Etxeko hizkuntzaren bilakaera, gizonezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1991100,00,298,90,80,1
Arabako Ibarrak (A)1996100,00,298,61,20,1
Arabako Ibarrak (A)2001100,00,497,71,30,6
Arabako Ibarrak (A)2006100,01,095,22,11,6
Arabako Ibarrak (A)2011100,01,793,02,33,1
Arabako Lautada (A)1991100,00,996,22,40,5
Arabako Lautada (A)1996100,01,195,42,90,6
Arabako Lautada (A)2001100,01,594,13,21,2
Arabako Lautada (A)2006100,01,893,23,51,5
Arabako Lautada (A)2011100,02,590,63,43,5
Arabako Mendialdea (A)1991100,00,499,00,60,1
Arabako Mendialdea (A)1996100,00,298,51,20,1
Arabako Mendialdea (A)2001100,00,697,21,60,6
Arabako Mendialdea (A)2006100,01,395,71,91,1
Arabako Mendialdea (A)2011100,02,692,73,21,4
Arrati Nerbioi (B)1991100,035,951,212,70,2
Arrati Nerbioi (B)1996100,034,350,914,50,3
Arrati Nerbioi (B)2001100,030,652,616,20,6
Arrati Nerbioi (B)2006100,026,757,315,40,6
Arrati Nerbioi (B)2011100,027,459,611,31,8
Bidasoa Beherea (G)1991100,012,575,511,70,3
Bidasoa Beherea (G)1996100,013,175,710,90,3
Bidasoa Beherea (G)2001100,011,875,512,10,6
Bidasoa Beherea (G)2006100,011,475,711,81,1
Bidasoa Beherea (G)2011100,013,175,39,32,2
Bilbo Handia (B)1991100,01,993,64,00,6
Bilbo Handia (B)1996100,01,993,24,40,6
Bilbo Handia (B)2001100,02,093,24,10,7
Bilbo Handia (B)2006100,02,992,13,91,2
Bilbo Handia (B)2011100,03,390,54,31,9
Debabarrena (G)1991100,031,351,116,80,7
Debabarrena (G)1996100,029,152,317,60,9
Debabarrena (G)2001100,030,250,618,11,1
Debabarrena (G)2006100,028,352,817,31,6
Debabarrena (G)2011100,028,655,913,32,2
Debagoiena (G)1991100,038,244,716,70,4
Debagoiena (G)1996100,037,845,416,50,3
Debagoiena (G)2001100,038,343,917,20,6
Debagoiena (G)2006100,035,246,218,00,6
Debagoiena (G)2011100,034,649,114,61,7
Donostialdea (G)1991100,014,772,911,70,7
Donostialdea (G)1996100,015,272,511,70,6
Donostialdea (G)2001100,015,272,411,70,7
Donostialdea (G)2006100,015,272,011,71,0
Donostialdea (G)2011100,015,372,410,32,0
Durangaldea (B)1991100,024,562,312,31,0
Durangaldea (B)1996100,023,162,313,70,9
Durangaldea (B)2001100,022,163,513,40,9
Durangaldea (B)2006100,020,165,613,21,1
Durangaldea (B)2011100,018,866,612,02,6
Enkartazioak (B)1991100,00,198,90,90,1
Enkartazioak (B)1996100,00,198,61,10,2
Enkartazioak (B)2001100,00,497,71,60,3
Enkartazioak (B)2006100,01,395,71,91,2
Enkartazioak (B)2011100,02,292,33,42,2
Erribera garaia (NG)1991100,00,098,00,10,1
Erribera garaia (NG)2001100,00,294,80,13,4
Erribera garaia (NG)2011100,00,289,51,36,5
Errioxa Arabarra (A)1991100,00,398,70,80,1
Errioxa Arabarra (A)1996100,00,498,01,50,2
Errioxa Arabarra (A)2001100,00,797,01,40,9
Errioxa Arabarra (A)2006100,01,594,32,12,1
Errioxa Arabarra (A)2011100,01,791,62,64,0
Estellerria (NG)1991100,00,893,51,70,1
Estellerria (NG)2001100,01,294,22,41,3
Estellerria (NG)2011100,01,490,93,32,4
Gernika-Bermeo (B)1991100,052,927,419,50,2
Gernika-Bermeo (B)1996100,052,128,319,40,2
Gernika-Bermeo (B)2001100,050,930,518,30,3
Gernika-Bermeo (B)2006100,045,835,318,00,9
Gernika-Bermeo (B)2011100,043,239,614,82,4
Goierri (G)1991100,035,250,413,90,5
Goierri (G)1996100,035,548,515,60,5
Goierri (G)2001100,034,847,217,20,8
Goierri (G)2006100,032,950,216,20,8
Goierri (G)2011100,032,552,412,42,6
Gorbeia Inguruak (A)1991100,020,173,06,50,4
Gorbeia Inguruak (A)1996100,018,772,08,90,4
Gorbeia Inguruak (A)2001100,016,971,111,10,8
Gorbeia Inguruak (A)2006100,011,974,413,00,7
Gorbeia Inguruak (A)2011100,014,674,38,72,5
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,043,840,514,70,2
Ipar-mendebaldea (NG)2001100,045,141,611,51,2
Ipar-mendebaldea (NG)2011100,035,645,313,03,5
Iruña (NG)1991100,01,492,52,40,4
Iruña (NG)2001100,02,191,93,51,7
Iruña (NG)2011100,02,186,74,34,2
Kantauri Arabarra (A)1991100,01,194,74,10,2
Kantauri Arabarra (A)1996100,01,193,75,00,2
Kantauri Arabarra (A)2001100,01,694,04,10,4
Kantauri Arabarra (A)2006100,02,492,93,81,0
Kantauri Arabarra (A)2011100,02,690,75,21,5
Markina-Ondarroa (B)1991100,074,416,18,70,8
Markina-Ondarroa (B)1996100,073,214,711,11,0
Markina-Ondarroa (B)2001100,072,315,011,11,6
Markina-Ondarroa (B)2006100,056,522,020,80,7
Markina-Ondarroa (B)2011100,063,624,29,23,0
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,00,296,50,60,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2001100,00,695,11,21,6
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)2011100,00,988,43,25,6
Pirinioaldea (NG)1991100,02,590,73,70,2
Pirinioaldea (NG)2001100,02,791,14,90,7
Pirinioaldea (NG)2011100,03,386,05,42,3
Plentzia - Mungia (B)1991100,027,755,016,90,4
Plentzia - Mungia (B)1996100,023,859,716,00,5
Plentzia - Mungia (B)2001100,020,264,614,40,8
Plentzia - Mungia (B)2006100,017,968,213,20,7
Plentzia - Mungia (B)2011100,017,368,512,31,9
Tolosaldea (G)1991100,051,833,314,80,1
Tolosaldea (G)1996100,051,033,015,90,2
Tolosaldea (G)2001100,050,334,315,10,3
Tolosaldea (G)2006100,043,837,518,00,7
Tolosaldea (G)2011100,046,738,113,22,0
Tuteraldea (NG)1991100,00,198,00,10,1
Tuteraldea (NG)2001100,00,292,70,43,6
Tuteraldea (NG)2011100,00,288,01,08,7
Urola-Kostaldea (G)1991100,064,823,511,40,3
Urola-Kostaldea (G)1996100,063,923,212,40,4
Urola-Kostaldea (G)2001100,062,524,312,60,7
Urola-Kostaldea (G)2006100,052,029,018,30,7
Urola-Kostaldea (G)2011100,054,232,611,41,9
Etxeko hizkuntzaren bilakaera, gizonezkoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)19912.08852.065162
Arabako Ibarrak (A)19962.22842.196262
Arabako Ibarrak (A)20012.51992.4623216
Arabako Ibarrak (A)20062.963312.8226248
Arabako Ibarrak (A)20113.178552.9547297
Arabako Lautada (A)1991104.893970100.9382.484501
Arabako Lautada (A)1996108.8511.237103.8613.138615
Arabako Lautada (A)2001109.8481.671103.4023.4881.287
Arabako Lautada (A)2006117.2632.163109.2574.1081.735
Arabako Lautada (A)2011123.0093.100111.4764.1604.273
Arabako Mendialdea (A)19911.70361.686101
Arabako Mendialdea (A)19961.68431.659202
Arabako Mendialdea (A)20011.665101.6192610
Arabako Mendialdea (A)20061.711221.6383219
Arabako Mendialdea (A)20111.736461.6105624
Arrati Nerbioi (B)199110.5483.7855.3981.33926
Arrati Nerbioi (B)199610.4023.5645.2971.51229
Arrati Nerbioi (B)200110.4463.1985.4901.69464
Arrati Nerbioi (B)200610.9942.9356.2991.69763
Arrati Nerbioi (B)201111.4793.1426.8361.296205
Bidasoa Beherea (G)199132.2364.03724.3293.77397
Bidasoa Beherea (G)199633.5034.39625.3553.65597
Bidasoa Beherea (G)200134.2074.03425.8254.138210
Bidasoa Beherea (G)200636.3984.13827.5654.291404
Bidasoa Beherea (G)201136.2684.74127.3263.391810
Bilbo Handia (B)1991433.3928.355405.50717.1262.404
Bilbo Handia (B)1996422.5127.880393.84018.3912.401
Bilbo Handia (B)2001407.7168.284379.97616.5802.876
Bilbo Handia (B)2006405.99411.634373.77615.7204.864
Bilbo Handia (B)2011407.14313.498368.44317.3537.849
Debabarrena (G)199129.3199.18814.9894.937205
Debabarrena (G)199627.7098.07214.5034.887247
Debabarrena (G)200126.2757.92313.2874.763302
Debabarrena (G)200625.8927.33713.6664.487402
Debabarrena (G)201126.3027.51414.6983.510580
Debagoiena (G)199132.17612.28314.3965.365132
Debagoiena (G)199631.41011.88514.2495.168108
Debagoiena (G)200130.34211.62913.3325.209172
Debagoiena (G)200629.72210.46813.7385.342174
Debagoiena (G)201130.17810.43914.8094.409521
Donostialdea (G)1991146.61021.616106.91017.112972
Donostialdea (G)1996147.47622.490106.87517.207904
Donostialdea (G)2001145.70822.171105.56117.003973
Donostialdea (G)2006147.45422.478106.17917.2541.543
Donostialdea (G)2011150.78423.089109.23715.4722.986
Durangaldea (B)199144.68710.94027.8225.475450
Durangaldea (B)199644.27310.21627.5916.078388
Durangaldea (B)200143.8959.70727.8945.884410
Durangaldea (B)200645.4989.15229.8555.990501
Durangaldea (B)201147.0338.82531.3315.6531.224
Enkartazioak (B)199114.5761614.41113613
Enkartazioak (B)199614.6302014.42516124
Enkartazioak (B)200114.4076114.07822642
Enkartazioak (B)200614.77718614.143274174
Enkartazioak (B)201115.47033414.272524340
Erribera garaia (NG)199124.4041123.9242630
Erribera garaia (NG)200126.6614425.26237895
Erribera garaia (NG)201128.3954325.4063651.849
Errioxa Arabarra (A)19914.731154.671396
Errioxa Arabarra (A)19964.849174.751729
Errioxa Arabarra (A)20015.058374.9057145
Errioxa Arabarra (A)20065.686835.364122117
Errioxa Arabarra (A)20115.9001035.406155236
Estellerria (NG)199117.54914116.41530217
Estellerria (NG)200117.28220716.276411223
Estellerria (NG)201118.28526416.618597441
Gernika-Bermeo (B)199122.04211.6626.0474.28944
Gernika-Bermeo (B)199621.46911.1846.0734.16547
Gernika-Bermeo (B)200121.17310.7686.4633.87072
Gernika-Bermeo (B)200621.6229.9107.6243.885203
Gernika-Bermeo (B)201122.1089.5598.7453.265539
Goierri (G)199133.13411.65216.7014.615166
Goierri (G)199631.93911.33015.4804.975154
Goierri (G)200131.16610.85814.7005.359249
Goierri (G)200631.58410.38815.8445.110242
Goierri (G)201133.10610.77517.3634.113855
Gorbeia Inguruak (A)19912.7635552.01717912
Gorbeia Inguruak (A)19963.0885782.22227513
Gorbeia Inguruak (A)20013.5195952.50339229
Gorbeia Inguruak (A)20064.0964893.04653229
Gorbeia Inguruak (A)20114.5296593.367392111
Ipar-mendebaldea (NG)199126.36711.53710.6663.86362
Ipar-mendebaldea (NG)200126.51211.96411.0333.045311
Ipar-mendebaldea (NG)201127.9209.94712.6363.643990
Iruña (NG)1991125.2461.787115.8163.043527
Iruña (NG)2001133.5352.748122.6774.6272.297
Iruña (NG)2011159.4003.318138.2606.8526.660
Kantauri Arabarra (A)199116.86717815.97268829
Kantauri Arabarra (A)199616.63018315.57783139
Kantauri Arabarra (A)200115.95525014.99065659
Kantauri Arabarra (A)200616.34039115.175614160
Kantauri Arabarra (A)201116.67943315.124868254
Markina-Ondarroa (B)199113.4279.9892.1591.168111
Markina-Ondarroa (B)199613.1019.5961.9261.451128
Markina-Ondarroa (B)200112.8519.2891.9301.422210
Markina-Ondarroa (B)200612.9077.2932.8412.68687
Markina-Ondarroa (B)201113.0388.2883.1571.201392
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)199114.3253113.8199324
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)200114.7409514.021181230
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201115.84414414.009504885
Pirinioaldea (NG)19917.0521766.39626213
Pirinioaldea (NG)20017.1521906.51234750
Pirinioaldea (NG)20117.8262616.728426177
Plentzia - Mungia (B)199117.2294.7659.4792.91372
Plentzia - Mungia (B)199619.3004.59811.5183.09193
Plentzia - Mungia (B)200121.7894.39614.0793.137177
Plentzia - Mungia (B)200624.2054.33616.4983.196175
Plentzia - Mungia (B)201126.1484.51917.9043.223502
Tolosaldea (G)199122.33111.5627.4393.29931
Tolosaldea (G)199621.89811.1627.2273.47237
Tolosaldea (G)200121.70810.9277.4463.27461
Tolosaldea (G)200622.1909.7128.3284.001149
Tolosaldea (G)201123.17810.8278.8323.064455
Tuteraldea (NG)199132.6002331.9414725
Tuteraldea (NG)200137.0318434.3451311.328
Tuteraldea (NG)201141.8728836.8354343.650
Urola-Kostaldea (G)199131.21920.2187.3433.56692
Urola-Kostaldea (G)199631.45520.1127.2933.915135
Urola-Kostaldea (G)200132.30820.1897.8424.063214
Urola-Kostaldea (G)200633.59417.4589.7496.162225
Urola-Kostaldea (G)201135.60019.28311.6024.046669

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN