Lehen hizkuntzaren bilakaera, gazteen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1986100,00,399,00,20,5
Arabako Ibarrak (A)1991100,00,499,00,30,3
Arabako Ibarrak (A)1996100,00,298,10,51,1
Arabako Ibarrak (A)2001100,00,396,71,11,9
Arabako Ibarrak (A)2006100,01,791,62,14,6
Arabako Ibarrak (A)2011100,03,686,53,16,7
Arabako Lautada (A)1986100,01,895,91,11,2
Arabako Lautada (A)1991100,02,095,41,41,2
Arabako Lautada (A)1996100,01,994,92,01,2
Arabako Lautada (A)2001100,02,193,12,22,6
Arabako Lautada (A)2006100,02,888,43,05,8
Arabako Lautada (A)2011100,03,083,84,28,9
Arabako Mendialdea (A)1986100,00,499,20,00,4
Arabako Mendialdea (A)1991100,00,599,10,20,1
Arabako Mendialdea (A)1996100,00,698,01,00,3
Arabako Mendialdea (A)2001100,01,694,70,73,0
Arabako Mendialdea (A)2006100,02,889,11,96,3
Arabako Mendialdea (A)2011100,03,483,35,28,1
Arrati Nerbioi (B)1986100,041,752,55,10,7
Arrati Nerbioi (B)1991100,040,353,06,20,5
Arrati Nerbioi (B)1996100,040,353,35,80,6
Arrati Nerbioi (B)2001100,035,554,29,21,2
Arrati Nerbioi (B)2006100,032,054,810,52,7
Arrati Nerbioi (B)2011100,031,150,512,75,6
Bidasoa Beherea (G)1986100,018,174,46,60,9
Bidasoa Beherea (G)1991100,019,973,16,10,8
Bidasoa Beherea (G)1996100,020,273,05,80,9
Bidasoa Beherea (G)2001100,019,272,86,51,5
Bidasoa Beherea (G)2006100,018,570,17,73,7
Bidasoa Beherea (G)2011100,017,766,99,16,3
Bilbo Handia (B)1986100,03,792,62,31,5
Bilbo Handia (B)1991100,03,493,22,31,0
Bilbo Handia (B)1996100,03,293,02,90,9
Bilbo Handia (B)2001100,03,692,13,01,3
Bilbo Handia (B)2006100,04,388,73,93,0
Bilbo Handia (B)2011100,04,684,75,25,5
Debabarrena (G)1986100,042,146,19,82,0
Debabarrena (G)1991100,044,447,86,71,1
Debabarrena (G)1996100,043,047,58,41,1
Debabarrena (G)2001100,042,447,78,21,7
Debabarrena (G)2006100,040,248,09,12,7
Debabarrena (G)2011100,038,146,010,25,6
Debagoiena (G)1986100,047,745,56,00,7
Debagoiena (G)1991100,048,645,65,00,8
Debagoiena (G)1996100,047,345,36,80,7
Debagoiena (G)2001100,046,844,28,01,1
Debagoiena (G)2006100,046,942,28,72,2
Debagoiena (G)2011100,046,339,310,14,3
Donostialdea (G)1986100,021,670,26,31,8
Donostialdea (G)1991100,021,370,07,21,4
Donostialdea (G)1996100,021,469,48,11,2
Donostialdea (G)2001100,021,869,17,71,4
Donostialdea (G)2006100,022,665,98,82,8
Donostialdea (G)2011100,022,561,910,25,4
Durangaldea (B)1986100,033,360,14,71,9
Durangaldea (B)1991100,031,361,75,41,7
Durangaldea (B)1996100,031,161,76,11,1
Durangaldea (B)2001100,028,662,67,41,4
Durangaldea (B)2006100,027,460,48,43,9
Durangaldea (B)2011100,027,056,310,36,4
Enkartazioak (B)1986100,00,598,50,40,6
Enkartazioak (B)1991100,00,498,90,40,4
Enkartazioak (B)1996100,00,298,90,40,5
Enkartazioak (B)2001100,00,797,01,31,1
Enkartazioak (B)2006100,01,892,02,43,8
Enkartazioak (B)2011100,02,986,14,07,0
Erribera garaia (NG)1991100,00,198,80,20,3
Erribera garaia (NG)2001100,00,393,90,14,8
Erribera garaia (NG)2011100,00,583,30,512,5
Errioxa Arabarra (A)1986100,00,498,90,30,4
Errioxa Arabarra (A)1991100,00,998,40,20,5
Errioxa Arabarra (A)1996100,00,798,50,40,4
Errioxa Arabarra (A)2001100,01,195,61,12,3
Errioxa Arabarra (A)2006100,02,887,42,17,7
Errioxa Arabarra (A)2011100,03,079,75,811,5
Estellerria (NG)1991100,01,094,91,00,7
Estellerria (NG)2001100,01,394,61,32,3
Estellerria (NG)2011100,01,186,54,85,5
Gernika-Bermeo (B)1986100,066,727,15,50,7
Gernika-Bermeo (B)1991100,066,027,26,20,6
Gernika-Bermeo (B)1996100,063,628,27,70,5
Gernika-Bermeo (B)2001100,061,229,18,90,8
Gernika-Bermeo (B)2006100,056,130,19,34,5
Gernika-Bermeo (B)2011100,052,229,99,88,1
Goierri (G)1986100,041,550,66,71,1
Goierri (G)1991100,044,150,94,20,8
Goierri (G)1996100,044,248,66,50,8
Goierri (G)2001100,043,646,98,11,4
Goierri (G)2006100,042,045,59,13,3
Goierri (G)2011100,039,243,310,86,7
Gorbeia Inguruak (A)1986100,024,568,95,21,5
Gorbeia Inguruak (A)1991100,023,773,52,10,6
Gorbeia Inguruak (A)1996100,022,873,82,31,0
Gorbeia Inguruak (A)2001100,019,074,34,72,0
Gorbeia Inguruak (A)2006100,017,970,75,95,5
Gorbeia Inguruak (A)2011100,019,164,98,67,4
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,053,140,64,81,0
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,048,144,05,42,3
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,039,840,510,96,7
Iruña (NG)1991100,02,692,81,61,9
Iruña (NG)2001100,02,392,41,53,4
Iruña (NG)2011100,02,183,62,88,8
Kantauri Arabarra (A)1986100,02,495,11,60,8
Kantauri Arabarra (A)1991100,02,295,51,90,4
Kantauri Arabarra (A)1996100,02,294,72,70,4
Kantauri Arabarra (A)2001100,02,893,43,30,5
Kantauri Arabarra (A)2006100,03,789,74,52,1
Kantauri Arabarra (A)2011100,04,384,06,65,0
Markina-Ondarroa (B)1986100,077,616,42,53,4
Markina-Ondarroa (B)1991100,076,917,34,01,8
Markina-Ondarroa (B)1996100,078,416,23,81,7
Markina-Ondarroa (B)2001100,076,415,65,82,1
Markina-Ondarroa (B)2006100,069,817,76,46,1
Markina-Ondarroa (B)2011100,066,617,76,59,3
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,00,697,20,50,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,00,696,10,62,6
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,00,986,32,69,0
Pirinioaldea (NG)1991100,04,190,23,10,5
Pirinioaldea (NG)2001100,03,492,42,01,8
Pirinioaldea (NG)2011100,03,684,74,44,7
Plentzia - Mungia (B)1986100,038,753,46,91,0
Plentzia - Mungia (B)1991100,035,756,57,00,9
Plentzia - Mungia (B)1996100,031,559,08,41,0
Plentzia - Mungia (B)2001100,027,962,38,31,5
Plentzia - Mungia (B)2006100,024,363,59,62,6
Plentzia - Mungia (B)2011100,022,560,811,94,8
Tolosaldea (G)1986100,060,431,77,30,6
Tolosaldea (G)1991100,059,831,97,90,3
Tolosaldea (G)1996100,061,631,36,60,6
Tolosaldea (G)2001100,060,231,67,20,9
Tolosaldea (G)2006100,057,432,48,12,1
Tolosaldea (G)2011100,054,430,510,05,1
Tuteraldea (NG)1991100,00,398,40,20,4
Tuteraldea (NG)2001100,00,390,90,75,0
Tuteraldea (NG)2011100,00,282,00,615,4
Urola-Kostaldea (G)1986100,071,824,53,10,6
Urola-Kostaldea (G)1991100,070,925,33,20,6
Urola-Kostaldea (G)1996100,070,024,44,70,8
Urola-Kostaldea (G)2001100,067,525,85,11,5
Urola-Kostaldea (G)2006100,063,428,15,92,7
Urola-Kostaldea (G)2011100,060,627,17,34,9
Lehen hizkuntzaren bilakaera, gazteen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)19861.27341.26036
Arabako Ibarrak (A)19911.14651.13533
Arabako Ibarrak (A)19961.13221.111613
Arabako Ibarrak (A)20011.20541.1651323
Arabako Ibarrak (A)20061.223211.1202656
Arabako Ibarrak (A)20111.113409633575
Arabako Lautada (A)198667.4921.18264.730759821
Arabako Lautada (A)199172.4921.45169.1381.050853
Arabako Lautada (A)199675.8201.42571.9681.503924
Arabako Lautada (A)200172.2491.52467.2521.6201.853
Arabako Lautada (A)200670.0231.92961.9072.0954.092
Arabako Lautada (A)201163.4311.92353.1752.6705.663
Arabako Mendialdea (A)19861.02841.02004
Arabako Mendialdea (A)1991916590821
Arabako Mendialdea (A)1996870585393
Arabako Mendialdea (A)200173012691522
Arabako Mendialdea (A)2006640185701240
Arabako Mendialdea (A)2011558194652945
Arrati Nerbioi (B)19866.8992.8773.62435147
Arrati Nerbioi (B)19916.6742.6883.53841533
Arrati Nerbioi (B)19966.4522.6033.43637340
Arrati Nerbioi (B)20015.9642.1153.23055069
Arrati Nerbioi (B)20065.8541.8743.208612160
Arrati Nerbioi (B)20115.2571.6352.657670295
Bidasoa Beherea (G)198621.3873.87715.9141.408188
Bidasoa Beherea (G)199122.1724.42016.2171.350185
Bidasoa Beherea (G)199622.9744.64016.7801.339215
Bidasoa Beherea (G)200122.0824.23416.0661.443339
Bidasoa Beherea (G)200620.9143.87814.6531.607776
Bidasoa Beherea (G)201117.2513.05111.5481.5731.079
Bilbo Handia (B)1986299.14411.012276.9746.8104.348
Bilbo Handia (B)1991301.30810.395280.9586.8233.132
Bilbo Handia (B)1996289.5459.380269.1558.2932.717
Bilbo Handia (B)2001257.1689.223236.8367.8073.302
Bilbo Handia (B)2006228.3099.892202.6078.8856.925
Bilbo Handia (B)2011196.2049.106166.10010.28310.715
Debabarrena (G)198619.9098.3869.1781.946399
Debabarrena (G)199118.8868.3769.0231.274213
Debabarrena (G)199617.1677.3808.1501.447190
Debabarrena (G)200115.2526.4637.2811.256252
Debabarrena (G)200613.6535.4856.5551.241372
Debabarrena (G)201111.8344.5145.4411.211668
Debagoiena (G)198621.27610.1559.6851.285151
Debagoiena (G)199121.14710.2779.6461.056168
Debagoiena (G)199620.1369.5159.1291.361131
Debagoiena (G)200118.1698.5048.0231.451191
Debagoiena (G)200615.8037.4176.6651.370351
Debagoiena (G)201113.6706.3245.3761.383587
Donostialdea (G)1986101.05821.87470.9846.3361.864
Donostialdea (G)1991103.56222.09672.5387.4291.499
Donostialdea (G)1996102.84422.00371.3328.2891.220
Donostialdea (G)200191.75819.97263.4127.1111.263
Donostialdea (G)200680.96118.25753.3607.0872.257
Donostialdea (G)201170.66515.88843.7667.1863.825
Durangaldea (B)198630.22410.05618.1761.408584
Durangaldea (B)199130.6999.59518.9261.657521
Durangaldea (B)199630.1859.40018.6191.833333
Durangaldea (B)200128.1148.05017.5942.071399
Durangaldea (B)200626.0757.13215.7422.1841.017
Durangaldea (B)201122.9136.18812.9032.3541.468
Enkartazioak (B)19869.550459.4113856
Enkartazioak (B)19919.099358.9963632
Enkartazioak (B)19969.053148.9524047
Enkartazioak (B)20018.335568.08210691
Enkartazioak (B)20067.9201467.285187302
Enkartazioak (B)20117.3042146.286292512
Erribera garaia (NG)199113.7242013.5622546
Erribera garaia (NG)200116.8244515.80623802
Erribera garaia (NG)201116.7338713.941812.091
Errioxa Arabarra (A)19862.903112.8701012
Errioxa Arabarra (A)19912.752242.709514
Errioxa Arabarra (A)19962.685202.6441110
Errioxa Arabarra (A)20012.651282.5352860
Errioxa Arabarra (A)20062.888812.52561221
Errioxa Arabarra (A)20112.538772.023146292
Estellerria (NG)199110.1361009.6189974
Estellerria (NG)200110.5461419.973140239
Estellerria (NG)201110.2401118.862496558
Gernika-Bermeo (B)198613.8379.2363.74576294
Gernika-Bermeo (B)199113.9409.1973.79486980
Gernika-Bermeo (B)199613.4568.5593.8001.03265
Gernika-Bermeo (B)200112.3747.5743.6031.10097
Gernika-Bermeo (B)200611.3856.3913.4311.056507
Gernika-Bermeo (B)201110.1755.3153.038993829
Goierri (G)198622.8709.48611.5821.540262
Goierri (G)199122.1479.76911.270932176
Goierri (G)199620.5589.0919.9821.329156
Goierri (G)200118.3878.0178.6211.496253
Goierri (G)200616.9317.1167.7111.537567
Goierri (G)201115.4066.0326.6681.6681.038
Gorbeia Inguruak (A)19861.8034411.2429327
Gorbeia Inguruak (A)19911.7264091.2693711
Gorbeia Inguruak (A)19961.8084131.3354218
Gorbeia Inguruak (A)20011.8903591.4048938
Gorbeia Inguruak (A)20061.9043401.347113104
Gorbeia Inguruak (A)20111.7413331.130149129
Ipar-mendebaldea (NG)199115.2048.0746.177734145
Ipar-mendebaldea (NG)200116.5897.9777.307902384
Ipar-mendebaldea (NG)201116.9656.7476.8761.8481.130
Iruña (NG)199180.3912.07374.5791.2671.528
Iruña (NG)200199.1332.29791.6131.5293.336
Iruña (NG)2011114.2022.45095.5173.19810.078
Kantauri Arabarra (A)198611.67028411.10118699
Kantauri Arabarra (A)199111.78225711.25222350
Kantauri Arabarra (A)199611.51325710.89931047
Kantauri Arabarra (A)200110.0392819.37632854
Kantauri Arabarra (A)20069.1573388.211413195
Kantauri Arabarra (A)20117.9683466.695525402
Markina-Ondarroa (B)19869.2197.1581.516233312
Markina-Ondarroa (B)19918.9586.8921.549355162
Markina-Ondarroa (B)19968.3056.5071.347312139
Markina-Ondarroa (B)20017.2455.5381.129423155
Markina-Ondarroa (B)20066.3974.4661.135408388
Markina-Ondarroa (B)20115.6543.7631.000368523
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19918.108527.8784070
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20019.167518.80851240
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20119.256797.988236829
Pirinioaldea (NG)19913.6791523.32011517
Pirinioaldea (NG)20014.2101443.8928574
Pirinioaldea (NG)20114.4051573.731193206
Plentzia - Mungia (B)198610.5074.0665.607726108
Plentzia - Mungia (B)199111.6654.1616.588812104
Plentzia - Mungia (B)199612.7954.0357.5541.080126
Plentzia - Mungia (B)200113.4493.7498.3751.121204
Plentzia - Mungia (B)200613.7853.3528.7491.327357
Plentzia - Mungia (B)201112.6412.8397.6911.498613
Tolosaldea (G)198614.8268.9604.6931.08885
Tolosaldea (G)199114.7268.8104.7041.16151
Tolosaldea (G)199614.2228.7584.45093381
Tolosaldea (G)200113.0157.8404.116937122
Tolosaldea (G)200611.8346.7933.837958246
Tolosaldea (G)201110.5475.7383.2191.054536
Tuteraldea (NG)199119.3726719.0583780
Tuteraldea (NG)200124.9028422.6261801.246
Tuteraldea (NG)201126.8814422.0471534.137
Urola-Kostaldea (G)198620.20814.5134.959619117
Urola-Kostaldea (G)199121.04614.9185.320682126
Urola-Kostaldea (G)199620.94914.6735.108992176
Urola-Kostaldea (G)200119.98013.4915.1631.017309
Urola-Kostaldea (G)200618.85711.9465.2991.108504
Urola-Kostaldea (G)201117.38610.5444.7171.272853

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN