Lehen hizkuntzaren bilakaera sexuaren arabera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeasexuaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
ArabaEmakumezkoak1986100,02,994,31,61,1
ArabaEmakumezkoak1991100,03,294,21,61,0
ArabaEmakumezkoak1996100,03,493,32,11,2
ArabaEmakumezkoak2001100,03,892,32,21,8
ArabaEmakumezkoak2006100,04,190,22,63,0
ArabaEmakumezkoak2011100,04,387,83,44,5
ArabaGizonezkoak1986100,02,694,71,51,2
ArabaGizonezkoak1991100,02,794,81,51,1
ArabaGizonezkoak1996100,02,993,82,01,2
ArabaGizonezkoak2001100,03,392,52,12,1
ArabaGizonezkoak2006100,03,789,62,64,2
ArabaGizonezkoak2011100,03,987,23,45,5
BizkaiaEmakumezkoak1986100,014,281,03,11,8
BizkaiaEmakumezkoak1991100,014,181,42,91,6
BizkaiaEmakumezkoak1996100,013,981,23,21,7
BizkaiaEmakumezkoak2001100,013,681,43,31,7
BizkaiaEmakumezkoak2006100,013,280,63,72,4
BizkaiaEmakumezkoak2011100,012,979,24,43,5
BizkaiaGizonezkoak1986100,013,781,43,01,9
BizkaiaGizonezkoak1991100,013,681,92,81,7
BizkaiaGizonezkoak1996100,013,481,63,21,8
BizkaiaGizonezkoak2001100,013,181,73,41,9
BizkaiaGizonezkoak2006100,012,980,43,92,8
BizkaiaGizonezkoak2011100,012,679,04,63,8
GipuzkoaEmakumezkoak1986100,038,953,16,31,8
GipuzkoaEmakumezkoak1991100,039,453,75,51,4
GipuzkoaEmakumezkoak1996100,039,053,75,81,6
GipuzkoaEmakumezkoak2001100,038,254,45,81,7
GipuzkoaEmakumezkoak2006100,037,154,56,32,1
GipuzkoaEmakumezkoak2011100,035,654,07,13,3
GipuzkoaGizonezkoak1986100,037,954,16,21,8
GipuzkoaGizonezkoak1991100,038,754,65,31,5
GipuzkoaGizonezkoak1996100,038,354,45,71,6
GipuzkoaGizonezkoak2001100,037,255,25,81,7
GipuzkoaGizonezkoak2006100,036,255,06,32,5
GipuzkoaGizonezkoak2011100,035,054,37,13,6
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1991100,07,387,01,81,0
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2001100,06,788,21,91,5
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2011100,05,782,73,75,4
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1991100,07,786,81,90,9
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2001100,07,187,22,02,5
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2011100,05,681,83,56,6
Lehen hizkuntzaren bilakaera sexuaren arabera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeasexuaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
ArabaEmakumezkoak1986130.6013.797123.1962.1101498
ArabaEmakumezkoak1991134.5124.286126.6572.1811388
ArabaEmakumezkoak1996139.6814.731130.3862.8861678
ArabaEmakumezkoak2001140.8965.291130.0013.0922512
ArabaEmakumezkoak2006149.5106.192134.8783.9454495
ArabaEmakumezkoak2011156.5936.674137.5325.3637024
ArabaGizonezkoak1986130.6273.415123.7591.9001553
ArabaGizonezkoak1991133.0453.620126.0621.9341429
ArabaGizonezkoak1996137.3304.030128.8372.7651698
ArabaGizonezkoak2001138.5644.586128.1882.9172873
ArabaGizonezkoak2006148.0595.477132.5913.8056186
ArabaGizonezkoak2011155.0316.082135.1815.2588510
BizkaiaEmakumezkoak1986586.95683.280475.28518.04810343
BizkaiaEmakumezkoak1991580.45782.098472.53916.7349086
BizkaiaEmakumezkoak1996575.91380.001467.43918.45710016
BizkaiaEmakumezkoak2001565.01176.614460.03918.6629696
BizkaiaEmakumezkoak2006572.21275.817461.13521.24314017
BizkaiaEmakumezkoak2011580.77174.805460.10025.46720399
BizkaiaGizonezkoak1986567.03377.777461.54317.00410709
BizkaiaGizonezkoak1991555.90175.748455.21115.5859357
BizkaiaGizonezkoak1996545.68772.969445.30217.40910007
BizkaiaGizonezkoak2001532.27769.940434.62417.8489865
BizkaiaGizonezkoak2006535.99769.325431.06020.70814904
BizkaiaGizonezkoak2011542.41968.416428.29725.11620590
GipuzkoaEmakumezkoak1986342.313133.040181.69921.4676107
GipuzkoaEmakumezkoak1991337.987133.067181.49818.5414881
GipuzkoaEmakumezkoak1996338.524131.981181.66719.5795297
GipuzkoaEmakumezkoak2001334.785127.774182.03219.4485531
GipuzkoaEmakumezkoak2006339.929125.967185.34021.4237199
GipuzkoaEmakumezkoak2011349.356124.241188.75324.72511637
GipuzkoaGizonezkoak1986332.465125.992179.69820.7166059
GipuzkoaGizonezkoak1991327.025126.523178.40217.3564744
GipuzkoaGizonezkoak1996325.390124.517177.05018.6785145
GipuzkoaGizonezkoak2001321.714119.799177.61218.6875616
GipuzkoaGizonezkoak2006326.834118.182179.82020.7028130
GipuzkoaGizonezkoak2011335.416117.332182.06523.96312056
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak1991----
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2001----
Nafarroa GaraiaEmakumezkoak2011300.66917.168248.68011.05916278
Nafarroa GaraiaGizonezkoak1991----
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2001----
Nafarroa GaraiaGizonezkoak2011299.54316.906244.95010.55919734

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN