Etxeko hizkuntzaren bilakaera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaEuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)19910,298,90,80,1
Arabako Ibarrak (A)19960,198,90,90,1
Arabako Ibarrak (A)20010,397,61,20,8
Arabako Ibarrak (A)20061,095,61,81,6
Arabako Ibarrak (A)20111,792,82,62,9
Arabako Lautada (A)19911,096,02,60,5
Arabako Lautada (A)19961,295,23,10,6
Arabako Lautada (A)20011,694,13,31,1
Arabako Lautada (A)20061,993,03,61,4
Arabako Lautada (A)20112,790,53,73,1
Arabako Mendialdea (A)19910,598,70,80,0
Arabako Mendialdea (A)19960,298,21,50,2
Arabako Mendialdea (A)20010,697,11,80,5
Arabako Mendialdea (A)20061,695,22,01,1
Arabako Mendialdea (A)20113,291,83,51,4
Arrati Nerbioi (B)199135,950,613,30,2
Arrati Nerbioi (B)199634,450,614,70,3
Arrati Nerbioi (B)200130,851,816,80,6
Arrati Nerbioi (B)200627,356,215,80,6
Arrati Nerbioi (B)201127,958,511,81,8
Bidasoa Beherea (G)199112,675,012,10,3
Bidasoa Beherea (G)199613,275,211,30,3
Bidasoa Beherea (G)200112,175,012,30,6
Bidasoa Beherea (G)200611,775,412,01,0
Bidasoa Beherea (G)201113,474,99,62,1
Bilbo Handia (B)19912,093,34,20,5
Bilbo Handia (B)19961,992,94,60,6
Bilbo Handia (B)20012,193,04,20,7
Bilbo Handia (B)20063,091,93,91,2
Bilbo Handia (B)20113,490,34,41,9
Debabarrena (G)199131,649,817,80,7
Debabarrena (G)199629,550,918,70,9
Debabarrena (G)200130,849,218,91,1
Debabarrena (G)200629,251,318,01,5
Debabarrena (G)201129,854,413,72,1
Debagoiena (G)199138,543,817,30,4
Debagoiena (G)199638,244,217,30,3
Debagoiena (G)200138,942,917,60,5
Debagoiena (G)200636,145,218,10,6
Debagoiena (G)201135,148,514,81,6
Donostialdea (G)199114,972,212,30,7
Donostialdea (G)199615,471,812,20,6
Donostialdea (G)200115,471,912,10,6
Donostialdea (G)200615,671,511,91,0
Donostialdea (G)201115,772,110,41,9
Durangaldea (B)199124,961,212,91,0
Durangaldea (B)199623,760,914,60,8
Durangaldea (B)200122,862,513,90,8
Durangaldea (B)200621,064,513,51,1
Durangaldea (B)201119,765,612,22,4
Enkartazioak (B)19910,198,71,00,1
Enkartazioak (B)19960,198,61,10,1
Enkartazioak (B)20010,497,61,70,2
Enkartazioak (B)20061,395,71,91,1
Enkartazioak (B)20112,392,23,52,0
Erribera garaia (NG)19910,198,40,10,1
Erribera garaia (NG)20010,296,00,12,3
Erribera garaia (NG)20110,190,21,55,5
Errioxa Arabarra (A)19910,498,60,90,1
Errioxa Arabarra (A)19960,497,91,60,1
Errioxa Arabarra (A)20010,896,61,70,9
Errioxa Arabarra (A)20061,594,12,51,9
Errioxa Arabarra (A)20111,991,43,03,6
Estellerria (NG)19910,993,81,90,1
Estellerria (NG)20011,294,02,51,0
Estellerria (NG)20111,590,63,72,0
Gernika-Bermeo (B)199153,526,120,20,2
Gernika-Bermeo (B)199652,927,319,50,2
Gernika-Bermeo (B)200151,629,418,70,3
Gernika-Bermeo (B)200647,434,117,60,9
Gernika-Bermeo (B)201144,638,414,82,3
Goierri (G)199135,349,314,90,5
Goierri (G)199635,447,516,70,4
Goierri (G)200134,946,018,40,7
Goierri (G)200634,048,716,50,7
Goierri (G)201133,551,612,62,4
Gorbeia Inguruak (A)199119,772,77,30,4
Gorbeia Inguruak (A)199618,671,79,30,4
Gorbeia Inguruak (A)200116,671,211,50,8
Gorbeia Inguruak (A)200611,974,013,30,9
Gorbeia Inguruak (A)201114,673,98,92,5
Ipar-mendebaldea (NG)199142,140,815,30,2
Ipar-mendebaldea (NG)200143,842,112,00,9
Ipar-mendebaldea (NG)201134,646,013,63,1
Iruña (NG)19911,492,32,40,4
Iruña (NG)20012,192,03,41,4
Iruña (NG)20112,187,34,23,8
Kantauri Arabarra (A)19911,194,34,40,2
Kantauri Arabarra (A)19961,393,15,40,3
Kantauri Arabarra (A)20011,793,54,40,4
Kantauri Arabarra (A)20062,592,54,01,0
Kantauri Arabarra (A)20112,990,15,41,5
Markina-Ondarroa (B)199174,615,68,90,8
Markina-Ondarroa (B)199673,614,211,30,9
Markina-Ondarroa (B)200173,114,111,61,2
Markina-Ondarroa (B)200658,320,121,00,5
Markina-Ondarroa (B)201164,523,110,02,4
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19910,296,10,70,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20010,795,11,21,3
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)20110,989,33,04,8
Pirinioaldea (NG)19912,490,33,80,2
Pirinioaldea (NG)20012,491,04,70,6
Pirinioaldea (NG)20113,285,86,02,3
Plentzia - Mungia (B)199127,654,717,30,4
Plentzia - Mungia (B)199623,958,916,70,5
Plentzia - Mungia (B)200120,464,014,80,8
Plentzia - Mungia (B)200618,267,613,50,7
Plentzia - Mungia (B)201118,167,512,61,9
Tolosaldea (G)199150,633,715,50,2
Tolosaldea (G)199650,433,216,20,2
Tolosaldea (G)200149,734,315,70,3
Tolosaldea (G)200643,937,218,20,6
Tolosaldea (G)201146,738,013,41,8
Tuteraldea (NG)19910,197,70,10,1
Tuteraldea (NG)20010,294,30,42,5
Tuteraldea (NG)20110,189,70,77,4
Urola-Kostaldea (G)199164,323,412,00,3
Urola-Kostaldea (G)199663,523,212,80,4
Urola-Kostaldea (G)200162,524,212,70,6
Urola-Kostaldea (G)200652,528,518,40,7
Urola-Kostaldea (G)201154,332,511,51,7
Etxeko hizkuntzaren bilakaera, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011
LurraldeaUrteaEuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)199193.799304
Arabako Ibarrak (A)199654.041375
Arabako Ibarrak (A)2001164.4915538
Arabako Ibarrak (A)2006565.1479784
Arabako Ibarrak (A)20111025.417150171
Arabako Lautada (A)19912.080203.9345.4341.008
Arabako Lautada (A)19962.610210.5436.8191.219
Arabako Lautada (A)20013.543210.0237.3582.375
Arabako Lautada (A)20064.619221.0508.4993.393
Arabako Lautada (A)20116.695225.5669.1047.743
Arabako Mendialdea (A)1991153.127261
Arabako Mendialdea (A)199663.060465
Arabako Mendialdea (A)2001192.9675515
Arabako Mendialdea (A)2006502.9426334
Arabako Mendialdea (A)20111022.89611245
Arrati Nerbioi (B)19917.52410.5952.77950
Arrati Nerbioi (B)19967.15710.5153.06355
Arrati Nerbioi (B)20016.38510.7363.491117
Arrati Nerbioi (B)20065.93812.2293.443134
Arrati Nerbioi (B)20116.37913.3712.698421
Bidasoa Beherea (G)19918.25149.1757.961213
Bidasoa Beherea (G)19969.04351.3817.713190
Bidasoa Beherea (G)20018.43752.2548.605420
Bidasoa Beherea (G)20068.61155.6998.858739
Bidasoa Beherea (G)20119.92155.4277.0901.587
Bilbo Handia (B)199118.092831.10637.0124.744
Bilbo Handia (B)199617.024812.00640.0394.833
Bilbo Handia (B)200117.997787.54435.5735.644
Bilbo Handia (B)200625.062778.18033.35210.030
Bilbo Handia (B)201129.344768.47337.07715.749
Debabarrena (G)199118.66829.40610.505413
Debabarrena (G)199616.54328.52110.450492
Debabarrena (G)200116.33226.11410.016596
Debabarrena (G)200615.31926.8779.416780
Debabarrena (G)201115.90528.9947.2851.121
Debagoiena (G)199124.63528.09311.093248
Debagoiena (G)199623.86127.65510.799211
Debagoiena (G)200123.58226.00410.663302
Debagoiena (G)200621.44426.83210.737328
Debagoiena (G)201121.16329.2458.914946
Donostialdea (G)199145.362219.97937.5342.002
Donostialdea (G)199647.213220.87337.5781.857
Donostialdea (G)200146.714218.29936.6511.949
Donostialdea (G)200647.858219.97736.6133.214
Donostialdea (G)201149.290226.90332.6566.068
Durangaldea (B)199122.22554.49111.513854
Durangaldea (B)199621.01253.97812.917729
Durangaldea (B)200120.07955.15312.239740
Durangaldea (B)200619.28259.15812.350993
Durangaldea (B)201118.75562.35311.6242.271
Enkartazioak (B)19914128.83430224
Enkartazioak (B)19964328.96233342
Enkartazioak (B)200112928.39848472
Enkartazioak (B)200638328.425559334
Enkartazioak (B)201172728.7071.089624
Erribera garaia (NG)19912648.1604537
Erribera garaia (NG)20019750.746791.213
Erribera garaia (NG)20115350.0338163.077
Errioxa Arabarra (A)1991339.0728312
Errioxa Arabarra (A)1996369.28015610
Errioxa Arabarra (A)2001809.44616785
Errioxa Arabarra (A)200616410.301269211
Errioxa Arabarra (A)201122010.355342409
Estellerria (NG)199130332.21464632
Estellerria (NG)200140231.975834341
Estellerria (NG)201152832.4561.329729
Gernika-Bermeo (B)199123.82911.6418.98590
Gernika-Bermeo (B)199623.14311.9498.53691
Gernika-Bermeo (B)200122.24012.6668.037137
Gernika-Bermeo (B)200620.82214.9607.748379
Gernika-Bermeo (B)201120.02217.2276.6311.035
Goierri (G)199123.10632.2599.769298
Goierri (G)199622.40630.10610.589269
Goierri (G)200121.59628.46811.389449
Goierri (G)200621.25730.43510.326466
Goierri (G)201121.92233.7298.2111.556
Gorbeia Inguruak (A)19911.0353.82638320
Gorbeia Inguruak (A)19961.0974.22154524
Gorbeia Inguruak (A)20011.1104.76576851
Gorbeia Inguruak (A)20069225.7511.03267
Gorbeia Inguruak (A)20111.2536.322766218
Ipar-mendebaldea (NG)199121.27620.6147.737119
Ipar-mendebaldea (NG)200122.29421.4276.089474
Ipar-mendebaldea (NG)201118.45524.5697.2801.681
Iruña (NG)19913.697238.5476.2831.005
Iruña (NG)20015.701253.1299.2813.811
Iruña (NG)20116.893285.62013.81812.338
Kantauri Arabarra (A)199138231.7141.47555
Kantauri Arabarra (A)199642130.9411.80084
Kantauri Arabarra (A)200154729.9571.408121
Kantauri Arabarra (A)200682430.3491.316329
Kantauri Arabarra (A)201198830.3181.816514
Markina-Ondarroa (B)199120.0584.1842.404225
Markina-Ondarroa (B)199619.3223.7202.967232
Markina-Ondarroa (B)200118.6493.6062.951308
Markina-Ondarroa (B)200614.8405.1175.356138
Markina-Ondarroa (B)201116.6025.9422.561630
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19916427.19120145
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)200119527.504335369
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)201126927.5669131.476
Pirinioaldea (NG)199131512.02050431
Pirinioaldea (NG)200132912.25263586
Pirinioaldea (NG)201146012.528870329
Plentzia - Mungia (B)19919.58919.0226.011134
Plentzia - Mungia (B)19969.28722.9266.516203
Plentzia - Mungia (B)20018.97728.0896.502345
Plentzia - Mungia (B)20068.91933.1166.617345
Plentzia - Mungia (B)20119.55435.6856.641998
Tolosaldea (G)199122.37814.9156.85073
Tolosaldea (G)199621.91814.4127.04392
Tolosaldea (G)200121.41314.7926.759129
Tolosaldea (G)200619.28116.3448.000284
Tolosaldea (G)201121.45617.4746.159845
Tuteraldea (NG)19915364.4979650
Tuteraldea (NG)200114769.4982791.852
Tuteraldea (NG)201112474.2036146.115
Urola-Kostaldea (G)199139.75414.4677.425180
Urola-Kostaldea (G)199639.84314.5648.015277
Urola-Kostaldea (G)200140.35615.6498.201360
Urola-Kostaldea (G)200635.18919.10612.336437
Urola-Kostaldea (G)201138.50023.0348.1401.231

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN