Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera sexuaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeasexuaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak1986100,01,26,292,6
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak1991100,02,412,185,5
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak1996100,04,110,085,9
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak2001100,07,814,178,1
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak2006100,018,517,364,2
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak2011100,017,825,756,5
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak1986100,01,05,493,6
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak1991100,02,310,387,5
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak1996100,04,19,186,8
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak2001100,06,513,979,6
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak2006100,017,517,964,6
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak2011100,016,524,758,8
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1986100,06,316,976,8
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1991100,08,020,671,4
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1996100,014,220,365,5
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2001100,015,925,358,8
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2006100,025,122,352,6
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2011100,023,825,650,6
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1986100,05,617,277,2
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1991100,07,120,472,5
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1996100,013,220,466,4
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2001100,014,325,859,9
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2006100,024,323,352,4
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2011100,021,926,851,3
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak1986100,02,513,584,0
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak1991100,06,611,581,9
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak1996100,08,99,082,1
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak2001100,014,112,873,1
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak2006100,019,915,764,4
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak2011100,022,820,456,8
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak1986100,01,910,787,4
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak1991100,04,410,385,3
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak1996100,06,28,585,3
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak2001100,09,813,676,6
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak2006100,016,516,067,6
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak2011100,019,721,558,8
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak1986100,051,412,735,8
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak1991100,054,115,030,9
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak1996100,056,913,929,2
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak2001100,057,116,226,7
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak2006100,056,118,625,3
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak2011100,055,720,423,9
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak1986100,050,512,437,1
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak1991100,052,116,331,5
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak1996100,056,014,229,8
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak2001100,055,317,826,9
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak2006100,053,920,026,1
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak2011100,053,822,024,2
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak1986100,029,718,152,1
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak1991100,032,119,948,0
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak1996100,036,217,646,1
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak2001100,039,118,142,8
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak2006100,042,120,137,8
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak2011100,041,525,632,8
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak1986100,027,518,853,7
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak1991100,030,120,349,6
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak1996100,034,817,747,5
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak2001100,037,518,544,0
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak2006100,040,920,638,4
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak2011100,040,627,831,6
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1986100,09,718,871,5
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1991100,011,021,567,5
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1996100,015,921,962,2
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2001100,017,325,956,9
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2006100,024,823,251,9
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2011100,024,327,847,9
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1986100,08,519,771,8
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1991100,09,822,168,1
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1996100,014,922,862,3
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2001100,016,127,156,8
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2006100,024,224,651,2
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2011100,023,829,746,5
Debabarrena (G)Emakumezkoak1986100,054,814,630,6
Debabarrena (G)Emakumezkoak1991100,056,714,029,2
Debabarrena (G)Emakumezkoak1996100,059,714,525,8
Debabarrena (G)Emakumezkoak2001100,061,515,922,6
Debabarrena (G)Emakumezkoak2006100,060,317,921,7
Debabarrena (G)Emakumezkoak2011100,060,219,420,4
Debabarrena (G)Gizonezkoak1986100,051,215,832,9
Debabarrena (G)Gizonezkoak1991100,053,614,431,9
Debabarrena (G)Gizonezkoak1996100,056,415,128,5
Debabarrena (G)Gizonezkoak2001100,058,816,524,7
Debabarrena (G)Gizonezkoak2006100,057,518,723,8
Debabarrena (G)Gizonezkoak2011100,057,122,220,7
Debagoiena (G)Emakumezkoak1986100,058,014,527,5
Debagoiena (G)Emakumezkoak1991100,061,713,824,5
Debagoiena (G)Emakumezkoak1996100,065,212,422,5
Debagoiena (G)Emakumezkoak2001100,066,614,618,8
Debagoiena (G)Emakumezkoak2006100,065,116,118,8
Debagoiena (G)Emakumezkoak2011100,063,918,417,7
Debagoiena (G)Gizonezkoak1986100,055,515,828,6
Debagoiena (G)Gizonezkoak1991100,059,514,226,3
Debagoiena (G)Gizonezkoak1996100,062,613,423,9
Debagoiena (G)Gizonezkoak2001100,064,615,519,9
Debagoiena (G)Gizonezkoak2006100,062,617,819,6
Debagoiena (G)Gizonezkoak2011100,062,619,617,7
Donostialdea (G)Emakumezkoak1986100,031,519,449,2
Donostialdea (G)Emakumezkoak1991100,033,422,843,7
Donostialdea (G)Emakumezkoak1996100,038,122,139,8
Donostialdea (G)Emakumezkoak2001100,039,924,435,7
Donostialdea (G)Emakumezkoak2006100,044,023,832,2
Donostialdea (G)Emakumezkoak2011100,044,226,029,7
Donostialdea (G)Gizonezkoak1986100,029,220,350,5
Donostialdea (G)Gizonezkoak1991100,031,224,044,9
Donostialdea (G)Gizonezkoak1996100,036,223,240,6
Donostialdea (G)Gizonezkoak2001100,038,425,536,2
Donostialdea (G)Gizonezkoak2006100,042,624,932,5
Donostialdea (G)Gizonezkoak2011100,044,027,828,2
Durangaldea (B)Emakumezkoak1986100,040,413,246,4
Durangaldea (B)Emakumezkoak1991100,042,419,038,5
Durangaldea (B)Emakumezkoak1996100,048,217,434,5
Durangaldea (B)Emakumezkoak2001100,049,121,529,4
Durangaldea (B)Emakumezkoak2006100,050,121,928,0
Durangaldea (B)Emakumezkoak2011100,050,823,625,7
Durangaldea (B)Gizonezkoak1986100,037,513,548,9
Durangaldea (B)Gizonezkoak1991100,039,619,540,9
Durangaldea (B)Gizonezkoak1996100,044,418,037,7
Durangaldea (B)Gizonezkoak2001100,045,322,732,0
Durangaldea (B)Gizonezkoak2006100,047,022,930,1
Durangaldea (B)Gizonezkoak2011100,047,324,827,8
Enkartazioak (B)Emakumezkoak1986100,02,19,488,5
Enkartazioak (B)Emakumezkoak1991100,04,915,479,7
Enkartazioak (B)Emakumezkoak1996100,010,417,072,6
Enkartazioak (B)Emakumezkoak2001100,014,421,863,8
Enkartazioak (B)Emakumezkoak2006100,021,121,657,3
Enkartazioak (B)Emakumezkoak2011100,024,326,149,6
Enkartazioak (B)Gizonezkoak1986100,01,38,790,1
Enkartazioak (B)Gizonezkoak1991100,03,614,681,9
Enkartazioak (B)Gizonezkoak1996100,08,416,874,8
Enkartazioak (B)Gizonezkoak2001100,011,621,267,2
Enkartazioak (B)Gizonezkoak2006100,019,321,259,4
Enkartazioak (B)Gizonezkoak2011100,021,328,350,3
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak1986100,00,40,699,0
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak1991100,00,41,197,5
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak1996100,00,72,097,3
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak2001100,01,12,896,2
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak2011100,02,07,089,6
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak1986100,00,30,799,0
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak1991100,00,31,297,6
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak1996100,00,72,297,1
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak2001100,01,02,796,4
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak2011100,01,86,690,2
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak1986100,04,010,985,1
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak1991100,08,311,580,2
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak1996100,011,39,079,7
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak2001100,014,014,671,3
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak2006100,022,817,859,4
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak2011100,022,722,554,8
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak1986100,02,510,686,9
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak1991100,06,211,082,9
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak1996100,09,48,582,1
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak2001100,012,212,075,8
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak2006100,021,815,862,5
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak2011100,020,521,358,2
Estellerria (NG)Emakumezkoak1986100,05,03,491,6
Estellerria (NG)Emakumezkoak1991100,04,24,089,9
Estellerria (NG)Emakumezkoak1996100,05,45,888,8
Estellerria (NG)Emakumezkoak2001100,07,88,284,0
Estellerria (NG)Emakumezkoak2011100,011,811,175,4
Estellerria (NG)Gizonezkoak1986100,04,73,591,8
Estellerria (NG)Gizonezkoak1991100,03,84,191,4
Estellerria (NG)Gizonezkoak1996100,04,65,889,6
Estellerria (NG)Gizonezkoak2001100,07,28,084,8
Estellerria (NG)Gizonezkoak2011100,09,711,477,3
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak1986100,075,111,713,2
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak1991100,076,811,611,6
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak1996100,078,211,010,9
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak2001100,076,514,09,5
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak2006100,074,015,510,4
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak2011100,073,314,612,1
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak1986100,071,513,814,7
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak1991100,074,413,012,6
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak1996100,075,712,511,8
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak2001100,073,616,210,1
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak2006100,071,117,611,3
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak2011100,071,015,813,2
Goierri (G)Emakumezkoak1986100,053,913,832,4
Goierri (G)Emakumezkoak1991100,057,413,529,0
Goierri (G)Emakumezkoak1996100,061,013,425,6
Goierri (G)Emakumezkoak2001100,063,613,822,6
Goierri (G)Emakumezkoak2006100,062,216,321,5
Goierri (G)Emakumezkoak2011100,061,618,020,4
Goierri (G)Gizonezkoak1986100,050,214,435,4
Goierri (G)Gizonezkoak1991100,053,714,332,0
Goierri (G)Gizonezkoak1996100,057,714,527,8
Goierri (G)Gizonezkoak2001100,059,915,324,7
Goierri (G)Gizonezkoak2006100,058,517,723,8
Goierri (G)Gizonezkoak2011100,058,620,221,2
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak1986100,032,615,152,3
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak1991100,033,915,051,1
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak1996100,035,614,749,7
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak2001100,039,120,040,9
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak2006100,041,922,235,9
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak2011100,043,923,732,4
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak1986100,032,412,854,9
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak1991100,032,114,253,7
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak1996100,033,813,352,9
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak2001100,035,821,342,9
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak2006100,039,022,338,6
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak2011100,040,724,434,9
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak1986100,060,19,730,2
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak1991100,061,011,225,8
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak1996100,061,513,325,2
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak2001100,061,315,323,4
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak2011100,059,613,425,3
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak1986100,061,19,429,6
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak1991100,061,811,526,1
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak1996100,062,012,925,1
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak2001100,060,814,924,3
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak2011100,059,212,426,6
Iruña (NG)Emakumezkoak1986100,05,86,587,8
Iruña (NG)Emakumezkoak1991100,06,07,384,8
Iruña (NG)Emakumezkoak1996100,06,98,784,3
Iruña (NG)Emakumezkoak2001100,08,810,980,3
Iruña (NG)Emakumezkoak2011100,012,111,274,7
Iruña (NG)Gizonezkoak1986100,05,77,187,2
Iruña (NG)Gizonezkoak1991100,06,17,885,1
Iruña (NG)Gizonezkoak1996100,07,19,283,6
Iruña (NG)Gizonezkoak2001100,09,111,179,8
Iruña (NG)Gizonezkoak2011100,011,912,273,9
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak1986100,09,419,571,1
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak1991100,013,622,663,8
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak1996100,021,621,157,3
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak2001100,023,424,951,7
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak2006100,028,023,648,3
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak2011100,029,826,943,4
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak1986100,08,319,572,2
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak1991100,011,821,966,3
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak1996100,019,221,259,5
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak2001100,020,725,853,6
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak2006100,025,325,049,6
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak2011100,027,829,243,1
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak1986100,084,87,28,0
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak1991100,085,48,16,5
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak1996100,087,97,74,5
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak2001100,088,37,54,1
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak2006100,084,89,85,3
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak2011100,082,99,08,2
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak1986100,083,88,37,9
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak1991100,084,39,56,2
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak1996100,086,68,64,7
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak2001100,085,78,85,5
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak2006100,081,511,66,9
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak2011100,079,410,210,5
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak1986100,01,42,895,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak1991100,02,03,092,4
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak1996100,03,25,691,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak2001100,04,38,886,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak2011100,07,812,577,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak1986100,01,52,995,6
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak1991100,01,93,093,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak1996100,03,26,090,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak2001100,03,98,887,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak2011100,07,513,178,2
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak1986100,09,97,882,3
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak1991100,010,710,576,9
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak1996100,012,313,174,7
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak2001100,015,313,970,7
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak2011100,019,314,463,8
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak1986100,010,47,282,4
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak1991100,010,411,377,7
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak1996100,011,712,775,6
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak2001100,014,113,472,5
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak2011100,016,716,364,9
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak1986100,050,116,733,2
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak1991100,049,718,132,3
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak1996100,050,718,830,5
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak2001100,048,223,328,5
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak2006100,050,523,725,7
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak2011100,050,727,022,3
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak1986100,049,818,032,2
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak1991100,048,818,732,5
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak1996100,048,519,731,8
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak2001100,046,123,830,1
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak2006100,047,725,127,2
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak2011100,048,228,823,1
Tolosaldea (G)Emakumezkoak1986100,067,213,918,9
Tolosaldea (G)Emakumezkoak1991100,068,114,717,2
Tolosaldea (G)Emakumezkoak1996100,072,512,814,7
Tolosaldea (G)Emakumezkoak2001100,072,115,412,5
Tolosaldea (G)Emakumezkoak2006100,070,816,712,5
Tolosaldea (G)Emakumezkoak2011100,071,415,513,2
Tolosaldea (G)Gizonezkoak1986100,067,014,318,7
Tolosaldea (G)Gizonezkoak1991100,068,214,916,9
Tolosaldea (G)Gizonezkoak1996100,072,013,714,3
Tolosaldea (G)Gizonezkoak2001100,071,616,112,3
Tolosaldea (G)Gizonezkoak2006100,069,517,612,8
Tolosaldea (G)Gizonezkoak2011100,070,616,113,3
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak1986100,00,40,898,8
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak1991100,00,51,196,7
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak1996100,00,71,797,6
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak2001100,01,01,997,1
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak2011100,01,64,393,0
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak1986100,00,30,998,8
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak1991100,00,41,397,5
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak1996100,00,71,997,4
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak2001100,00,92,197,0
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak2011100,01,54,692,5
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak1986100,077,69,313,1
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak1991100,078,49,811,8
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak1996100,079,710,49,9
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak2001100,079,611,09,5
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak2006100,077,412,89,8
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak2011100,076,412,511,0
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak1986100,077,910,012,1
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak1991100,078,510,411,2
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak1996100,080,410,59,1
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak2001100,079,411,69,1
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak2006100,076,613,79,7
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak2011100,075,813,310,9
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera sexuaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeasexuaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak19861.900231171.760
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak19911.754422131.499
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak19961.860761861.598
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak20012.0811622931.626
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak20062.4214484191.554
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak20112.6624736841.505
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak19862.206221202.064
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak19912.088472151.826
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak19962.228912021.935
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak20012.5191633512.005
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak20062.9635185311.914
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak20113.1785237851.870
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1986103.1146.52717.44579.142
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1991107.5638.58422.16876.811
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1996112.34015.94522.80973.586
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2001113.45118.02728.71866.706
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2006120.29830.24626.83363.219
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2011126.09930.05732.29763.745
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1986101.6555.70617.51378.436
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1991104.8937.49621.36376.034
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1996108.85114.32622.20772.318
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2001109.84815.75428.34865.746
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2006117.26328.48727.27661.500
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2011123.00926.93532.91263.162
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak19861.614412181.355
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak19911.466971681.201
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak19961.4331271291.177
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak20011.3911961781.017
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak20061.378274216888
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak20111.419323290806
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak19861.867362001.631
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak19911.703751761.452
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak19961.6841041431.437
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak20011.6651642261.275
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak20061.7112822731.156
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak20111.7363423731.021
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak198610.5825.4421.3473.793
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak199110.4005.6241.5603.216
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak199610.3885.9111.4403.037
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak200110.2835.8671.6692.747
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak200610.7506.0292.0002.721
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak201111.3906.3482.3182.724
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak198610.8425.4761.3444.022
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak199110.5485.4991.7223.327
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak199610.4025.8271.4783.097
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak200110.4465.7741.8632.809
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak200610.9945.9262.1982.870
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak201111.4796.1782.5232.778
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak198633.3299.9156.03817.376
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak199133.36410.7166.62616.022
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak199634.82412.6126.14516.067
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak200135.50913.8816.43115.197
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak200637.50915.7987.54314.168
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak201137.75715.6809.67812.399
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak198632.1488.8396.03617.273
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak199132.2369.7136.52815.995
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak199633.50311.6565.94215.905
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak200134.20712.8226.33415.051
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak200636.39814.8887.51613.994
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak201136.26814.73410.06511.469
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1986464.16844.83987.418331.911
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1991457.56250.16798.460308.935
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1996451.39071.69198.736280.963
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2001439.04275.811113.496249.735
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2006440.630109.445102.327228.858
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2011443.500107.887123.191212.422
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1986443.26837.74487.388318.136
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1991433.39242.57995.766295.047
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1996422.51263.04696.204263.262
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2001407.71665.771110.305231.640
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2006405.99498.21499.834207.946
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2011407.14396.830120.851189.462
Debabarrena (G)Emakumezkoak198631.08917.0394.5309.520
Debabarrena (G)Emakumezkoak199129.67316.8364.1688.669
Debabarrena (G)Emakumezkoak199628.29716.8814.1037.313
Debabarrena (G)Emakumezkoak200126.78316.4744.2606.049
Debabarrena (G)Emakumezkoak200626.50015.9874.7525.761
Debabarrena (G)Emakumezkoak201127.00316.2495.2445.510
Debabarrena (G)Gizonezkoak198630.95715.8544.90610.197
Debabarrena (G)Gizonezkoak199129.31915.7274.2259.367
Debabarrena (G)Gizonezkoak199627.70915.6274.1977.885
Debabarrena (G)Gizonezkoak200126.27515.4594.3286.488
Debabarrena (G)Gizonezkoak200625.89214.8794.8516.162
Debabarrena (G)Gizonezkoak201126.30215.0145.8495.439
Debagoiena (G)Emakumezkoak198632.18118.6814.6588.842
Debagoiena (G)Emakumezkoak199131.89319.6754.4157.803
Debagoiena (G)Emakumezkoak199631.11620.2813.8466.989
Debagoiena (G)Emakumezkoak200130.20920.1214.3975.691
Debagoiena (G)Emakumezkoak200629.61919.2734.7725.574
Debagoiena (G)Emakumezkoak201130.09019.2305.5455.315
Debagoiena (G)Gizonezkoak198632.62218.1185.1659.339
Debagoiena (G)Gizonezkoak199132.17619.1334.5708.473
Debagoiena (G)Gizonezkoak199631.41019.6764.2217.513
Debagoiena (G)Gizonezkoak200130.34219.6134.7016.028
Debagoiena (G)Gizonezkoak200629.72218.6065.2885.828
Debagoiena (G)Gizonezkoak201130.17818.9055.9275.346
Donostialdea (G)Emakumezkoak1986160.34450.46831.02778.849
Donostialdea (G)Emakumezkoak1991158.26752.90336.14869.216
Donostialdea (G)Emakumezkoak1996160.04560.92135.43763.687
Donostialdea (G)Emakumezkoak2001157.90563.04938.49256.364
Donostialdea (G)Emakumezkoak2006160.20870.55538.11051.543
Donostialdea (G)Emakumezkoak2011164.13372.60242.75648.775
Donostialdea (G)Gizonezkoak1986149.09443.49830.33275.264
Donostialdea (G)Gizonezkoak1991146.61045.72235.12965.759
Donostialdea (G)Gizonezkoak1996147.47653.38134.18659.909
Donostialdea (G)Gizonezkoak2001145.70855.88237.14552.681
Donostialdea (G)Gizonezkoak2006147.45462.83436.71547.905
Donostialdea (G)Gizonezkoak2011150.78466.38841.93042.466
Durangaldea (B)Emakumezkoak198644.43917.9565.87520.608
Durangaldea (B)Emakumezkoak199144.39618.8388.45617.102
Durangaldea (B)Emakumezkoak199644.36321.3667.71115.286
Durangaldea (B)Emakumezkoak200144.31621.7459.52513.046
Durangaldea (B)Emakumezkoak200646.28523.18910.13912.957
Durangaldea (B)Emakumezkoak201147.97024.34511.29912.326
Durangaldea (B)Gizonezkoak198645.12316.9426.09922.082
Durangaldea (B)Gizonezkoak199144.68717.6778.71418.296
Durangaldea (B)Gizonezkoak199644.27319.6477.95116.675
Durangaldea (B)Gizonezkoak200143.89519.8749.97814.043
Durangaldea (B)Gizonezkoak200645.49821.37510.43113.692
Durangaldea (B)Gizonezkoak201147.03322.26211.67613.095
Enkartazioak (B)Emakumezkoak198614.9563171.40813.231
Enkartazioak (B)Emakumezkoak199114.6257122.25111.662
Enkartazioak (B)Emakumezkoak199614.7501.5352.51310.702
Enkartazioak (B)Emakumezkoak200114.6762.1113.2029.363
Enkartazioak (B)Emakumezkoak200614.9243.1433.2238.558
Enkartazioak (B)Emakumezkoak201115.6773.8064.0887.783
Enkartazioak (B)Gizonezkoak198615.1361941.31013.632
Enkartazioak (B)Gizonezkoak199114.5765212.12111.934
Enkartazioak (B)Gizonezkoak199614.6301.2312.45710.942
Enkartazioak (B)Gizonezkoak200114.4071.6723.0609.675
Enkartazioak (B)Gizonezkoak200614.7772.8553.1388.784
Enkartazioak (B)Gizonezkoak201115.4703.2974.3857.788
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak198626.5159717026.248
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak199126.45310828825.799
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak199626.49218852425.780
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak200126.55128373725.531
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak201127.1035431.88824.273
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak198626.1968419125.921
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak199126.0219031225.407
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak199626.14317658025.387
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak200126.92825971525.954
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak201128.3945221.87425.607
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak19864.6621865093.967
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak19914.4693715143.584
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak19964.6335234183.692
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak20014.7206636913.366
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak20065.2591.1989353.126
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak20115.4261.2311.2212.974
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak19864.9241215224.281
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak19914.7312915193.921
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak19964.8494554133.981
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak20015.0586166093.833
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak20065.6861.2388963.552
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak20115.9001.2111.2563.433
Estellerria (NG)Emakumezkoak198618.05189861916.534
Estellerria (NG)Emakumezkoak199117.55073669715.783
Estellerria (NG)Emakumezkoak199617.17092699215.252
Estellerria (NG)Emakumezkoak200116.8261.3121.37914.135
Estellerria (NG)Emakumezkoak201117.5412.0661.94613.222
Estellerria (NG)Gizonezkoak198618.48886165616.971
Estellerria (NG)Gizonezkoak199117.90468474016.363
Estellerria (NG)Gizonezkoak199617.6228141.02715.781
Estellerria (NG)Gizonezkoak200117.5491.2551.40614.888
Estellerria (NG)Gizonezkoak201118.2861.7652.08614.132
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak198622.70517.0502.6572.998
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak199122.50317.2842.6042.615
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak199622.25017.3902.4392.421
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak200121.90716.7543.0772.076
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak200622.28716.4993.4632.325
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak201122.80716.7123.3322.763
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak198622.43616.0503.0933.293
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak199122.04216.3922.8622.788
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak199621.46916.2562.6732.540
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak200121.17315.5923.4362.145
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak200621.62215.3813.8062.435
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak201122.10815.6923.4962.920
Goierri (G)Emakumezkoak198633.30417.9424.58210.780
Goierri (G)Emakumezkoak199132.29818.5504.3699.379
Goierri (G)Emakumezkoak199631.43119.1684.2178.046
Goierri (G)Emakumezkoak200130.73619.5554.2466.935
Goierri (G)Emakumezkoak200630.90019.2225.0366.642
Goierri (G)Emakumezkoak201132.31219.9005.8246.588
Goierri (G)Gizonezkoak198634.33817.2294.94412.165
Goierri (G)Gizonezkoak199133.13417.7924.73610.606
Goierri (G)Gizonezkoak199631.93918.4214.6288.890
Goierri (G)Gizonezkoak200131.16618.6794.7817.706
Goierri (G)Gizonezkoak200631.58418.4835.5927.509
Goierri (G)Gizonezkoak201133.10619.4106.6767.020
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak19862.5808413901.349
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak19912.5018473761.278
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak19962.7999974121.390
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak20013.1751.2426351.298
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak20063.6761.5408171.319
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak20114.0301.7689561.306
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak19862.8339173621.554
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak19912.7638873911.485
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak19963.0881.0444101.634
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak20013.5191.2607481.511
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak20064.0961.5999141.583
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak20114.5291.8431.1051.581
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak198626.19615.7312.5427.923
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak199125.34115.4502.8336.550
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak199625.35515.5893.3776.389
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak200124.53315.0273.7585.748
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak201125.45215.1643.4236.439
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak198628.60417.4712.6768.457
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak199127.66117.0913.1767.216
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak199627.47717.0263.5526.899
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak200127.03616.4464.0286.562
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak201127.92116.5223.4757.424
Iruña (NG)Emakumezkoak1986125.6667.2378.106110.323
Iruña (NG)Emakumezkoak1991130.5737.8519.515110.724
Iruña (NG)Emakumezkoak1996132.4529.18511.578111.689
Iruña (NG)Emakumezkoak2001143.99112.74015.648115.603
Iruña (NG)Emakumezkoak2011167.93420.37018.844125.496
Iruña (NG)Gizonezkoak1986119.4906.8258.480104.185
Iruña (NG)Gizonezkoak1991123.8037.5629.667105.400
Iruña (NG)Gizonezkoak1996124.5408.89011.483104.167
Iruña (NG)Gizonezkoak2001136.96012.40815.219109.333
Iruña (NG)Gizonezkoak2011159.40118.91819.452117.850
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak198616.7311.5783.26111.892
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak199116.7592.2763.78310.700
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak199616.6163.5923.5049.520
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak200116.0783.7693.9978.312
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak200616.4784.6213.8937.964
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak201116.9575.0484.5577.352
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak198617.1421.4243.34212.376
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak199116.8671.9823.69511.190
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak199616.6303.1993.5339.898
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak200115.9553.2964.1138.546
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak200616.3404.1424.0898.109
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak201116.6794.6294.8637.187
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak198613.74311.6549921.097
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak199113.44411.4871.087870
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak199613.14011.5441.007589
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak200112.66311.185953525
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak200612.54410.6401.233671
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak201112.69710.5231.1381.036
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak198614.03111.7611.1671.103
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak199113.42711.3191.278830
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak199613.10111.3511.129621
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak200112.85111.0171.131703
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak200612.90710.5221.492893
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak201113.03810.3461.3271.365
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak198615.19021143114.548
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak199114.83829644313.711
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak199614.53346281713.254
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak200114.2386161.25612.366
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak201115.0201.1691.88211.705
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak198615.34722444714.676
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak199115.15429146214.124
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak199614.93347390213.558
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak200114.9465891.32213.035
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak201115.8451.1872.07812.390
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak19867.2757175695.989
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak19917.0307507385.408
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak19966.7348278795.028
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak20016.3419738844.484
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak20116.7771.3089784.325
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak19868.0128345736.605
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak19917.7278078716.001
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak19967.5558829585.715
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak20017.2551.0249735.258
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak20117.8251.3031.2745.079
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak198616.3638.2002.7335.430
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak199117.5278.7063.1665.655
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak199619.6329.9483.6935.991
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak200122.12410.6615.1476.316
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak200624.79212.5325.8806.380
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak201126.73013.5547.2135.963
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak198616.1978.0642.9135.220
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak199117.2298.4143.2175.598
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak199619.3009.3643.7966.140
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak200121.78910.0385.1926.559
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak200624.20511.5526.0746.579
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak201126.14812.6007.5196.029
Tolosaldea (G)Emakumezkoak198622.23314.9343.0934.206
Tolosaldea (G)Emakumezkoak199121.88514.9103.2203.755
Tolosaldea (G)Emakumezkoak199621.56715.6462.7603.161
Tolosaldea (G)Emakumezkoak200121.38515.4133.3022.670
Tolosaldea (G)Emakumezkoak200621.71915.3843.6242.711
Tolosaldea (G)Emakumezkoak201122.75616.2393.5173.000
Tolosaldea (G)Gizonezkoak198622.78015.2583.2554.267
Tolosaldea (G)Gizonezkoak199122.33115.2323.3213.778
Tolosaldea (G)Gizonezkoak199621.89815.7722.9923.134
Tolosaldea (G)Gizonezkoak200121.70815.5403.4922.676
Tolosaldea (G)Gizonezkoak200622.19015.4313.9122.847
Tolosaldea (G)Gizonezkoak201123.17816.3673.7363.075
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak198635.53514227035.123
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak199135.36917138334.199
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak199635.87626059435.022
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak200136.86235170635.805
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak201140.8416451.76238.001
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak198634.86011232034.428
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak199134.61813645133.746
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak199635.01623268234.102
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak200136.97334876335.862
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak201141.8726201.91938.714
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak198629.83323.1492.7893.895
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak199130.60723.9953.0023.610
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak199631.24424.9043.2353.105
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak200132.25825.6633.5363.059
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak200633.47425.9244.2843.266
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak201135.30526.9864.4213.898
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak198630.52623.7693.0643.693
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak199131.21924.4993.2343.486
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak199631.45525.2843.3082.863
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak200132.30825.6453.7382.925
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak200633.59425.7354.6143.245
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak201135.60026.9724.7393.889

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN