Etxeko hizkuntzaren bilakaera sexuaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011 (%)
LurraldeasexuaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak1991100,00,298,90,80,1
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak1996100,00,199,20,60,2
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak2001100,00,397,51,11,1
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak2006100,01,096,01,41,5
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak2011100,01,892,52,92,8
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak1991100,00,298,90,80,1
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak1996100,00,298,61,20,1
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak2001100,00,497,71,30,6
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak2006100,01,095,22,11,6
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak2011100,01,793,02,33,1
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1991100,01,095,82,70,5
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1996100,01,295,03,30,5
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2001100,01,794,03,41,0
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2006100,02,092,93,71,4
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2011100,02,990,53,92,8
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1991100,00,996,22,40,5
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1996100,01,195,42,90,6
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2001100,01,594,13,21,2
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2006100,01,893,23,51,5
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2011100,02,590,63,43,5
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak1991100,00,698,31,10,0
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak1996100,00,297,81,80,2
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak2001100,00,696,92,10,4
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak2006100,02,094,62,21,1
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak2011100,03,990,63,91,5
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak1991100,00,499,00,60,1
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak1996100,00,298,51,20,1
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak2001100,00,697,21,60,6
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak2006100,01,395,71,91,1
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak2011100,02,692,73,21,4
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak1991100,036,050,013,80,2
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak1996100,034,650,214,90,3
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak2001100,031,051,017,50,5
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak2006100,027,955,216,20,7
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak2011100,028,457,412,31,9
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak1991100,035,951,212,70,2
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak1996100,034,350,914,50,3
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak2001100,030,652,616,20,6
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak2006100,026,757,315,40,6
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak2011100,027,459,611,31,8
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak1991100,012,674,512,60,3
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak1996100,013,374,711,70,3
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak2001100,012,474,412,60,6
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak2006100,011,975,012,20,9
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak2011100,013,774,49,82,1
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak1991100,012,575,511,70,3
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak1996100,013,175,710,90,3
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak2001100,011,875,512,10,6
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak2006100,011,475,711,81,1
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak2011100,013,175,39,32,2
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1991100,02,193,04,30,5
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1996100,02,092,64,80,5
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2001100,02,292,84,30,6
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2006100,03,091,84,01,2
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2011100,03,690,24,41,8
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1991100,01,993,64,00,6
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1996100,01,993,24,40,6
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2001100,02,093,24,10,7
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2006100,02,992,13,91,2
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2011100,03,390,54,31,9
Debabarrena (G)Emakumezkoak1991100,031,948,618,80,7
Debabarrena (G)Emakumezkoak1996100,029,949,519,70,9
Debabarrena (G)Emakumezkoak2001100,031,447,919,61,1
Debabarrena (G)Emakumezkoak2006100,030,149,918,61,4
Debabarrena (G)Emakumezkoak2011100,031,152,914,02,0
Debabarrena (G)Gizonezkoak1991100,031,351,116,80,7
Debabarrena (G)Gizonezkoak1996100,029,152,317,60,9
Debabarrena (G)Gizonezkoak2001100,030,250,618,11,1
Debabarrena (G)Gizonezkoak2006100,028,352,817,31,6
Debabarrena (G)Gizonezkoak2011100,028,655,913,32,2
Debagoiena (G)Emakumezkoak1991100,038,742,918,00,4
Debagoiena (G)Emakumezkoak1996100,038,543,118,10,3
Debagoiena (G)Emakumezkoak2001100,039,641,918,10,4
Debagoiena (G)Emakumezkoak2006100,037,144,218,20,5
Debagoiena (G)Emakumezkoak2011100,035,648,015,01,4
Debagoiena (G)Gizonezkoak1991100,038,244,716,70,4
Debagoiena (G)Gizonezkoak1996100,037,845,416,50,3
Debagoiena (G)Gizonezkoak2001100,038,343,917,20,6
Debagoiena (G)Gizonezkoak2006100,035,246,218,00,6
Debagoiena (G)Gizonezkoak2011100,034,649,114,61,7
Donostialdea (G)Emakumezkoak1991100,015,071,412,90,7
Donostialdea (G)Emakumezkoak1996100,015,471,212,70,6
Donostialdea (G)Emakumezkoak2001100,015,571,412,40,6
Donostialdea (G)Emakumezkoak2006100,015,871,012,11,0
Donostialdea (G)Emakumezkoak2011100,016,071,710,51,9
Donostialdea (G)Gizonezkoak1991100,014,772,911,70,7
Donostialdea (G)Gizonezkoak1996100,015,272,511,70,6
Donostialdea (G)Gizonezkoak2001100,015,272,411,70,7
Donostialdea (G)Gizonezkoak2006100,015,272,011,71,0
Donostialdea (G)Gizonezkoak2011100,015,372,410,32,0
Durangaldea (B)Emakumezkoak1991100,025,460,113,60,9
Durangaldea (B)Emakumezkoak1996100,024,359,515,40,8
Durangaldea (B)Emakumezkoak2001100,023,461,514,30,7
Durangaldea (B)Emakumezkoak2006100,021,963,313,71,1
Durangaldea (B)Emakumezkoak2011100,020,764,712,42,2
Durangaldea (B)Gizonezkoak1991100,024,562,312,31,0
Durangaldea (B)Gizonezkoak1996100,023,162,313,70,9
Durangaldea (B)Gizonezkoak2001100,022,163,513,40,9
Durangaldea (B)Gizonezkoak2006100,020,165,613,21,1
Durangaldea (B)Gizonezkoak2011100,018,866,612,02,6
Enkartazioak (B)Emakumezkoak1991100,00,298,61,10,1
Enkartazioak (B)Emakumezkoak1996100,00,298,61,20,1
Enkartazioak (B)Emakumezkoak2001100,00,597,61,80,2
Enkartazioak (B)Emakumezkoak2006100,01,395,71,91,1
Enkartazioak (B)Emakumezkoak2011100,02,592,13,61,8
Enkartazioak (B)Gizonezkoak1991100,00,198,90,90,1
Enkartazioak (B)Gizonezkoak1996100,00,198,61,10,2
Enkartazioak (B)Gizonezkoak2001100,00,497,71,60,3
Enkartazioak (B)Gizonezkoak2006100,01,395,71,91,2
Enkartazioak (B)Gizonezkoak2011100,02,292,33,42,2
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak1991100,00,198,80,10,0
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak2001100,00,297,20,21,2
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak2011100,00,090,91,74,5
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak1991100,00,098,00,10,1
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak2001100,00,294,80,13,4
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak2011100,00,289,51,36,5
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak1991100,00,498,51,00,1
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak1996100,00,497,81,80,0
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak2001100,00,996,22,00,8
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak2006100,01,593,92,81,8
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak2011100,02,291,23,43,2
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak1991100,00,398,70,80,1
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak1996100,00,498,01,50,2
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak2001100,00,797,01,40,9
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak2006100,01,594,32,12,1
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak2011100,01,791,62,64,0
Estellerria (NG)Emakumezkoak1991100,01,094,02,00,1
Estellerria (NG)Emakumezkoak2001100,01,293,82,50,7
Estellerria (NG)Emakumezkoak2011100,01,590,34,21,6
Estellerria (NG)Gizonezkoak1991100,00,893,51,70,1
Estellerria (NG)Gizonezkoak2001100,01,294,22,41,3
Estellerria (NG)Gizonezkoak2011100,01,490,93,32,4
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak1991100,054,124,920,90,2
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak1996100,053,726,419,60,2
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak2001100,052,428,319,00,3
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak2006100,049,032,917,30,8
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak2011100,045,937,214,82,2
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak1991100,052,927,419,50,2
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak1996100,052,128,319,40,2
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak2001100,050,930,518,30,3
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak2006100,045,835,318,00,9
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak2011100,043,239,614,82,4
Goierri (G)Emakumezkoak1991100,035,548,216,00,4
Goierri (G)Emakumezkoak1996100,035,246,517,90,4
Goierri (G)Emakumezkoak2001100,034,944,819,60,7
Goierri (G)Emakumezkoak2006100,035,247,216,90,7
Goierri (G)Emakumezkoak2011100,034,550,612,72,2
Goierri (G)Gizonezkoak1991100,035,250,413,90,5
Goierri (G)Gizonezkoak1996100,035,548,515,60,5
Goierri (G)Gizonezkoak2001100,034,847,217,20,8
Goierri (G)Gizonezkoak2006100,032,950,216,20,8
Goierri (G)Gizonezkoak2011100,032,552,412,42,6
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak1991100,019,272,38,20,3
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak1996100,018,571,49,60,4
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak2001100,016,271,211,80,7
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak2006100,011,873,613,61,0
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak2011100,014,773,39,32,7
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak1991100,020,173,06,50,4
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak1996100,018,772,08,90,4
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak2001100,016,971,111,10,8
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak2006100,011,974,413,00,7
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak2011100,014,674,38,72,5
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak1991100,040,341,216,00,2
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak2001100,042,442,612,50,7
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak2011100,033,446,914,32,7
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak1991100,043,840,514,70,2
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak2001100,045,141,611,51,2
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak2011100,035,645,313,03,5
Iruña (NG)Emakumezkoak1991100,01,492,12,40,4
Iruña (NG)Emakumezkoak2001100,02,192,03,31,1
Iruña (NG)Emakumezkoak2011100,02,187,74,13,4
Iruña (NG)Gizonezkoak1991100,01,492,52,40,4
Iruña (NG)Gizonezkoak2001100,02,191,93,51,7
Iruña (NG)Gizonezkoak2011100,02,186,74,34,2
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak1991100,01,293,94,70,2
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak1996100,01,492,55,80,3
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak2001100,01,893,14,70,4
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak2006100,02,692,14,31,0
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak2011100,03,389,65,61,5
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak1991100,01,194,74,10,2
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak1996100,01,193,75,00,2
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak2001100,01,694,04,10,4
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak2006100,02,492,93,81,0
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak2011100,02,690,75,21,5
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak1991100,074,915,19,20,8
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak1996100,074,013,711,50,8
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak2001100,073,913,212,10,8
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak2006100,060,218,121,30,4
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak2011100,065,521,910,71,9
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak1991100,074,416,18,70,8
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak1996100,073,214,711,11,0
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak2001100,072,315,011,11,6
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak2006100,056,522,020,80,7
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak2011100,063,624,29,23,0
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak1991100,00,295,70,80,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak2001100,00,795,11,11,0
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak2011100,00,890,32,73,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak1991100,00,296,50,60,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak2001100,00,695,11,21,6
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak2011100,00,988,43,25,6
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak1991100,02,289,93,90,3
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak2001100,02,291,04,60,6
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak2011100,03,085,66,62,2
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak1991100,02,590,73,70,2
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak2001100,02,791,14,90,7
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak2011100,03,386,05,42,3
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak1991100,027,554,417,70,4
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak1996100,023,958,117,40,6
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak2001100,020,763,315,20,8
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak2006100,018,567,013,80,7
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak2011100,018,866,512,81,9
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak1991100,027,755,016,90,4
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak1996100,023,859,716,00,5
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak2001100,020,264,614,40,8
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak2006100,017,968,213,20,7
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak2011100,017,368,512,31,9
Tolosaldea (G)Emakumezkoak1991100,049,434,216,20,2
Tolosaldea (G)Emakumezkoak1996100,049,933,316,60,3
Tolosaldea (G)Emakumezkoak2001100,049,034,416,30,3
Tolosaldea (G)Emakumezkoak2006100,044,136,918,40,6
Tolosaldea (G)Emakumezkoak2011100,046,738,013,61,7
Tolosaldea (G)Gizonezkoak1991100,051,833,314,80,1
Tolosaldea (G)Gizonezkoak1996100,051,033,015,90,2
Tolosaldea (G)Gizonezkoak2001100,050,334,315,10,3
Tolosaldea (G)Gizonezkoak2006100,043,837,518,00,7
Tolosaldea (G)Gizonezkoak2011100,046,738,113,22,0
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak1991100,00,197,50,10,1
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak2001100,00,295,90,41,4
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak2011100,00,191,50,46,0
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak1991100,00,198,00,10,1
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak2001100,00,292,70,43,6
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak2011100,00,288,01,08,7
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak1991100,063,823,312,60,3
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak1996100,063,223,313,10,5
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak2001100,062,524,212,80,5
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak2006100,053,028,018,40,6
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak2011100,054,432,411,61,6
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak1991100,064,823,511,40,3
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak1996100,063,923,212,40,4
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak2001100,062,524,312,60,7
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak2006100,052,029,018,30,7
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak2011100,054,232,611,41,9
Etxeko hizkuntzaren bilakaera sexuaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011
LurraldeasexuaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak19911.75441.734142
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak19961.86011.845113
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak20012.08172.0292322
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak20062.421252.3253536
Arabako Ibarrak (A)Emakumezkoak20112.662472.4637874
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak19912.08852.065162
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak19962.22842.196262
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak20012.51992.4623216
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak20062.963312.8226248
Arabako Ibarrak (A)Gizonezkoak20113.178552.9547297
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1991107.5631.110102.9962.950507
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak1996112.3401.373106.6823.681604
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2001113.4511.872106.6213.8701088
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2006120.2982.456111.7934.3911658
Arabako Lautada (A)Emakumezkoak2011126.0993.595114.0904.9443470
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1991104.893970100.9382.484501
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak1996108.8511.237103.8613.138615
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2001109.8481.671103.4023.4881287
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2006117.2632.163109.2574.1081735
Arabako Lautada (A)Gizonezkoak2011123.0093.100111.4764.1604273
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak19911.46691.441160
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak19961.43331.401263
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak20011.39191.348295
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak20061.378281.3043115
Arabako Mendialdea (A)Emakumezkoak20111.419561.2865621
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak19911.70361.686101
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak19961.68431.659202
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak20011.665101.6192610
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak20061.711221.6383219
Arabako Mendialdea (A)Gizonezkoak20111.736461.6105624
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak199110.4003.7395.1971.44024
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak199610.3883.5935.2181.55126
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak200110.2833.1875.2461.79753
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak200610.7503.0035.9301.74671
Arrati Nerbioi (B)Emakumezkoak201111.3903.2376.5351.402216
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak199110.5483.7855.3981.33926
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak199610.4023.5645.2971.51229
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak200110.4463.1985.4901.69464
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak200610.9942.9356.2991.69763
Arrati Nerbioi (B)Gizonezkoak201111.4793.1426.8361.296205
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak199133.3644.21424.8464.188116
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak199634.8244.64726.0264.05893
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak200135.5094.40326.4294.467210
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak200637.5094.47328.1344.567335
Bidasoa Beherea (G)Emakumezkoak201137.7575.18028.1013.699777
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak199132.2364.03724.3293.77397
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak199633.5034.39625.3553.65597
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak200134.2074.03425.8254.138210
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak200636.3984.13827.5654.291404
Bidasoa Beherea (G)Gizonezkoak201136.2684.74127.3263.391810
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1991457.5629.737425.59919.8862340
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak1996451.3909.144418.16621.6482432
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2001439.0429.713407.56818.9932768
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2006440.63013.428404.40417.6325166
Bilbo Handia (B)Emakumezkoak2011443.50015.846400.03019.7247900
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1991433.3928.355405.50717.1262404
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak1996422.5127.880393.84018.3912401
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2001407.7168.284379.97616.5802876
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2006405.99411.634373.77615.7204864
Bilbo Handia (B)Gizonezkoak2011407.14313.498368.44317.3537849
Debabarrena (G)Emakumezkoak199129.6739.48014.4175.568208
Debabarrena (G)Emakumezkoak199628.2978.47114.0185.563245
Debabarrena (G)Emakumezkoak200126.7838.40912.8275.253294
Debabarrena (G)Emakumezkoak200626.5007.98213.2114.929378
Debabarrena (G)Emakumezkoak201127.0038.39114.2963.775541
Debabarrena (G)Gizonezkoak199129.3199.18814.9894.937205
Debabarrena (G)Gizonezkoak199627.7098.07214.5034.887247
Debabarrena (G)Gizonezkoak200126.2757.92313.2874.763302
Debabarrena (G)Gizonezkoak200625.8927.33713.6664.487402
Debabarrena (G)Gizonezkoak201126.3027.51414.6983.510580
Debagoiena (G)Emakumezkoak199131.89312.35213.6975.728116
Debagoiena (G)Emakumezkoak199631.11611.97613.4065.631103
Debagoiena (G)Emakumezkoak200130.20911.95312.6725.454130
Debagoiena (G)Emakumezkoak200629.61910.97613.0945.395154
Debagoiena (G)Emakumezkoak201130.09010.72414.4364.505425
Debagoiena (G)Gizonezkoak199132.17612.28314.3965.365132
Debagoiena (G)Gizonezkoak199631.41011.88514.2495.168108
Debagoiena (G)Gizonezkoak200130.34211.62913.3325.209172
Debagoiena (G)Gizonezkoak200629.72210.46813.7385.342174
Debagoiena (G)Gizonezkoak201130.17810.43914.8094.409521
Donostialdea (G)Emakumezkoak1991158.26723.746113.06920.4221030
Donostialdea (G)Emakumezkoak1996160.04524.723113.99820.371953
Donostialdea (G)Emakumezkoak2001157.90524.543112.73819.648976
Donostialdea (G)Emakumezkoak2006160.20825.380113.79819.3591671
Donostialdea (G)Emakumezkoak2011164.13326.201117.66617.1843082
Donostialdea (G)Gizonezkoak1991146.61021.616106.91017.112972
Donostialdea (G)Gizonezkoak1996147.47622.490106.87517.207904
Donostialdea (G)Gizonezkoak2001145.70822.171105.56117.003973
Donostialdea (G)Gizonezkoak2006147.45422.478106.17917.2541543
Donostialdea (G)Gizonezkoak2011150.78423.089109.23715.4722986
Durangaldea (B)Emakumezkoak199144.39611.28526.6696.038404
Durangaldea (B)Emakumezkoak199644.36310.79626.3876.839341
Durangaldea (B)Emakumezkoak200144.31610.37227.2596.355330
Durangaldea (B)Emakumezkoak200646.28510.13029.3036.360492
Durangaldea (B)Emakumezkoak201147.9709.93031.0225.9711047
Durangaldea (B)Gizonezkoak199144.68710.94027.8225.475450
Durangaldea (B)Gizonezkoak199644.27310.21627.5916.078388
Durangaldea (B)Gizonezkoak200143.8959.70727.8945.884410
Durangaldea (B)Gizonezkoak200645.4989.15229.8555.990501
Durangaldea (B)Gizonezkoak201147.0338.82531.3315.6531224
Enkartazioak (B)Emakumezkoak199114.6252514.42316611
Enkartazioak (B)Emakumezkoak199614.7502314.53717218
Enkartazioak (B)Emakumezkoak200114.6766814.32025830
Enkartazioak (B)Emakumezkoak200614.92419714.282285160
Enkartazioak (B)Emakumezkoak201115.67739314.435565284
Enkartazioak (B)Gizonezkoak199114.5761614.41113613
Enkartazioak (B)Gizonezkoak199614.6302014.42516124
Enkartazioak (B)Gizonezkoak200114.4076114.07822642
Enkartazioak (B)Gizonezkoak200614.77718614.143274174
Enkartazioak (B)Gizonezkoak201115.47033414.272524340
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak199124.5361524.236197
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak200126.2095325.48442318
Erribera garaia (NG)Emakumezkoak201127.103924.6274501228
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak199124.4041123.9242630
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak200126.6614425.26237895
Erribera garaia (NG)Gizonezkoak201128.3954325.4063651849
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak19914.469184.401446
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak19964.633194.529841
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak20014.720434.5419640
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak20065.259814.93714794
Errioxa Arabarra (A)Emakumezkoak20115.4261174.949187173
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak19914.731154.671396
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak19964.849174.751729
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak20015.058374.9057145
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak20065.686835.364122117
Errioxa Arabarra (A)Gizonezkoak20115.9001035.406155236
Estellerria (NG)Emakumezkoak199116.79916215.79934415
Estellerria (NG)Emakumezkoak200116.73119515.699423118
Estellerria (NG)Emakumezkoak201117.54126515.838732288
Estellerria (NG)Gizonezkoak199117.54914116.41530217
Estellerria (NG)Gizonezkoak200117.28220716.276411223
Estellerria (NG)Gizonezkoak201118.28526416.618597441
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak199122.50312.1675.5944.69646
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak199622.25011.9595.8764.37144
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak200121.90711.4726.2034.16765
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak200622.28710.9127.3363.863176
Gernika-Bermeo (B)Emakumezkoak201122.80710.4638.4823.366496
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak199122.04211.6626.0474.28944
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak199621.46911.1846.0734.16547
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak200121.17310.7686.4633.87072
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak200621.6229.9107.6243.885203
Gernika-Bermeo (B)Gizonezkoak201122.1089.5598.7453.265539
Goierri (G)Emakumezkoak199132.29811.45415.5585.154132
Goierri (G)Emakumezkoak199631.43111.07614.6265.614115
Goierri (G)Emakumezkoak200130.73610.73813.7686.030200
Goierri (G)Emakumezkoak200630.90010.86914.5915.216224
Goierri (G)Emakumezkoak201132.31211.14716.3664.098701
Goierri (G)Gizonezkoak199133.13411.65216.7014.615166
Goierri (G)Gizonezkoak199631.93911.33015.4804.975154
Goierri (G)Gizonezkoak200131.16610.85814.7005.359249
Goierri (G)Gizonezkoak200631.58410.38815.8445.110242
Goierri (G)Gizonezkoak201133.10610.77517.3634.113855
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak19912.5014801.8092048
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak19962.7995191.99927011
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak20013.1755152.26237622
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak20063.6764332.70550038
Gorbeia Inguruak (A)Emakumezkoak20114.0305942.955374107
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak19912.7635552.01717912
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak19963.0885782.22227513
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak20013.5195952.50339229
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak20064.0964893.04653229
Gorbeia Inguruak (A)Gizonezkoak20114.5296593.367392111
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak199124.1579.7399.9483.87457
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak200124.39110.33010.3943.044163
Ipar-mendebaldea (NG)Emakumezkoak201125.4528.50811.9333.638691
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak199126.36711.53710.6663.86362
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak200126.51211.96411.0333.045311
Ipar-mendebaldea (NG)Gizonezkoak201127.9209.94712.6363.643990
Iruña (NG)Emakumezkoak1991133.2151.910122.7313.240478
Iruña (NG)Emakumezkoak2001141.7232.953130.4524.6541514
Iruña (NG)Emakumezkoak2011167.9353.575147.3606.9655678
Iruña (NG)Gizonezkoak1991125.2461.787115.8163.043527
Iruña (NG)Gizonezkoak2001133.5352.748122.6774.6272297
Iruña (NG)Gizonezkoak2011159.4003.318138.2606.8526660
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak199116.75920415.74278726
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak199616.61623815.36496945
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak200116.07829714.96775262
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak200616.47843315.174702169
Kantauri Arabarra (A)Emakumezkoak201116.95755515.194948260
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak199116.86717815.97268829
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak199616.63018315.57783139
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak200115.95525014.99065659
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak200616.34039115.175614160
Kantauri Arabarra (A)Gizonezkoak201116.67943315.124868254
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak199113.44410.0692.0251.236114
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak199613.1409.7261.7941.516104
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak200112.6639.3601.6761.52998
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak200612.5447.5472.2762.67051
Markina-Ondarroa (B)Emakumezkoak201112.6978.3142.7851.360238
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak199113.4279.9892.1591.168111
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak199613.1019.5961.9261.451128
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak200112.8519.2891.9301.422210
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak200612.9077.2932.8412.68687
Markina-Ondarroa (B)Gizonezkoak201113.0388.2883.1571.201392
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak199113.9793313.37210821
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak200114.18210013.483154139
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Emakumezkoak201115.02012413.557409591
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak199114.3253113.8199324
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak200114.7409514.021181230
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Gizonezkoak201115.84414414.009504885
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak19916.2581395.62424218
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak20016.3091395.74028836
Pirinioaldea (NG)Emakumezkoak20116.7772005.801444152
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak19917.0521766.39626213
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak20017.1521906.51234750
Pirinioaldea (NG)Gizonezkoak20117.8262616.728426177
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak199117.5274.8249.5433.09862
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak199619.6324.68911.4083.425110
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak200122.1244.58114.0103.365168
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak200624.7924.58316.6183.421170
Plentzia - Mungia (B)Emakumezkoak201126.7305.03517.7813.418496
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak199117.2294.7659.4792.91372
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak199619.3004.59811.5183.09193
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak200121.7894.39614.0793.137177
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak200624.2054.33616.4983.196175
Plentzia - Mungia (B)Gizonezkoak201126.1484.51917.9043.223502
Tolosaldea (G)Emakumezkoak199121.88510.8167.4763.55142
Tolosaldea (G)Emakumezkoak199621.56710.7567.1853.57155
Tolosaldea (G)Emakumezkoak200121.38510.4867.3463.48568
Tolosaldea (G)Emakumezkoak200621.7199.5698.0163.999135
Tolosaldea (G)Emakumezkoak201122.75610.6298.6423.095390
Tolosaldea (G)Gizonezkoak199122.33111.5627.4393.29931
Tolosaldea (G)Gizonezkoak199621.89811.1627.2273.47237
Tolosaldea (G)Gizonezkoak200121.70810.9277.4463.27461
Tolosaldea (G)Gizonezkoak200622.1909.7128.3284.001149
Tolosaldea (G)Gizonezkoak201123.17810.8278.8323.064455
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak199133.3823032.5564925
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak200136.6706335.153148524
Tuteraldea (NG)Emakumezkoak201140.8403637.3671802465
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak199132.6002331.9414725
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak200137.0318434.3451311328
Tuteraldea (NG)Gizonezkoak201141.8728836.8354343650
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak199130.60719.5367.1243.85988
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak199631.24419.7317.2714.100142
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak200132.25820.1677.8074.138146
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak200633.47417.7319.3576.174212
Urola-Kostaldea (G)Emakumezkoak201135.30519.21711.4324.094562
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak199131.21920.2187.3433.56692
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak199631.45520.1127.2933.915135
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak200132.30820.1897.8424.063214
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak200633.59417.4589.7496.162225
Urola-Kostaldea (G)Gizonezkoak201135.60019.28311.6024.046669

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN