizkuntza-gaitasuna sexuaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria,
LurraldeasexuaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak20112.6624736841.505
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak20113.1785237851.870
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2011126.09930.05732.29763.745
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2011123.00926.93532.91263.162
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak20111.419323290806
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak20111.7363423731.021
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak201111.3906.3482.3182.724
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak201111.4796.1782.5232.778
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak201137.75715.6809.67812.399
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak201136.26814.73410.06511.469
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2011443.500107.887123.191212.422
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2011407.14396.830120.851189.462
Debabarrena (G)Emakumezkoak201127.00316.2495.2445.510
Debabarrena (G)Gizonezkoak201126.30215.0145.8495.439
Debagoiena (G)Emakumezkoak201130.09019.2305.5455.315
Debagoiena (G)Gizonezkoak201130.17818.9055.9275.346
Donostialdea (G)Emakumezkoak2011164.13372.60242.75648.775
Donostialdea (G)Gizonezkoak2011150.78466.38841.93042.466
Durangaldea (B)Emakumezkoak201147.97024.34511.29912.326
Durangaldea (B)Gizonezkoak201147.03322.26211.67613.095
Enkartazioak (B)Emakumezkoak201115.6773.8064.0887.783
Enkartazioak (B)Gizonezkoak201115.4703.2974.3857.788
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak201127.1035431.88824.273
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak201128.3945221.87425.607
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak20115.4261.2311.2212.974
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak20115.9001.2111.2563.433
Estellerria (NG)Emakumezkoak201117.5412.0661.94613.222
Estellerria (NG)Gizonezkoak201118.2861.7652.08614.132
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak201122.80716.7123.3322.763
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak201122.10815.6923.4962.920
Goierri (G)Emakumezkoak201132.31219.9005.8246.588
Goierri (G)Gizonezkoak201133.10619.4106.6767.020
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak20114.0301.7689561.306
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak20114.5291.8431.1051.581
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak201125.45215.1643.4236.439
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak201127.92116.5223.4757.424
Iruña (NG)Emakumezkoak2011167.93420.37018.844125.496
Iruña (NG)Gizonezkoak2011159.40118.91819.452117.850
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak201116.9575.0484.5577.352
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak201116.6794.6294.8637.187
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak201112.69710.5231.1381.036
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak201113.03810.3461.3271.365
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak201115.0201.1691.88211.705
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak201115.8451.1872.07812.390
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak20116.7771.3089784.325
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak20117.8251.3031.2745.079
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak201126.73013.5547.2135.963
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak201126.14812.6007.5196.029
Tolosaldea (G)Emakumezkoak201122.75616.2393.5173.000
Tolosaldea (G)Gizonezkoak201123.17816.3673.7363.075
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak201140.8416451.76238.001
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak201141.8726201.91938.714
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak201135.30526.9864.4213.898
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak201135.60026.9724.7393.889

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN