Lehen hizkuntzaren bilakaera, emakumezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1986100,00,499,30,20,2
Arabako Ibarrak (A)1991100,00,798,50,30,5
Arabako Ibarrak (A)1996100,00,898,10,40,8
Arabako Ibarrak (A)2001100,00,997,10,81,2
Arabako Ibarrak (A)2006100,01,894,41,52,3
Arabako Ibarrak (A)2011100,02,390,82,64,2
Arabako Lautada (A)1986100,02,395,01,51,2
Arabako Lautada (A)1991100,02,794,61,61,1
Arabako Lautada (A)1996100,02,993,82,01,3
Arabako Lautada (A)2001100,03,392,72,11,9
Arabako Lautada (A)2006100,03,790,62,53,2
Arabako Lautada (A)2011100,03,888,33,24,7
Arabako Mendialdea (A)1986100,00,499,10,40,1
Arabako Mendialdea (A)1991100,00,599,20,30,1
Arabako Mendialdea (A)1996100,00,898,30,80,1
Arabako Mendialdea (A)2001100,01,396,60,81,3
Arabako Mendialdea (A)2006100,02,893,01,72,6
Arabako Mendialdea (A)2011100,03,589,33,53,7
Arrati Nerbioi (B)1986100,047,046,95,50,5
Arrati Nerbioi (B)1991100,048,345,65,50,6
Arrati Nerbioi (B)1996100,048,546,64,00,9
Arrati Nerbioi (B)2001100,043,248,57,11,2
Arrati Nerbioi (B)2006100,038,851,67,52,1
Arrati Nerbioi (B)2011100,036,351,48,83,5
Bidasoa Beherea (G)1986100,023,668,37,01,2
Bidasoa Beherea (G)1991100,024,368,85,81,1
Bidasoa Beherea (G)1996100,024,369,45,11,2
Bidasoa Beherea (G)2001100,022,970,35,21,6
Bidasoa Beherea (G)2006100,022,269,55,82,5
Bidasoa Beherea (G)2011100,021,368,46,63,7
Bilbo Handia (B)1986100,05,789,62,81,8
Bilbo Handia (B)1991100,05,690,32,51,6
Bilbo Handia (B)1996100,05,489,92,81,8
Bilbo Handia (B)2001100,05,490,12,71,8
Bilbo Handia (B)2006100,05,788,83,12,5
Bilbo Handia (B)2011100,05,687,33,63,4
Debabarrena (G)1986100,048,340,58,42,8
Debabarrena (G)1991100,051,042,15,01,8
Debabarrena (G)1996100,049,542,25,82,5
Debabarrena (G)2001100,047,943,36,22,6
Debabarrena (G)2006100,045,844,76,82,6
Debabarrena (G)2011100,043,345,27,73,8
Debagoiena (G)1986100,052,242,05,10,7
Debagoiena (G)1991100,053,041,74,31,0
Debagoiena (G)1996100,052,442,04,61,0
Debagoiena (G)2001100,051,341,75,71,3
Debagoiena (G)2006100,049,742,76,01,6
Debagoiena (G)2011100,047,942,76,92,5
Donostialdea (G)1986100,026,165,06,52,4
Donostialdea (G)1991100,025,965,66,52,0
Donostialdea (G)1996100,025,965,36,91,9
Donostialdea (G)2001100,025,766,26,31,9
Donostialdea (G)2006100,025,665,36,72,4
Donostialdea (G)2011100,024,564,67,43,5
Durangaldea (B)1986100,037,955,44,42,4
Durangaldea (B)1991100,037,555,54,72,3
Durangaldea (B)1996100,037,555,45,02,1
Durangaldea (B)2001100,035,256,86,02,0
Durangaldea (B)2006100,032,957,76,43,0
Durangaldea (B)2011100,031,457,37,34,1
Enkartazioak (B)1986100,00,998,30,50,3
Enkartazioak (B)1991100,00,898,50,40,3
Enkartazioak (B)1996100,00,798,40,50,4
Enkartazioak (B)2001100,01,197,21,10,6
Enkartazioak (B)2006100,01,994,61,61,8
Enkartazioak (B)2011100,02,691,62,73,2
Erribera garaia (NG)1991100,00,298,50,10,1
Erribera garaia (NG)2001100,00,396,90,21,4
Erribera garaia (NG)2011100,00,388,81,16,7
Errioxa Arabarra (A)1986100,00,698,00,90,4
Errioxa Arabarra (A)1991100,01,298,10,30,4
Errioxa Arabarra (A)1996100,01,397,80,80,1
Errioxa Arabarra (A)2001100,01,796,31,01,1
Errioxa Arabarra (A)2006100,02,892,11,73,5
Errioxa Arabarra (A)2011100,03,187,63,95,3
Estellerria (NG)1991100,01,294,01,40,5
Estellerria (NG)2001100,01,494,11,71,0
Estellerria (NG)2011100,01,688,44,72,9
Gernika-Bermeo (B)1986100,071,723,54,30,5
Gernika-Bermeo (B)1991100,071,323,24,80,7
Gernika-Bermeo (B)1996100,069,824,05,60,5
Gernika-Bermeo (B)2001100,067,625,66,10,7
Gernika-Bermeo (B)2006100,063,028,26,42,3
Gernika-Bermeo (B)2011100,059,329,77,13,9
Goierri (G)1986100,047,045,76,01,3
Goierri (G)1991100,049,146,43,60,9
Goierri (G)1996100,048,445,74,81,1
Goierri (G)2001100,047,545,16,01,4
Goierri (G)2006100,045,845,86,52,0
Goierri (G)2011100,043,545,77,23,6
Gorbeia Inguruak (A)1986100,026,466,75,21,7
Gorbeia Inguruak (A)1991100,026,769,53,00,9
Gorbeia Inguruak (A)1996100,026,670,02,31,1
Gorbeia Inguruak (A)2001100,022,871,14,61,5
Gorbeia Inguruak (A)2006100,020,771,85,02,4
Gorbeia Inguruak (A)2011100,019,969,76,14,3
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,055,435,95,80,6
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,052,538,46,11,1
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,043,539,210,74,1
Iruña (NG)1991100,03,189,91,91,5
Iruña (NG)2001100,02,991,92,01,7
Iruña (NG)2011100,03,185,53,75,2
Kantauri Arabarra (A)1986100,04,192,52,01,4
Kantauri Arabarra (A)1991100,04,292,92,20,7
Kantauri Arabarra (A)1996100,04,191,92,91,1
Kantauri Arabarra (A)2001100,04,591,42,91,2
Kantauri Arabarra (A)2006100,04,790,03,42,0
Kantauri Arabarra (A)2011100,04,688,14,13,1
Markina-Ondarroa (B)1986100,080,914,32,12,7
Markina-Ondarroa (B)1991100,081,513,73,01,8
Markina-Ondarroa (B)1996100,081,913,12,72,3
Markina-Ondarroa (B)2001100,080,813,63,91,8
Markina-Ondarroa (B)2006100,077,116,14,32,5
Markina-Ondarroa (B)2011100,073,917,05,04,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,00,695,10,60,6
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,00,895,00,81,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,00,789,92,24,7
Pirinioaldea (NG)1991100,06,785,53,60,5
Pirinioaldea (NG)2001100,06,287,93,21,0
Pirinioaldea (NG)2011100,05,782,75,23,4
Plentzia - Mungia (B)1986100,045,346,67,01,1
Plentzia - Mungia (B)1991100,042,949,86,50,8
Plentzia - Mungia (B)1996100,038,453,86,61,2
Plentzia - Mungia (B)2001100,033,858,26,41,6
Plentzia - Mungia (B)2006100,030,061,16,92,0
Plentzia - Mungia (B)2011100,027,661,18,23,1
Tolosaldea (G)1986100,062,229,97,30,7
Tolosaldea (G)1991100,062,530,56,60,4
Tolosaldea (G)1996100,064,529,75,00,8
Tolosaldea (G)2001100,062,830,95,40,9
Tolosaldea (G)2006100,060,132,76,11,2
Tolosaldea (G)2011100,057,332,87,32,6
Tuteraldea (NG)1991100,00,397,00,20,3
Tuteraldea (NG)2001100,00,395,60,41,6
Tuteraldea (NG)2011100,00,389,20,77,9
Urola-Kostaldea (G)1986100,073,922,72,90,5
Urola-Kostaldea (G)1991100,072,923,62,90,6
Urola-Kostaldea (G)1996100,072,423,43,50,8
Urola-Kostaldea (G)2001100,070,624,44,10,9
Urola-Kostaldea (G)2006100,067,626,44,61,3
Urola-Kostaldea (G)2011100,064,327,45,72,6
Lehen hizkuntzaren bilakaera, emakumezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)19861.90071.88634
Arabako Ibarrak (A)19911.754121.72868
Arabako Ibarrak (A)19961.860141.824715
Arabako Ibarrak (A)20012.081182.0201726
Arabako Ibarrak (A)20062.421432.2863656
Arabako Ibarrak (A)20112.662622.41869113
Arabako Lautada (A)1986103.1142.38597.9501.5861.193
Arabako Lautada (A)1991107.5632.852101.7781.7111.222
Arabako Lautada (A)1996112.3403.226105.3912.2871.436
Arabako Lautada (A)2001113.4513.731105.1372.4032.180
Arabako Lautada (A)2006120.2984.435108.9943.0613.808
Arabako Lautada (A)2011126.0994.812111.3364.0845.867
Arabako Mendialdea (A)19861.61461.60071
Arabako Mendialdea (A)19911.46671.45441
Arabako Mendialdea (A)19961.433111.409112
Arabako Mendialdea (A)20011.391181.3441118
Arabako Mendialdea (A)20061.378381.2812336
Arabako Mendialdea (A)20111.419501.2675052
Arrati Nerbioi (B)198610.5824.9784.95958758
Arrati Nerbioi (B)199110.4005.0204.73957764
Arrati Nerbioi (B)199610.3885.0404.84541489
Arrati Nerbioi (B)200110.2834.4444.989728122
Arrati Nerbioi (B)200610.7504.1735.550805222
Arrati Nerbioi (B)201111.3904.1365.857998399
Bidasoa Beherea (G)198633.3297.84922.7502.322408
Bidasoa Beherea (G)199133.3648.12022.9681.921355
Bidasoa Beherea (G)199634.8248.46424.1571.786417
Bidasoa Beherea (G)200135.5098.13924.9751.840555
Bidasoa Beherea (G)200637.5098.31826.0702.180941
Bidasoa Beherea (G)201137.7578.04125.8162.4871.413
Bilbo Handia (B)1986464.16826.530416.07013.0438.525
Bilbo Handia (B)1991457.56225.783412.96911.3887.422
Bilbo Handia (B)1996451.39024.396405.88212.8278.285
Bilbo Handia (B)2001439.04223.920395.41311.8647.845
Bilbo Handia (B)2006440.63024.952391.31613.53810.824
Bilbo Handia (B)2011443.50024.943387.14016.13315.284
Debabarrena (G)198631.08915.02912.5942.599867
Debabarrena (G)199129.67315.14212.5051.493533
Debabarrena (G)199628.29714.00611.9301.649712
Debabarrena (G)200126.78312.82211.6041.672685
Debabarrena (G)200626.50012.14511.8571.804694
Debabarrena (G)201127.00311.70512.1962.0841.018
Debagoiena (G)198632.18116.81313.5021.632234
Debagoiena (G)199131.89316.89913.2901.370334
Debagoiena (G)199631.11616.31713.0651.429305
Debagoiena (G)200130.20915.48812.6081.719394
Debagoiena (G)200629.61914.71312.6541.780472
Debagoiena (G)201130.09014.41712.8472.074752
Donostialdea (G)1986160.34441.842104.21910.4243.859
Donostialdea (G)1991158.26741.057103.83610.2633.111
Donostialdea (G)1996160.04541.447104.45111.0273.120
Donostialdea (G)2001157.90540.525104.4959.8962.989
Donostialdea (G)2006160.20840.954104.68610.7823.786
Donostialdea (G)2011164.13340.272105.97212.0775.812
Durangaldea (B)198644.43916.82824.6191.9361.056
Durangaldea (B)199144.39616.65324.6372.0811.025
Durangaldea (B)199644.36316.61524.5712.235942
Durangaldea (B)200144.31615.58425.1732.664895
Durangaldea (B)200646.28515.25026.6842.9851.366
Durangaldea (B)201147.97015.05027.4833.4851.952
Enkartazioak (B)198614.95612914.7087346
Enkartazioak (B)199114.62511714.4016542
Enkartazioak (B)199614.75010114.5087863
Enkartazioak (B)200114.67615514.26116892
Enkartazioak (B)200614.92428514.124239276
Enkartazioak (B)201115.67740214.355419501
Erribera garaia (NG)199124.5364424.1693232
Erribera garaia (NG)200126.2097425.40545373
Erribera garaia (NG)201127.1048824.0742921.825
Errioxa Arabarra (A)19864.662284.5704420
Errioxa Arabarra (A)19914.469524.3861516
Errioxa Arabarra (A)19964.633594.533374
Errioxa Arabarra (A)20014.720784.5444553
Errioxa Arabarra (A)20065.2591454.84288184
Errioxa Arabarra (A)20115.4261704.755212289
Estellerria (NG)199116.79920615.79224280
Estellerria (NG)200116.73124115.750285159
Estellerria (NG)201117.54128815.513828508
Gernika-Bermeo (B)198622.70516.2885.327971119
Gernika-Bermeo (B)199122.50316.0505.2191.087147
Gernika-Bermeo (B)199622.25015.5415.3511.249109
Gernika-Bermeo (B)200121.90714.8145.6041.329160
Gernika-Bermeo (B)200622.28714.0426.2871.435523
Gernika-Bermeo (B)201122.80713.5236.7751.612897
Goierri (G)198633.30415.64815.2162.008432
Goierri (G)199132.29815.85814.9921.168280
Goierri (G)199631.43115.22814.3521.511340
Goierri (G)200130.73614.58813.8601.846442
Goierri (G)200630.90014.14614.1412.002611
Goierri (G)201132.31214.04614.7782.3321.156
Gorbeia Inguruak (A)19862.5806801.72213543
Gorbeia Inguruak (A)19912.5016671.7377423
Gorbeia Inguruak (A)19962.7997451.9596332
Gorbeia Inguruak (A)20013.1757242.25714549
Gorbeia Inguruak (A)20063.6767622.64118489
Gorbeia Inguruak (A)20114.0308012.809245175
Ipar-mendebaldea (NG)199124.15713.3868.6731.405154
Ipar-mendebaldea (NG)200124.39112.8129.3561.496267
Ipar-mendebaldea (NG)201125.45111.0599.9662.7311.035
Iruña (NG)1991133.2154.072119.8012.5431.943
Iruña (NG)2001141.7234.087130.2292.8082.449
Iruña (NG)2011167.9365.134143.6036.2318.741
Kantauri Arabarra (A)198616.73169115.468335237
Kantauri Arabarra (A)199116.75969615.574371118
Kantauri Arabarra (A)199616.61667615.270481189
Kantauri Arabarra (A)200116.07872214.699471186
Kantauri Arabarra (A)200616.47876914.834553322
Kantauri Arabarra (A)201116.95777914.947703528
Markina-Ondarroa (B)198613.74311.1131.972291367
Markina-Ondarroa (B)199113.44410.9541.847403240
Markina-Ondarroa (B)199613.14010.7671.719354300
Markina-Ondarroa (B)200112.66310.2271.716490230
Markina-Ondarroa (B)200612.5449.6742.015541314
Markina-Ondarroa (B)201112.6979.3802.157632528
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199113.9797913.2928083
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)200114.18211113.476116173
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201115.02111113.504334705
Pirinioaldea (NG)19916.2584195.35022529
Pirinioaldea (NG)20016.3093915.54820361
Pirinioaldea (NG)20116.7763835.607350231
Plentzia - Mungia (B)198616.3637.4147.6301.147172
Plentzia - Mungia (B)199117.5277.5218.7271.133146
Plentzia - Mungia (B)199619.6327.54110.5631.300228
Plentzia - Mungia (B)200122.1247.47012.8831.419352
Plentzia - Mungia (B)200624.7927.44115.1591.700492
Plentzia - Mungia (B)201126.7307.37116.3332.188838
Tolosaldea (G)198622.23313.8216.6381.628146
Tolosaldea (G)199121.88513.6786.6701.44394
Tolosaldea (G)199621.56713.9136.4071.083164
Tolosaldea (G)200121.38513.4326.6111.154188
Tolosaldea (G)200621.71913.0467.1001.319254
Tolosaldea (G)201122.75613.0487.4721.654582
Tuteraldea (NG)199133.38210732.3887689
Tuteraldea (NG)200136.6709835.040157593
Tuteraldea (NG)201140.84010536.4132933.232
Urola-Kostaldea (G)198629.83322.0386.780854161
Urola-Kostaldea (G)199130.60722.3137.237883174
Urola-Kostaldea (G)199631.24422.6067.3051.094239
Urola-Kostaldea (G)200132.25822.7807.8791.321278
Urola-Kostaldea (G)200633.47422.6458.8321.556441
Urola-Kostaldea (G)201135.30522.7129.6722.017904

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN