Lehen hizkuntzaren bilakaera, adinekoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1986100,00,598,90,50,0
Arabako Ibarrak (A)1991100,00,798,90,40,0
Arabako Ibarrak (A)1996100,01,198,60,20,1
Arabako Ibarrak (A)2001100,01,198,30,20,5
Arabako Ibarrak (A)2006100,01,398,10,20,4
Arabako Ibarrak (A)2011100,01,497,20,21,2
Arabako Lautada (A)1986100,03,793,91,21,1
Arabako Lautada (A)1991100,04,094,11,10,8
Arabako Lautada (A)1996100,04,493,61,01,0
Arabako Lautada (A)2001100,03,894,10,81,3
Arabako Lautada (A)2006100,03,694,10,81,5
Arabako Lautada (A)2011100,03,493,71,01,9
Arabako Mendialdea (A)1986100,00,399,40,30,0
Arabako Mendialdea (A)1991100,00,599,50,00,0
Arabako Mendialdea (A)1996100,00,699,40,00,0
Arabako Mendialdea (A)2001100,00,699,10,00,3
Arabako Mendialdea (A)2006100,01,497,80,10,6
Arabako Mendialdea (A)2011100,01,597,31,00,2
Arrati Nerbioi (B)1986100,063,632,83,30,3
Arrati Nerbioi (B)1991100,064,432,92,30,4
Arrati Nerbioi (B)1996100,063,134,81,01,1
Arrati Nerbioi (B)2001100,057,438,13,11,3
Arrati Nerbioi (B)2006100,054,440,33,81,6
Arrati Nerbioi (B)2011100,050,642,84,32,3
Bidasoa Beherea (G)1986100,036,556,15,81,5
Bidasoa Beherea (G)1991100,035,059,44,41,1
Bidasoa Beherea (G)1996100,033,262,72,91,2
Bidasoa Beherea (G)2001100,029,866,92,01,3
Bidasoa Beherea (G)2006100,027,968,22,41,5
Bidasoa Beherea (G)2011100,026,269,03,11,8
Bilbo Handia (B)1986100,012,283,23,01,6
Bilbo Handia (B)1991100,011,284,92,31,6
Bilbo Handia (B)1996100,09,985,72,12,2
Bilbo Handia (B)2001100,08,587,81,62,1
Bilbo Handia (B)2006100,07,788,41,52,4
Bilbo Handia (B)2011100,06,888,81,62,9
Debabarrena (G)1986100,067,425,84,62,2
Debabarrena (G)1991100,068,328,41,71,6
Debabarrena (G)1996100,063,830,92,13,3
Debabarrena (G)2001100,058,035,43,33,3
Debabarrena (G)2006100,053,739,43,43,5
Debabarrena (G)2011100,050,541,73,84,0
Debagoiena (G)1986100,070,527,61,30,6
Debagoiena (G)1991100,069,927,12,20,8
Debagoiena (G)1996100,067,530,61,10,8
Debagoiena (G)2001100,062,334,32,21,2
Debagoiena (G)2006100,057,838,52,21,5
Debagoiena (G)2011100,054,341,22,61,9
Donostialdea (G)1986100,038,953,44,72,9
Donostialdea (G)1991100,036,456,64,52,6
Donostialdea (G)1996100,034,458,84,22,7
Donostialdea (G)2001100,031,662,83,42,2
Donostialdea (G)2006100,029,664,63,52,3
Donostialdea (G)2011100,027,766,03,72,6
Durangaldea (B)1986100,062,533,91,91,7
Durangaldea (B)1991100,060,735,22,02,1
Durangaldea (B)1996100,055,739,91,92,5
Durangaldea (B)2001100,049,545,62,52,4
Durangaldea (B)2006100,043,351,42,62,7
Durangaldea (B)2011100,039,154,82,93,2
Enkartazioak (B)1986100,01,697,80,30,2
Enkartazioak (B)1991100,01,398,10,20,4
Enkartazioak (B)1996100,01,098,70,20,2
Enkartazioak (B)2001100,01,198,20,20,4
Enkartazioak (B)2006100,01,497,70,30,6
Enkartazioak (B)2011100,01,597,10,60,8
Erribera garaia (NG)1991100,00,196,60,10,0
Erribera garaia (NG)2001100,00,295,90,10,1
Erribera garaia (NG)2011100,00,294,81,01,0
Errioxa Arabarra (A)1986100,00,698,80,40,2
Errioxa Arabarra (A)1991100,01,098,70,10,3
Errioxa Arabarra (A)1996100,01,398,40,40,0
Errioxa Arabarra (A)2001100,00,998,70,00,3
Errioxa Arabarra (A)2006100,01,597,70,10,6
Errioxa Arabarra (A)2011100,01,996,11,01,0
Estellerria (NG)1991100,00,894,30,40,2
Estellerria (NG)2001100,00,994,70,50,2
Estellerria (NG)2011100,01,194,21,40,8
Gernika-Bermeo (B)1986100,082,615,41,60,3
Gernika-Bermeo (B)1991100,082,615,02,00,4
Gernika-Bermeo (B)1996100,080,417,12,00,4
Gernika-Bermeo (B)2001100,078,219,22,20,4
Gernika-Bermeo (B)2006100,075,021,72,60,6
Gernika-Bermeo (B)2011100,071,524,43,11,0
Goierri (G)1986100,066,330,52,21,0
Goierri (G)1991100,063,934,21,30,6
Goierri (G)1996100,058,339,61,20,9
Goierri (G)2001100,052,943,82,11,2
Goierri (G)2006100,050,446,22,11,3
Goierri (G)2011100,048,547,32,51,7
Gorbeia Inguruak (A)1986100,034,559,74,71,1
Gorbeia Inguruak (A)1991100,031,465,22,60,9
Gorbeia Inguruak (A)1996100,032,765,41,60,3
Gorbeia Inguruak (A)2001100,031,165,03,20,7
Gorbeia Inguruak (A)2006100,029,266,92,91,0
Gorbeia Inguruak (A)2011100,026,368,93,21,5
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,066,624,53,20,2
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,058,732,63,40,4
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,051,737,96,81,0
Iruña (NG)1991100,04,483,91,61,0
Iruña (NG)2001100,03,389,91,00,6
Iruña (NG)2011100,03,689,32,91,5
Kantauri Arabarra (A)1986100,08,589,01,70,8
Kantauri Arabarra (A)1991100,08,090,01,50,6
Kantauri Arabarra (A)1996100,07,689,51,51,3
Kantauri Arabarra (A)2001100,06,190,81,31,8
Kantauri Arabarra (A)2006100,05,691,11,42,0
Kantauri Arabarra (A)2011100,05,191,21,42,4
Markina-Ondarroa (B)1986100,090,08,01,01,0
Markina-Ondarroa (B)1991100,090,37,51,40,8
Markina-Ondarroa (B)1996100,089,68,30,71,4
Markina-Ondarroa (B)2001100,087,49,71,41,5
Markina-Ondarroa (B)2006100,084,911,91,51,8
Markina-Ondarroa (B)2011100,082,912,52,12,5
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,00,490,80,20,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,00,592,70,20,3
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,00,795,80,40,4
Pirinioaldea (NG)1991100,011,877,94,40,1
Pirinioaldea (NG)2001100,010,583,82,20,2
Pirinioaldea (NG)2011100,06,485,93,01,2
Plentzia - Mungia (B)1986100,067,429,13,10,5
Plentzia - Mungia (B)1991100,064,931,83,10,2
Plentzia - Mungia (B)1996100,061,435,52,40,6
Plentzia - Mungia (B)2001100,055,940,02,91,2
Plentzia - Mungia (B)2006100,049,846,33,00,9
Plentzia - Mungia (B)2011100,045,150,13,41,5
Tolosaldea (G)1986100,071,623,64,50,3
Tolosaldea (G)1991100,071,124,93,60,4
Tolosaldea (G)1996100,072,225,22,00,6
Tolosaldea (G)2001100,069,927,42,10,7
Tolosaldea (G)2006100,066,930,02,50,7
Tolosaldea (G)2011100,064,431,63,01,0
Tuteraldea (NG)1991100,00,393,00,10,2
Tuteraldea (NG)2001100,00,294,30,10,2
Tuteraldea (NG)2011100,00,296,30,60,9
Urola-Kostaldea (G)1986100,084,414,50,80,4
Urola-Kostaldea (G)1991100,082,016,61,00,3
Urola-Kostaldea (G)1996100,080,618,10,80,5
Urola-Kostaldea (G)2001100,077,520,61,40,6
Urola-Kostaldea (G)2006100,075,422,31,60,6
Urola-Kostaldea (G)2011100,073,323,91,90,9
Lehen hizkuntzaren bilakaera, adinekoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1986760475240
Arabako Ibarrak (A)1991856684730
Arabako Ibarrak (A)19961.019111.00521
Arabako Ibarrak (A)20011.089121.07025
Arabako Ibarrak (A)20061.199161.17625
Arabako Ibarrak (A)20111.201171.167215
Arabako Lautada (A)198618.76870317.629226210
Arabako Lautada (A)199122.77291321.425259175
Arabako Lautada (A)199628.3481.26126.528273286
Arabako Lautada (A)200132.9691.24931.036262422
Arabako Lautada (A)200637.4171.33835.220308551
Arabako Lautada (A)201142.8071.46340.101419824
Arabako Mendialdea (A)1986677267320
Arabako Mendialdea (A)1991785478100
Arabako Mendialdea (A)1996878587300
Arabako Mendialdea (A)2001863585503
Arabako Mendialdea (A)20068311281315
Arabako Mendialdea (A)20118211279982
Arrati Nerbioi (B)19862.9171.8569569510
Arrati Nerbioi (B)19913.5202.2671.1588114
Arrati Nerbioi (B)19963.9242.4751.3654143
Arrati Nerbioi (B)20014.1732.3971.59113154
Arrati Nerbioi (B)20064.1562.2601.67315865
Arrati Nerbioi (B)20114.1852.1191.79118095
Bidasoa Beherea (G)19866.6222.4193.718383102
Bidasoa Beherea (G)19917.9042.7704.69634989
Bidasoa Beherea (G)19969.6423.2016.046283112
Bidasoa Beherea (G)200111.0843.3027.416224142
Bidasoa Beherea (G)200612.1453.3938.283292177
Bidasoa Beherea (G)201113.3173.4879.183407240
Bilbo Handia (B)198691.76711.22976.3052.7501.483
Bilbo Handia (B)1991111.10112.41394.3362.6091.743
Bilbo Handia (B)1996134.59313.373115.3472.8792.994
Bilbo Handia (B)2001153.15713.006134.4842.4213.246
Bilbo Handia (B)2006163.15712.545144.2212.4573.934
Bilbo Handia (B)2011174.05411.767154.5142.7954.978
Debabarrena (G)19867.1984.8521.857329160
Debabarrena (G)19918.5725.8512.433149139
Debabarrena (G)19969.9976.3773.089206325
Debabarrena (G)200110.7726.2513.811353357
Debabarrena (G)200611.0145.9184.337378381
Debabarrena (G)201111.4445.7804.773438453
Debagoiena (G)19866.5614.6261.8108540
Debagoiena (G)19917.8295.4722.12417261
Debagoiena (G)19969.2926.2692.84110676
Debagoiena (G)200110.4966.5433.599230124
Debagoiena (G)200611.1156.4194.279250167
Debagoiena (G)201112.1776.6115.015314237
Donostialdea (G)198634.29813.35318.3251.6101.010
Donostialdea (G)199140.06314.57222.6731.7901.028
Donostialdea (G)199647.32116.26027.8221.9701.269
Donostialdea (G)200152.41016.55932.8921.7971.162
Donostialdea (G)200656.66316.79836.5901.9951.280
Donostialdea (G)201162.13917.21641.0242.2971.602
Durangaldea (B)19867.4724.6672.535140130
Durangaldea (B)19919.1995.5823.241181195
Durangaldea (B)199611.4106.3574.552219282
Durangaldea (B)200113.4656.6626.140336327
Durangaldea (B)200614.9966.4947.713388401
Durangaldea (B)201116.7356.5439.175484533
Enkartazioak (B)19864.341714.2471310
Enkartazioak (B)19915.039634.9451219
Enkartazioak (B)19965.639555.5631011
Enkartazioak (B)20016.089675.9821525
Enkartazioak (B)20066.014855.8741837
Enkartazioak (B)20116.153915.9753948
Erribera garaia (NG)199110.261149.907115
Erribera garaia (NG)200112.3292711.828916
Erribera garaia (NG)201111.9302811.310116120
Errioxa Arabarra (A)19861.605101.58663
Errioxa Arabarra (A)19911.786171.76225
Errioxa Arabarra (A)19962.061262.02780
Errioxa Arabarra (A)20012.171202.14317
Errioxa Arabarra (A)20062.197342.147214
Errioxa Arabarra (A)20112.248422.1612223
Estellerria (NG)19916.979536.5782517
Estellerria (NG)20018.451788.0023919
Estellerria (NG)20118.597928.10111768
Gernika-Bermeo (B)19866.2465.16196410318
Gernika-Bermeo (B)19917.3246.0471.09914929
Gernika-Bermeo (B)19968.2986.6721.42216737
Gernika-Bermeo (B)20018.9607.0041.71920136
Gernika-Bermeo (B)20069.1006.8281.97824153
Gernika-Bermeo (B)20119.3636.6952.28429292
Goierri (G)19866.5704.3572.00414366
Goierri (G)19917.9565.0832.72310644
Goierri (G)19969.7165.6693.84811287
Goierri (G)200111.1405.8974.876230137
Goierri (G)200611.8935.9935.495248157
Goierri (G)201112.7516.1796.036317219
Gorbeia Inguruak (A)1986823284491399
Gorbeia Inguruak (A)1991927291604248
Gorbeia Inguruak (A)19961.021334668163
Gorbeia Inguruak (A)20011.104343718358
Gorbeia Inguruak (A)20061.2033518053512
Gorbeia Inguruak (A)20111.2423278564019
Ipar-mendebaldea (NG)19918.4615.6382.06927113
Ipar-mendebaldea (NG)200110.4316.1253.40335937
Ipar-mendebaldea (NG)201110.7245.5464.065725108
Iruña (NG)199133.9801.48728.522540345
Iruña (NG)200143.6171.43439.222440268
Iruña (NG)201153.3671.91847.6761.545799
Kantauri Arabarra (A)19862.8002372.4934723
Kantauri Arabarra (A)19913.4442743.0985220
Kantauri Arabarra (A)19964.2103203.7706456
Kantauri Arabarra (A)20015.0283094.5646788
Kantauri Arabarra (A)20065.8023255.28380114
Kantauri Arabarra (A)20116.4833295.91388153
Markina-Ondarroa (B)19863.5713.2142853636
Markina-Ondarroa (B)19914.1133.7143095733
Markina-Ondarroa (B)19964.6924.2063893265
Markina-Ondarroa (B)20015.1184.4754977175
Markina-Ondarroa (B)20065.3294.5236337895
Markina-Ondarroa (B)20115.5224.578692114138
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19915.949255.4001210
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20016.926386.4191319
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20116.595466.3172628
Pirinioaldea (NG)19913.2633862.5431422
Pirinioaldea (NG)20013.6233813.036806
Pirinioaldea (NG)20113.6212313.11110942
Plentzia - Mungia (B)19863.7612.5351.09311518
Plentzia - Mungia (B)19914.4722.9031.42113711
Plentzia - Mungia (B)19965.3123.2641.88712833
Plentzia - Mungia (B)20016.1933.4612.47718075
Plentzia - Mungia (B)20066.7633.3713.12820163
Plentzia - Mungia (B)20117.4563.3613.736250109
Tolosaldea (G)19865.1043.6551.20523113
Tolosaldea (G)19915.9714.2471.48521623
Tolosaldea (G)19966.7164.8481.69013543
Tolosaldea (G)20017.2005.0321.97214947
Tolosaldea (G)20067.5915.0752.27618951
Tolosaldea (G)20118.1765.2692.58124383
Tuteraldea (NG)199112.0683211.2241219
Tuteraldea (NG)200115.1313014.2631333
Tuteraldea (NG)201115.6643415.07795134
Urola-Kostaldea (G)19866.3475.3549205023
Urola-Kostaldea (G)19917.6946.3111.2808023
Urola-Kostaldea (G)19969.0447.2881.6367644
Urola-Kostaldea (G)200110.0837.8142.07413956
Urola-Kostaldea (G)200610.7008.0732.38417469
Urola-Kostaldea (G)201111.9298.7382.852228111

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN