Lehen hizkuntzaren bilakaera, helduen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1986100,00,698,70,30,4
Arabako Ibarrak (A)1991100,01,198,10,40,4
Arabako Ibarrak (A)1996100,01,198,10,60,3
Arabako Ibarrak (A)2001100,01,297,30,51,1
Arabako Ibarrak (A)2006100,01,894,50,72,9
Arabako Ibarrak (A)2011100,02,392,21,04,5
Arabako Lautada (A)1986100,02,694,80,91,6
Arabako Lautada (A)1991100,02,794,80,91,6
Arabako Lautada (A)1996100,02,794,71,01,7
Arabako Lautada (A)2001100,03,193,90,92,2
Arabako Lautada (A)2006100,03,392,21,13,4
Arabako Lautada (A)2011100,03,290,71,44,8
Arabako Mendialdea (A)1986100,00,599,30,10,1
Arabako Mendialdea (A)1991100,00,899,10,00,2
Arabako Mendialdea (A)1996100,01,098,50,30,3
Arabako Mendialdea (A)2001100,00,997,50,80,8
Arabako Mendialdea (A)2006100,01,695,41,11,9
Arabako Mendialdea (A)2011100,02,193,41,72,8
Arrati Nerbioi (B)1986100,049,945,73,51,0
Arrati Nerbioi (B)1991100,049,446,13,21,2
Arrati Nerbioi (B)1996100,048,548,02,01,5
Arrati Nerbioi (B)2001100,041,452,15,01,5
Arrati Nerbioi (B)2006100,036,556,35,22,0
Arrati Nerbioi (B)2011100,033,157,95,93,1
Bidasoa Beherea (G)1986100,026,367,14,91,7
Bidasoa Beherea (G)1991100,025,469,63,71,3
Bidasoa Beherea (G)1996100,024,171,53,01,5
Bidasoa Beherea (G)2001100,021,273,23,81,8
Bidasoa Beherea (G)2006100,020,173,34,02,6
Bidasoa Beherea (G)2011100,019,072,84,63,7
Bilbo Handia (B)1986100,06,388,52,13,2
Bilbo Handia (B)1991100,05,889,61,82,8
Bilbo Handia (B)1996100,05,190,21,72,9
Bilbo Handia (B)2001100,04,791,51,42,4
Bilbo Handia (B)2006100,04,691,21,72,5
Bilbo Handia (B)2011100,04,490,51,93,2
Debabarrena (G)1986100,049,141,34,74,9
Debabarrena (G)1991100,049,644,92,62,9
Debabarrena (G)1996100,046,846,13,23,9
Debabarrena (G)2001100,043,748,34,83,2
Debabarrena (G)2006100,042,549,35,32,9
Debabarrena (G)2011100,040,150,25,93,8
Debagoiena (G)1986100,053,943,51,51,2
Debagoiena (G)1991100,052,244,32,01,4
Debagoiena (G)1996100,049,946,52,11,5
Debagoiena (G)2001100,046,747,93,61,8
Debagoiena (G)2006100,045,248,84,21,8
Debagoiena (G)2011100,044,248,25,02,6
Donostialdea (G)1986100,027,364,74,33,6
Donostialdea (G)1991100,025,966,84,52,8
Donostialdea (G)1996100,024,868,24,32,7
Donostialdea (G)2001100,023,370,24,22,3
Donostialdea (G)2006100,023,169,74,72,5
Donostialdea (G)2011100,022,369,25,23,3
Durangaldea (B)1986100,039,654,12,04,3
Durangaldea (B)1991100,037,356,22,54,0
Durangaldea (B)1996100,035,658,02,73,6
Durangaldea (B)2001100,032,860,73,72,8
Durangaldea (B)2006100,030,861,94,23,1
Durangaldea (B)2011100,029,162,04,84,1
Enkartazioak (B)1986100,00,898,50,30,4
Enkartazioak (B)1991100,00,798,80,30,2
Enkartazioak (B)1996100,00,698,60,30,5
Enkartazioak (B)2001100,00,898,10,30,7
Enkartazioak (B)2006100,01,396,40,51,8
Enkartazioak (B)2011100,01,594,61,02,9
Erribera garaia (NG)1991100,00,298,50,10,1
Erribera garaia (NG)2001100,00,397,80,21,4
Erribera garaia (NG)2011100,00,489,71,16,2
Errioxa Arabarra (A)1986100,00,698,60,40,4
Errioxa Arabarra (A)1991100,01,098,50,20,3
Errioxa Arabarra (A)1996100,01,398,10,40,2
Errioxa Arabarra (A)2001100,01,497,50,40,7
Errioxa Arabarra (A)2006100,02,293,80,83,2
Errioxa Arabarra (A)2011100,02,491,61,24,8
Estellerria (NG)1991100,01,294,82,00,3
Estellerria (NG)2001100,01,594,82,00,9
Estellerria (NG)2011100,01,388,94,73,1
Gernika-Bermeo (B)1986100,073,124,02,20,6
Gernika-Bermeo (B)1991100,071,624,82,70,9
Gernika-Bermeo (B)1996100,068,627,03,60,8
Gernika-Bermeo (B)2001100,064,430,04,61,0
Gernika-Bermeo (B)2006100,059,732,95,32,1
Gernika-Bermeo (B)2011100,056,334,46,03,3
Goierri (G)1986100,047,348,02,62,1
Goierri (G)1991100,047,449,71,61,3
Goierri (G)1996100,046,349,92,01,8
Goierri (G)2001100,044,250,63,31,9
Goierri (G)2006100,042,551,43,82,3
Goierri (G)2011100,040,451,24,83,6
Gorbeia Inguruak (A)1986100,028,265,34,61,9
Gorbeia Inguruak (A)1991100,028,668,62,00,8
Gorbeia Inguruak (A)1996100,026,870,91,11,2
Gorbeia Inguruak (A)2001100,022,573,72,41,5
Gorbeia Inguruak (A)2006100,019,176,42,02,5
Gorbeia Inguruak (A)2011100,017,275,93,03,9
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,056,635,26,60,6
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,054,537,56,60,9
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,044,539,39,93,7
Iruña (NG)1991100,02,990,92,31,1
Iruña (NG)2001100,03,092,52,41,4
Iruña (NG)2011100,02,786,34,24,5
Kantauri Arabarra (A)1986100,05,690,51,22,7
Kantauri Arabarra (A)1991100,04,892,81,41,1
Kantauri Arabarra (A)1996100,04,292,41,61,8
Kantauri Arabarra (A)2001100,03,993,41,41,3
Kantauri Arabarra (A)2006100,03,793,01,51,8
Kantauri Arabarra (A)2011100,03,392,21,92,5
Markina-Ondarroa (B)1986100,082,212,80,84,3
Markina-Ondarroa (B)1991100,082,113,91,52,4
Markina-Ondarroa (B)1996100,080,614,01,34,2
Markina-Ondarroa (B)2001100,077,916,12,43,5
Markina-Ondarroa (B)2006100,074,718,63,13,7
Markina-Ondarroa (B)2011100,071,020,14,04,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,00,695,80,90,6
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,00,896,21,31,0
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,00,589,12,05,7
Pirinioaldea (NG)1991100,07,285,84,20,6
Pirinioaldea (NG)2001100,06,188,74,10,8
Pirinioaldea (NG)2011100,05,382,25,84,0
Plentzia - Mungia (B)1986100,051,643,23,81,5
Plentzia - Mungia (B)1991100,046,648,63,51,3
Plentzia - Mungia (B)1996100,038,256,93,41,5
Plentzia - Mungia (B)2001100,031,163,53,61,8
Plentzia - Mungia (B)2006100,027,966,24,02,0
Plentzia - Mungia (B)2011100,025,167,15,02,9
Tolosaldea (G)1986100,064,430,93,80,9
Tolosaldea (G)1991100,063,631,74,20,5
Tolosaldea (G)1996100,063,532,53,01,0
Tolosaldea (G)2001100,060,434,83,71,1
Tolosaldea (G)2006100,057,636,54,41,4
Tolosaldea (G)2011100,055,337,05,22,6
Tuteraldea (NG)1991100,00,397,90,20,2
Tuteraldea (NG)2001100,00,397,20,31,5
Tuteraldea (NG)2011100,00,591,00,95,6
Urola-Kostaldea (G)1986100,074,723,70,80,7
Urola-Kostaldea (G)1991100,073,424,71,20,8
Urola-Kostaldea (G)1996100,072,025,61,50,9
Urola-Kostaldea (G)2001100,069,327,02,71,0
Urola-Kostaldea (G)2006100,066,828,53,11,6
Urola-Kostaldea (G)2011100,063,629,93,82,8
Lehen hizkuntzaren bilakaera, helduen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)19861.602101.58156
Arabako Ibarrak (A)19911.488161.46066
Arabako Ibarrak (A)19961.607171.57695
Arabako Ibarrak (A)20011.945231.892921
Arabako Ibarrak (A)20062.489452.3531873
Arabako Ibarrak (A)20112.870672.64530128
Arabako Lautada (A)198673.0811.89669.3106871.188
Arabako Lautada (A)199179.6572.12275.5307331.272
Arabako Lautada (A)199687.8522.33983.1578611.495
Arabako Lautada (A)200193.6752.87487.9188452.038
Arabako Lautada (A)2006104.4493.39596.2901.1823.582
Arabako Lautada (A)2011112.7713.561102.2691.5765.365
Arabako Mendialdea (A)19861.32371.31411
Arabako Mendialdea (A)19911.16891.15702
Arabako Mendialdea (A)19961.152111.13533
Arabako Mendialdea (A)20011.259111.2281010
Arabako Mendialdea (A)20061.410231.3451527
Arabako Mendialdea (A)20111.495321.3962542
Arrati Nerbioi (B)19867.8303.9043.57527477
Arrati Nerbioi (B)19917.7263.8193.56324995
Arrati Nerbioi (B)19968.0423.8993.862161120
Arrati Nerbioi (B)20018.4733.5094.417420127
Arrati Nerbioi (B)20069.4413.4435.320487191
Arrati Nerbioi (B)201110.6293.5146.153628334
Bidasoa Beherea (G)198623.3916.16115.6851.143402
Bidasoa Beherea (G)199124.5926.23917.112922319
Bidasoa Beherea (G)199626.9216.47919.241807394
Bidasoa Beherea (G)200128.6826.07521.0021.084521
Bidasoa Beherea (G)200632.1236.45123.5541.296822
Bidasoa Beherea (G)201133.7786.40924.5801.5561.233
Bilbo Handia (B)1986336.46621.282297.6246.93510.625
Bilbo Handia (B)1991339.97819.857304.6316.0409.450
Bilbo Handia (B)1996347.04917.828313.1875.88710.147
Bilbo Handia (B)2001351.67316.411321.9445.0538.265
Bilbo Handia (B)2006370.52717.170337.8006.2209.337
Bilbo Handia (B)2011386.55717.008349.7127.50112.336
Debabarrena (G)198623.67511.6149.7881.1111.162
Debabarrena (G)199123.09911.46110.366598674
Debabarrena (G)199622.68610.62210.449729886
Debabarrena (G)200121.9369.58210.6001.043711
Debabarrena (G)200622.6569.63911.1751.193649
Debabarrena (G)201123.8589.57511.9711.404908
Debagoiena (G)198624.03712.95210.455351279
Debagoiena (G)199124.76112.93210.978494357
Debagoiena (G)199625.36212.66011.797535370
Debagoiena (G)200125.55611.93312.237931455
Debagoiena (G)200626.22511.84812.8041.100473
Debagoiena (G)201127.21612.02813.1291.361698
Donostialdea (G)1986111.65630.53772.1904.8544.075
Donostialdea (G)1991114.89629.76276.7875.1763.171
Donostialdea (G)1996121.76230.15983.0415.2233.339
Donostialdea (G)2001127.25529.68289.2885.3132.972
Donostialdea (G)2006136.10731.50794.8576.3543.389
Donostialdea (G)2011143.99832.08699.5827.5274.803
Durangaldea (B)198632.48112.85617.5876451.393
Durangaldea (B)199133.82212.62719.0118421.342
Durangaldea (B)199635.51212.64820.6039731.288
Durangaldea (B)200136.90612.11522.3901.3821.019
Durangaldea (B)200640.60712.49925.1351.7101.263
Durangaldea (B)201143.42112.63526.9122.0821.792
Enkartazioak (B)198610.9859310.8163640
Enkartazioak (B)199110.8458110.7113023
Enkartazioak (B)199611.2876811.1333056
Enkartazioak (B)200111.8419911.6203884
Enkartazioak (B)200612.97416912.50270233
Enkartazioak (B)201114.25421613.491139408
Erribera garaia (NG)199118.2033017.9352623
Erribera garaia (NG)200116.7274516.35133232
Erribera garaia (NG)201120.7888518.6522301.283
Errioxa Arabarra (A)19863.527223.4771513
Errioxa Arabarra (A)19913.369333.317811
Errioxa Arabarra (A)19963.594483.524157
Errioxa Arabarra (A)20013.900553.8041427
Errioxa Arabarra (A)20064.604994.32037148
Errioxa Arabarra (A)20115.0311194.60960243
Estellerria (NG)199112.22614611.59224535
Estellerria (NG)200111.07716110.506224105
Estellerria (NG)201113.73317912.203651420
Gernika-Bermeo (B)198616.81512.2994.036371109
Gernika-Bermeo (B)199116.65211.9174.138455142
Gernika-Bermeo (B)199616.95511.6284.584608135
Gernika-Bermeo (B)200117.58511.3255.268814178
Gernika-Bermeo (B)200618.98011.3296.2351.012404
Gernika-Bermeo (B)201120.17311.3516.9451.208669
Goierri (G)198625.07811.87412.031645528
Goierri (G)199125.21611.94912.523413331
Goierri (G)199625.42911.76712.696515451
Goierri (G)200125.55211.28812.936834494
Goierri (G)200626.56811.28213.6521.021613
Goierri (G)201128.53511.53614.6051.3601.034
Gorbeia Inguruak (A)19861.9565521.2779037
Gorbeia Inguruak (A)19911.9265501.3223816
Gorbeia Inguruak (A)19962.3606331.6732529
Gorbeia Inguruak (A)20012.9296582.1596943
Gorbeia Inguruak (A)20063.6586982.7947492
Gorbeia Inguruak (A)20114.2807383.249128165
Ipar-mendebaldea (NG)199118.68610.5706.5801.235120
Ipar-mendebaldea (NG)200117.2379.3886.4631.136159
Ipar-mendebaldea (NG)201120.6479.1928.1202.045766
Iruña (NG)199193.5122.71985.0092.1591.030
Iruña (NG)200194.8232.80287.7492.2911.354
Iruña (NG)2011125.7773.360108.5585.3265.610
Kantauri Arabarra (A)198612.11567310.959150333
Kantauri Arabarra (A)199112.64960711.734172136
Kantauri Arabarra (A)199613.23156112.225213232
Kantauri Arabarra (A)200113.58652512.696192173
Kantauri Arabarra (A)200614.55754013.540219258
Kantauri Arabarra (A)201115.39050914.196296389
Markina-Ondarroa (B)19869.9028.1381.26378423
Markina-Ondarroa (B)19919.7668.0171.362149238
Markina-Ondarroa (B)199610.1358.1651.417128425
Markina-Ondarroa (B)200110.5228.2011.696257368
Markina-Ondarroa (B)200611.1428.3192.067342414
Markina-Ondarroa (B)201111.6278.2512.336468572
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199110.166659.7379058
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20019.478789.12012099
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201111.9615610.660237679
Pirinioaldea (NG)19914.6883364.02419628
Pirinioaldea (NG)20014.2352583.75717434
Pirinioaldea (NG)20115.4622904.488315220
Plentzia - Mungia (B)198611.5675.9694.996434168
Plentzia - Mungia (B)199112.7425.9366.189450167
Plentzia - Mungia (B)199615.4505.8988.795522235
Plentzia - Mungia (B)200118.7235.83011.881677335
Plentzia - Mungia (B)200622.1856.18614.685878436
Plentzia - Mungia (B)201125.2426.33016.9371.250725
Tolosaldea (G)198616.05710.3414.961616139
Tolosaldea (G)199116.55210.5255.23970088
Tolosaldea (G)199617.14010.8845.579506171
Tolosaldea (G)200117.86710.7976.226656188
Tolosaldea (G)200619.14111.0306.995850266
Tolosaldea (G)201120.71311.4467.6571.078532
Tuteraldea (NG)199124.7497124.2245760
Tuteraldea (NG)200123.7136423.05166353
Tuteraldea (NG)201131.14515528.3552711.742
Urola-Kostaldea (G)198621.13715.7975.013176151
Urola-Kostaldea (G)199122.40216.4475.523258174
Urola-Kostaldea (G)199623.99417.2696.136368221
Urola-Kostaldea (G)200126.22118.1777.076695273
Urola-Kostaldea (G)200628.80719.2318.224905447
Urola-Kostaldea (G)201131.46320.0049.3931.192874

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN