Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, emakumezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Arabako Ibarrak (A)1986100,01,26,292,6
Arabako Ibarrak (A)1991100,02,412,185,5
Arabako Ibarrak (A)1996100,04,110,085,9
Arabako Ibarrak (A)2001100,07,814,178,1
Arabako Ibarrak (A)2006100,018,517,364,2
Arabako Ibarrak (A)2011100,017,825,756,5
Arabako Lautada (A)1986100,06,316,976,8
Arabako Lautada (A)1991100,08,020,671,4
Arabako Lautada (A)1996100,014,220,365,5
Arabako Lautada (A)2001100,015,925,358,8
Arabako Lautada (A)2006100,025,122,352,6
Arabako Lautada (A)2011100,023,825,650,6
Arabako Mendialdea (A)1986100,02,513,584,0
Arabako Mendialdea (A)1991100,06,611,581,9
Arabako Mendialdea (A)1996100,08,99,082,1
Arabako Mendialdea (A)2001100,014,112,873,1
Arabako Mendialdea (A)2006100,019,915,764,4
Arabako Mendialdea (A)2011100,022,820,456,8
Arrati Nerbioi (B)1986100,051,412,735,8
Arrati Nerbioi (B)1991100,054,115,030,9
Arrati Nerbioi (B)1996100,056,913,929,2
Arrati Nerbioi (B)2001100,057,116,226,7
Arrati Nerbioi (B)2006100,056,118,625,3
Arrati Nerbioi (B)2011100,055,720,423,9
Bidasoa Beherea (G)1986100,029,718,152,1
Bidasoa Beherea (G)1991100,032,119,948,0
Bidasoa Beherea (G)1996100,036,217,646,1
Bidasoa Beherea (G)2001100,039,118,142,8
Bidasoa Beherea (G)2006100,042,120,137,8
Bidasoa Beherea (G)2011100,041,525,632,8
Bilbo Handia (B)1986100,09,718,871,5
Bilbo Handia (B)1991100,011,021,567,5
Bilbo Handia (B)1996100,015,921,962,2
Bilbo Handia (B)2001100,017,325,956,9
Bilbo Handia (B)2006100,024,823,251,9
Bilbo Handia (B)2011100,024,327,847,9
Debabarrena (G)1986100,054,814,630,6
Debabarrena (G)1991100,056,714,029,2
Debabarrena (G)1996100,059,714,525,8
Debabarrena (G)2001100,061,515,922,6
Debabarrena (G)2006100,060,317,921,7
Debabarrena (G)2011100,060,219,420,4
Debagoiena (G)1986100,058,014,527,5
Debagoiena (G)1991100,061,713,824,5
Debagoiena (G)1996100,065,212,422,5
Debagoiena (G)2001100,066,614,618,8
Debagoiena (G)2006100,065,116,118,8
Debagoiena (G)2011100,063,918,417,7
Donostialdea (G)1986100,031,519,449,2
Donostialdea (G)1991100,033,422,843,7
Donostialdea (G)1996100,038,122,139,8
Donostialdea (G)2001100,039,924,435,7
Donostialdea (G)2006100,044,023,832,2
Donostialdea (G)2011100,044,226,029,7
Durangaldea (B)1986100,040,413,246,4
Durangaldea (B)1991100,042,419,038,5
Durangaldea (B)1996100,048,217,434,5
Durangaldea (B)2001100,049,121,529,4
Durangaldea (B)2006100,050,121,928,0
Durangaldea (B)2011100,050,823,625,7
Enkartazioak (B)1986100,02,19,488,5
Enkartazioak (B)1991100,04,915,479,7
Enkartazioak (B)1996100,010,417,072,6
Enkartazioak (B)2001100,014,421,863,8
Enkartazioak (B)2006100,021,121,657,3
Enkartazioak (B)2011100,024,326,149,6
Erribera garaia (NG)1986100,00,40,699,0
Erribera garaia (NG)1991100,00,41,197,5
Erribera garaia (NG)1996100,00,72,097,3
Erribera garaia (NG)2001100,01,12,896,2
Erribera garaia (NG)2011100,02,07,089,6
Errioxa Arabarra (A)1986100,04,010,985,1
Errioxa Arabarra (A)1991100,08,311,580,2
Errioxa Arabarra (A)1996100,011,39,079,7
Errioxa Arabarra (A)2001100,014,014,671,3
Errioxa Arabarra (A)2006100,022,817,859,4
Errioxa Arabarra (A)2011100,022,722,554,8
Estellerria (NG)1986100,05,03,491,6
Estellerria (NG)1991100,04,24,089,9
Estellerria (NG)1996100,05,45,888,8
Estellerria (NG)2001100,07,88,284,0
Estellerria (NG)2011100,011,811,175,4
Gernika-Bermeo (B)1986100,075,111,713,2
Gernika-Bermeo (B)1991100,076,811,611,6
Gernika-Bermeo (B)1996100,078,211,010,9
Gernika-Bermeo (B)2001100,076,514,09,5
Gernika-Bermeo (B)2006100,074,015,510,4
Gernika-Bermeo (B)2011100,073,314,612,1
Goierri (G)1986100,053,913,832,4
Goierri (G)1991100,057,413,529,0
Goierri (G)1996100,061,013,425,6
Goierri (G)2001100,063,613,822,6
Goierri (G)2006100,062,216,321,5
Goierri (G)2011100,061,618,020,4
Gorbeia Inguruak (A)1986100,032,615,152,3
Gorbeia Inguruak (A)1991100,033,915,051,1
Gorbeia Inguruak (A)1996100,035,614,749,7
Gorbeia Inguruak (A)2001100,039,120,040,9
Gorbeia Inguruak (A)2006100,041,922,235,9
Gorbeia Inguruak (A)2011100,043,923,732,4
Ipar-mendebaldea (NG)1986100,060,19,730,2
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,061,011,225,8
Ipar-mendebaldea (NG)1996100,061,513,325,2
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,061,315,323,4
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,059,613,425,3
Iruña (NG)1986100,05,86,587,8
Iruña (NG)1991100,06,07,384,8
Iruña (NG)1996100,06,98,784,3
Iruña (NG)2001100,08,810,980,3
Iruña (NG)2011100,012,111,274,7
Kantauri Arabarra (A)1986100,09,419,571,1
Kantauri Arabarra (A)1991100,013,622,663,8
Kantauri Arabarra (A)1996100,021,621,157,3
Kantauri Arabarra (A)2001100,023,424,951,7
Kantauri Arabarra (A)2006100,028,023,648,3
Kantauri Arabarra (A)2011100,029,826,943,4
Markina-Ondarroa (B)1986100,084,87,28,0
Markina-Ondarroa (B)1991100,085,48,16,5
Markina-Ondarroa (B)1996100,087,97,74,5
Markina-Ondarroa (B)2001100,088,37,54,1
Markina-Ondarroa (B)2006100,084,89,85,3
Markina-Ondarroa (B)2011100,082,99,08,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1986100,01,42,895,8
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,02,03,092,4
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1996100,03,25,691,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,04,38,886,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,07,812,577,9
Pirinioaldea (NG)1986100,09,97,882,3
Pirinioaldea (NG)1991100,010,710,576,9
Pirinioaldea (NG)1996100,012,313,174,7
Pirinioaldea (NG)2001100,015,313,970,7
Pirinioaldea (NG)2011100,019,314,463,8
Plentzia - Mungia (B)1986100,050,116,733,2
Plentzia - Mungia (B)1991100,049,718,132,3
Plentzia - Mungia (B)1996100,050,718,830,5
Plentzia - Mungia (B)2001100,048,223,328,5
Plentzia - Mungia (B)2006100,050,523,725,7
Plentzia - Mungia (B)2011100,050,727,022,3
Tolosaldea (G)1986100,067,213,918,9
Tolosaldea (G)1991100,068,114,717,2
Tolosaldea (G)1996100,072,512,814,7
Tolosaldea (G)2001100,072,115,412,5
Tolosaldea (G)2006100,070,816,712,5
Tolosaldea (G)2011100,071,415,513,2
Tuteraldea (NG)1986100,00,40,898,8
Tuteraldea (NG)1991100,00,51,196,7
Tuteraldea (NG)1996100,00,71,797,6
Tuteraldea (NG)2001100,01,01,997,1
Tuteraldea (NG)2011100,01,64,393,0
Urola-Kostaldea (G)1986100,077,69,313,1
Urola-Kostaldea (G)1991100,078,49,811,8
Urola-Kostaldea (G)1996100,079,710,49,9
Urola-Kostaldea (G)2001100,079,611,09,5
Urola-Kostaldea (G)2006100,077,412,89,8
Urola-Kostaldea (G)2011100,076,412,511,0
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, emakumezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Arabako Ibarrak (A)19861.900231171.760
Arabako Ibarrak (A)19911.754422131.499
Arabako Ibarrak (A)19961.860761861.598
Arabako Ibarrak (A)20012.0811622931.626
Arabako Ibarrak (A)20062.4214484191.554
Arabako Ibarrak (A)20112.6624736841.505
Arabako Lautada (A)1986103.1146.52717.44579.142
Arabako Lautada (A)1991107.5638.58422.16876.811
Arabako Lautada (A)1996112.34015.94522.80973.586
Arabako Lautada (A)2001113.45118.02728.71866.706
Arabako Lautada (A)2006120.29830.24626.83363.219
Arabako Lautada (A)2011126.09930.05732.29763.745
Arabako Mendialdea (A)19861.614412181.355
Arabako Mendialdea (A)19911.466971681.201
Arabako Mendialdea (A)19961.4331271291.177
Arabako Mendialdea (A)20011.3911961781.017
Arabako Mendialdea (A)20061.378274216888
Arabako Mendialdea (A)20111.419323290806
Arrati Nerbioi (B)198610.5825.4421.3473.793
Arrati Nerbioi (B)199110.4005.6241.5603.216
Arrati Nerbioi (B)199610.3885.9111.4403.037
Arrati Nerbioi (B)200110.2835.8671.6692.747
Arrati Nerbioi (B)200610.7506.0292.0002.721
Arrati Nerbioi (B)201111.3906.3482.3182.724
Bidasoa Beherea (G)198633.3299.9156.03817.376
Bidasoa Beherea (G)199133.36410.7166.62616.022
Bidasoa Beherea (G)199634.82412.6126.14516.067
Bidasoa Beherea (G)200135.50913.8816.43115.197
Bidasoa Beherea (G)200637.50915.7987.54314.168
Bidasoa Beherea (G)201137.75715.6809.67812.399
Bilbo Handia (B)1986464.16844.83987.418331.911
Bilbo Handia (B)1991457.56250.16798.460308.935
Bilbo Handia (B)1996451.39071.69198.736280.963
Bilbo Handia (B)2001439.04275.811113.496249.735
Bilbo Handia (B)2006440.630109.445102.327228.858
Bilbo Handia (B)2011443.500107.887123.191212.422
Debabarrena (G)198631.08917.0394.5309.520
Debabarrena (G)199129.67316.8364.1688.669
Debabarrena (G)199628.29716.8814.1037.313
Debabarrena (G)200126.78316.4744.2606.049
Debabarrena (G)200626.50015.9874.7525.761
Debabarrena (G)201127.00316.2495.2445.510
Debagoiena (G)198632.18118.6814.6588.842
Debagoiena (G)199131.89319.6754.4157.803
Debagoiena (G)199631.11620.2813.8466.989
Debagoiena (G)200130.20920.1214.3975.691
Debagoiena (G)200629.61919.2734.7725.574
Debagoiena (G)201130.09019.2305.5455.315
Donostialdea (G)1986160.34450.46831.02778.849
Donostialdea (G)1991158.26752.90336.14869.216
Donostialdea (G)1996160.04560.92135.43763.687
Donostialdea (G)2001157.90563.04938.49256.364
Donostialdea (G)2006160.20870.55538.11051.543
Donostialdea (G)2011164.13372.60242.75648.775
Durangaldea (B)198644.43917.9565.87520.608
Durangaldea (B)199144.39618.8388.45617.102
Durangaldea (B)199644.36321.3667.71115.286
Durangaldea (B)200144.31621.7459.52513.046
Durangaldea (B)200646.28523.18910.13912.957
Durangaldea (B)201147.97024.34511.29912.326
Enkartazioak (B)198614.9563171.40813.231
Enkartazioak (B)199114.6257122.25111.662
Enkartazioak (B)199614.7501.5352.51310.702
Enkartazioak (B)200114.6762.1113.2029.363
Enkartazioak (B)200614.9243.1433.2238.558
Enkartazioak (B)201115.6773.8064.0887.783
Erribera garaia (NG)198626.5159717026.248
Erribera garaia (NG)199126.45310828825.799
Erribera garaia (NG)199626.49218852425.780
Erribera garaia (NG)200126.55128373725.531
Erribera garaia (NG)201127.1035431.88824.273
Errioxa Arabarra (A)19864.6621865093.967
Errioxa Arabarra (A)19914.4693715143.584
Errioxa Arabarra (A)19964.6335234183.692
Errioxa Arabarra (A)20014.7206636913.366
Errioxa Arabarra (A)20065.2591.1989353.126
Errioxa Arabarra (A)20115.4261.2311.2212.974
Estellerria (NG)198618.05189861916.534
Estellerria (NG)199117.55073669715.783
Estellerria (NG)199617.17092699215.252
Estellerria (NG)200116.8261.3121.37914.135
Estellerria (NG)201117.5412.0661.94613.222
Gernika-Bermeo (B)198622.70517.0502.6572.998
Gernika-Bermeo (B)199122.50317.2842.6042.615
Gernika-Bermeo (B)199622.25017.3902.4392.421
Gernika-Bermeo (B)200121.90716.7543.0772.076
Gernika-Bermeo (B)200622.28716.4993.4632.325
Gernika-Bermeo (B)201122.80716.7123.3322.763
Goierri (G)198633.30417.9424.58210.780
Goierri (G)199132.29818.5504.3699.379
Goierri (G)199631.43119.1684.2178.046
Goierri (G)200130.73619.5554.2466.935
Goierri (G)200630.90019.2225.0366.642
Goierri (G)201132.31219.9005.8246.588
Gorbeia Inguruak (A)19862.5808413901.349
Gorbeia Inguruak (A)19912.5018473761.278
Gorbeia Inguruak (A)19962.7999974121.390
Gorbeia Inguruak (A)20013.1751.2426351.298
Gorbeia Inguruak (A)20063.6761.5408171.319
Gorbeia Inguruak (A)20114.0301.7689561.306
Ipar-mendebaldea (NG)198626.19615.7312.5427.923
Ipar-mendebaldea (NG)199125.34115.4502.8336.550
Ipar-mendebaldea (NG)199625.35515.5893.3776.389
Ipar-mendebaldea (NG)200124.53315.0273.7585.748
Ipar-mendebaldea (NG)201125.45215.1643.4236.439
Iruña (NG)1986125.6667.2378.106110.323
Iruña (NG)1991130.5737.8519.515110.724
Iruña (NG)1996132.4529.18511.578111.689
Iruña (NG)2001143.99112.74015.648115.603
Iruña (NG)2011167.93420.37018.844125.496
Kantauri Arabarra (A)198616.7311.5783.26111.892
Kantauri Arabarra (A)199116.7592.2763.78310.700
Kantauri Arabarra (A)199616.6163.5923.5049.520
Kantauri Arabarra (A)200116.0783.7693.9978.312
Kantauri Arabarra (A)200616.4784.6213.8937.964
Kantauri Arabarra (A)201116.9575.0484.5577.352
Markina-Ondarroa (B)198613.74311.6549921.097
Markina-Ondarroa (B)199113.44411.4871.087870
Markina-Ondarroa (B)199613.14011.5441.007589
Markina-Ondarroa (B)200112.66311.185953525
Markina-Ondarroa (B)200612.54410.6401.233671
Markina-Ondarroa (B)201112.69710.5231.1381.036
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)198615.19021143114.548
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199114.83829644313.711
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199614.53346281713.254
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)200114.2386161.25612.366
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201115.0201.1691.88211.705
Pirinioaldea (NG)19867.2757175695.989
Pirinioaldea (NG)19917.0307507385.408
Pirinioaldea (NG)19966.7348278795.028
Pirinioaldea (NG)20016.3419738844.484
Pirinioaldea (NG)20116.7771.3089784.325
Plentzia - Mungia (B)198616.3638.2002.7335.430
Plentzia - Mungia (B)199117.5278.7063.1665.655
Plentzia - Mungia (B)199619.6329.9483.6935.991
Plentzia - Mungia (B)200122.12410.6615.1476.316
Plentzia - Mungia (B)200624.79212.5325.8806.380
Plentzia - Mungia (B)201126.73013.5547.2135.963
Tolosaldea (G)198622.23314.9343.0934.206
Tolosaldea (G)199121.88514.9103.2203.755
Tolosaldea (G)199621.56715.6462.7603.161
Tolosaldea (G)200121.38515.4133.3022.670
Tolosaldea (G)200621.71915.3843.6242.711
Tolosaldea (G)201122.75616.2393.5173.000
Tuteraldea (NG)198635.53514227035.123
Tuteraldea (NG)199135.36917138334.199
Tuteraldea (NG)199635.87626059435.022
Tuteraldea (NG)200136.86235170635.805
Tuteraldea (NG)201140.8416451.76238.001
Urola-Kostaldea (G)198629.83323.1492.7893.895
Urola-Kostaldea (G)199130.60723.9953.0023.610
Urola-Kostaldea (G)199631.24424.9043.2353.105
Urola-Kostaldea (G)200132.25825.6633.5363.059
Urola-Kostaldea (G)200633.47425.9244.2843.266
Urola-Kostaldea (G)201135.30526.9864.4213.898

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN