Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera sexuaren arabera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeasexuaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
ArabaEmakumezkoak1986100,07,016,876,2
ArabaEmakumezkoak1991100,09,120,270,7
ArabaEmakumezkoak1996100,015,219,765,1
ArabaEmakumezkoak2001100,017,124,558,4
ArabaEmakumezkoak2006100,025,622,152,2
ArabaEmakumezkoak2011100,024,825,549,6
ArabaGizonezkoak1986100,06,316,976,8
ArabaGizonezkoak1991100,08,119,872,1
ArabaGizonezkoak1996100,014,019,666,4
ArabaGizonezkoak2001100,015,324,859,8
ArabaGizonezkoak2006100,024,522,952,6
ArabaGizonezkoak2011100,022,926,650,5
BizkaiaEmakumezkoak1986100,018,017,564,6
BizkaiaEmakumezkoak1991100,019,420,360,3
BizkaiaEmakumezkoak1996100,024,220,455,4
BizkaiaEmakumezkoak2001100,025,524,350,2
BizkaiaEmakumezkoak2006100,031,722,445,9
BizkaiaEmakumezkoak2011100,031,526,342,2
BizkaiaGizonezkoak1986100,017,018,264,8
BizkaiaGizonezkoak1991100,018,420,860,8
BizkaiaGizonezkoak1996100,023,221,255,6
BizkaiaGizonezkoak2001100,024,425,450,3
BizkaiaGizonezkoak2006100,030,923,745,4
BizkaiaGizonezkoak2011100,030,828,041,2
GipuzkoaEmakumezkoak1986100,044,416,639,0
GipuzkoaEmakumezkoak1991100,046,618,335,0
GipuzkoaEmakumezkoak1996100,050,317,632,0
GipuzkoaEmakumezkoak2001100,052,019,328,7
GipuzkoaEmakumezkoak2006100,053,620,026,4
GipuzkoaEmakumezkoak2011100,053,522,024,5
GipuzkoaGizonezkoak1986100,042,917,439,8
GipuzkoaGizonezkoak1991100,045,218,935,9
GipuzkoaGizonezkoak1996100,049,118,332,6
GipuzkoaGizonezkoak2001100,050,920,129,1
GipuzkoaGizonezkoak2006100,052,321,026,8
GipuzkoaGizonezkoak2011100,053,023,523,5
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1986100,09,85,085,2
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1991100,09,95,882,5
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1996100,010,67,382,1
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2001100,011,69,079,3
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2011100,013,710,274,3
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1986100,010,55,384,2
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1991100,010,56,282,4
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1996100,011,27,681,2
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2001100,012,19,178,8
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2011100,013,610,773,8
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera sexuaren arabera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeasexuaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
ArabaEmakumezkoak1986130.6019.19621.94099.465
ArabaEmakumezkoak1991134.51212.21727.22295.073
ArabaEmakumezkoak1996139.68121.26027.45890.963
ArabaEmakumezkoak2001140.89624.05934.51282.325
ArabaEmakumezkoak2006149.51038.32733.11378.070
ArabaEmakumezkoak2011156.59338.90040.00577.688
ArabaGizonezkoak1986130.6278.22622.059100.342
ArabaGizonezkoak1991133.04510.77826.35995.908
ArabaGizonezkoak1996137.33019.21926.90891.203
ArabaGizonezkoak2001138.56421.25334.39582.916
ArabaGizonezkoak2006148.05936.26633.97977.814
ArabaGizonezkoak2011155.03135.48341.29478.254
BizkaiaEmakumezkoak1986586.956105.458102.430379.068
BizkaiaEmakumezkoak1991580.457112.818117.584350.055
BizkaiaEmakumezkoak1996575.913139.385117.539318.989
BizkaiaEmakumezkoak2001565.011144.134137.069283.808
BizkaiaEmakumezkoak2006572.212181.477128.265262.470
BizkaiaEmakumezkoak2011580.771183.175152.579245.017
BizkaiaGizonezkoak1986567.03396.231103.314367.488
BizkaiaGizonezkoak1991555.901102.401115.680337.820
BizkaiaGizonezkoak1996545.687126.722115.688303.277
BizkaiaGizonezkoak2001532.277129.738134.965267.574
BizkaiaGizonezkoak2006535.997165.825126.973243.199
BizkaiaGizonezkoak2011542.419167.205151.777223.437
GipuzkoaEmakumezkoak1986342.313152.12856.717133.468
GipuzkoaEmakumezkoak1991337.987157.58561.948118.454
GipuzkoaEmakumezkoak1996338.524170.41359.743108.368
GipuzkoaEmakumezkoak2001334.785174.15664.66495.965
GipuzkoaEmakumezkoak2006339.929182.14368.12189.665
GipuzkoaEmakumezkoak2011349.356186.88676.98585.485
GipuzkoaGizonezkoak1986332.465142.56557.702132.198
GipuzkoaGizonezkoak1991327.025147.81861.743117.464
GipuzkoaGizonezkoak1996325.390159.81759.474106.099
GipuzkoaGizonezkoak2001321.714163.64064.51993.555
GipuzkoaGizonezkoak2006326.834170.85668.48887.490
GipuzkoaGizonezkoak2011335.416177.79078.92278.704
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1986254.42825.03312.707216.688
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1991257.15425.36214.897212.174
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1996258.61227.43718.761212.414
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2001269.34231.30224.368213.672
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2011300.67041.26530.722223.462
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1986250.99726.41113.343211.243
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1991252.88826.66115.679208.257
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1996253.28628.49319.184205.609
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2001267.64732.32924.426210.892
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2011299.54340.83732.158221.195

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN