Hizkuntza-gaitasuna jaioterriaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria, (%)
LurraldeaJaioterriaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Arabako Ibarrak (A)Herrialdean bertan2011100,018,226,155,7
Arabako Ibarrak (A)AEko beste herrialde baten2011100,028,338,633,2
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,010,418,471,2
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,017,824,557,6
Arabako Lautada (A)Herrialdean bertan2011100,032,132,235,7
Arabako Lautada (A)AEko beste herrialde baten2011100,039,130,230,7
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,04,415,580,0
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,010,619,569,9
Arabako Mendialdea (A)Herrialdean bertan2011100,022,221,456,4
Arabako Mendialdea (A)AEko beste herrialde baten2011100,047,025,028,0
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,06,517,476,0
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,018,421,360,3
Arrati Nerbioi (B)Herrialdean bertan2011100,065,620,413,9
Arrati Nerbioi (B)AEko beste herrialde baten2011100,048,125,926,0
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,07,021,971,2
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,019,323,856,9
Bidasoa Beherea (G)Herrialdean bertan2011100,055,828,216,0
Bidasoa Beherea (G)AEko beste herrialde baten2011100,034,034,131,9
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,011,523,265,3
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,014,723,362,0
Bilbo Handia (B)Herrialdean bertan2011100,033,034,232,8
Bilbo Handia (B)AEko beste herrialde baten2011100,030,630,938,4
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,03,415,980,7
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,011,621,566,8
Debabarrena (G)Herrialdean bertan2011100,074,718,76,6
Debabarrena (G)AEko beste herrialde baten2011100,066,921,211,9
Debabarrena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,08,227,364,5
Debabarrena (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,016,625,557,8
Debagoiena (G)Herrialdean bertan2011100,082,113,54,4
Debagoiena (G)AEko beste herrialde baten2011100,058,630,810,6
Debagoiena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,08,731,959,4
Debagoiena (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,019,726,753,6
Donostialdea (G)Herrialdean bertan2011100,057,527,614,9
Donostialdea (G)AEko beste herrialde baten2011100,037,134,128,9
Donostialdea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,09,925,065,2
Donostialdea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,015,023,961,2
Durangaldea (B)Herrialdean bertan2011100,067,522,79,8
Durangaldea (B)AEko beste herrialde baten2011100,049,433,217,4
Durangaldea (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,04,925,469,7
Durangaldea (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,016,624,059,4
Enkartazioak (B)Herrialdean bertan2011100,026,730,143,2
Enkartazioak (B)AEko beste herrialde baten2011100,025,526,647,9
Enkartazioak (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,04,414,780,9
Enkartazioak (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,019,522,757,8
Erribera garaia (NG)Herrialdean bertan1996100,00,42,097,5
Erribera garaia (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan1996100,01,92,595,6
Erribera garaia (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996100,00,60,898,6
Errioxa Arabarra (A)Herrialdean bertan2011100,023,520,156,5
Errioxa Arabarra (A)AEko beste herrialde baten2011100,041,526,532,0
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,013,023,563,5
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,021,021,857,2
Estellerria (NG)Herrialdean bertan1996100,04,75,589,8
Estellerria (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan1996100,07,27,685,2
Estellerria (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996100,02,44,992,7
Gernika-Bermeo (B)Herrialdean bertan2011100,084,011,54,4
Gernika-Bermeo (B)AEko beste herrialde baten2011100,064,621,613,8
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,015,441,443,3
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,023,920,855,3
Goierri (G)Herrialdean bertan2011100,077,016,06,9
Goierri (G)AEko beste herrialde baten2011100,040,936,023,0
Goierri (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,011,327,361,4
Goierri (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,019,025,455,6
Gorbeia Inguruak (A)Herrialdean bertan2011100,048,223,528,3
Gorbeia Inguruak (A)AEko beste herrialde baten2011100,053,328,218,5
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,09,622,567,9
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,019,120,560,3
Ipar-mendebaldea (NG)Herrialdean bertan1996100,067,812,819,4
Ipar-mendebaldea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan1996100,032,714,452,9
Ipar-mendebaldea (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996100,033,616,050,4
Iruña (NG)Herrialdean bertan1996100,07,99,782,4
Iruña (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan1996100,04,06,589,5
Iruña (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996100,02,76,391,0
Kantauri Arabarra (A)Herrialdean bertan2011100,040,026,333,6
Kantauri Arabarra (A)AEko beste herrialde baten2011100,032,939,427,7
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,04,315,580,2
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,013,420,765,9
Markina-Ondarroa (B)Herrialdean bertan2011100,091,85,13,1
Markina-Ondarroa (B)AEko beste herrialde baten2011100,081,913,05,1
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,022,935,741,4
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,025,729,045,3
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Herrialdean bertan1996100,03,05,891,2
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan1996100,04,45,989,7
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996100,03,14,392,5
Pirinioaldea (NG)Herrialdean bertan1996100,012,213,274,7
Pirinioaldea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan1996100,07,89,682,7
Pirinioaldea (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996100,024,09,766,2
Plentzia - Mungia (B)Herrialdean bertan2011100,058,027,814,2
Plentzia - Mungia (B)AEko beste herrialde baten2011100,049,931,119,0
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,08,429,262,5
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,017,426,256,4
Tolosaldea (G)Herrialdean bertan2011100,081,512,95,6
Tolosaldea (G)AEko beste herrialde baten2011100,047,129,922,9
Tolosaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,020,031,148,9
Tolosaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,022,426,451,2
Tuteraldea (NG)Herrialdean bertan1996100,00,51,797,8
Tuteraldea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan1996100,01,42,496,2
Tuteraldea (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996100,00,20,898,9
Urola-Kostaldea (G)Herrialdean bertan2011100,088,88,42,8
Urola-Kostaldea (G)AEko beste herrialde baten2011100,059,927,013,1
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,016,838,344,9
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,019,924,355,8
Hizkuntza-gaitasuna jaioterriaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria,
LurraldeaJaioterriaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Arabako Ibarrak (A)Herrialdean bertan20113.1505728231.755
Arabako Ibarrak (A)AEko beste herrialde baten2011594168229197
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20111.5861652921.129
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.tik kanpo201151091125294
Arabako Lautada (A)Herrialdean bertan2011134.76543.24343.37248.150
Arabako Lautada (A)AEko beste herrialde baten201119.5987.6715.9136.014
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.ko beste AEtan201164.4182.86210.00651.550
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.tik kanpo201130.3273.2165.91821.193
Arabako Mendialdea (A)Herrialdean bertan20112.3225164961.310
Arabako Mendialdea (A)AEko beste herrialde baten2011164774146
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20114302875327
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.tik kanpo20112394451144
Arrati Nerbioi (B)Herrialdean bertan201117.31211.3653.5392.408
Arrati Nerbioi (B)AEko beste herrialde baten20111.402674363365
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20112.5551785591.818
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.tik kanpo20111.600309380911
Bidasoa Beherea (G)Herrialdean bertan201148.18826.87213.5937.723
Bidasoa Beherea (G)AEko beste herrialde baten20111.420483484453
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201116.8631.9463.90711.010
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.tik kanpo20117.5541.1131.7594.682
Bilbo Handia (B)Herrialdean bertan2011562.385185.450192.320184.615
Bilbo Handia (B)AEko beste herrialde baten201113.2714.0674.1065.098
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011204.4266.99732.426165.003
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.tik kanpo201170.5618.20315.19047.168
Debabarrena (G)Herrialdean bertan201136.21427.0646.7562.394
Debabarrena (G)AEko beste herrialde baten20114.1832.800885498
Debabarrena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan20118.8877312.4255.731
Debabarrena (G)Espainiako Est.tik kanpo20114.0216681.0272.326
Debagoiena (G)Herrialdean bertan201140.71733.4385.4861.793
Debagoiena (G)AEko beste herrialde baten20115.1763.0331.595548
Debagoiena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201110.5929193.3806.293
Debagoiena (G)Espainiako Est.tik kanpo20113.7837451.0112.027
Donostialdea (G)Herrialdean bertan2011219.633126.30960.52132.803
Donostialdea (G)AEko beste herrialde baten20117.2252.6772.4622.086
Donostialdea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201162.1216.12615.51040.485
Donostialdea (G)Espainiako Est.tik kanpo201125.9383.8786.19315.867
Durangaldea (B)Herrialdean bertan201160.23140.64813.6615.922
Durangaldea (B)AEko beste herrialde baten20117.5793.7462.5141.319
Durangaldea (B)Espainiako Est.ko beste AEtan201119.6489614.98913.698
Durangaldea (B)Espainiako Est.tik kanpo20117.5451.2521.8114.482
Enkartazioak (B)Herrialdean bertan201123.7536.3447.15310.256
Enkartazioak (B)AEko beste herrialde baten2011432110115207
Enkartazioak (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20114.6892056893.795
Enkartazioak (B)Espainiako Est.tik kanpo20112.2734445161.313
Erribera garaia (NG)Herrialdean bertan199643.21819087942.149
Erribera garaia (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan19968.7811702208.391
Erribera garaia (NG)Espainiako Est.tik kanpo199663645627
Errioxa Arabarra (A)Herrialdean bertan20115.6541.3261.1363.192
Errioxa Arabarra (A)AEko beste herrialde baten2011992412263317
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20113.4844538172.214
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo20111.196251261684
Estellerria (NG)Herrialdean bertan199629.4581.3701.62326.465
Estellerria (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan19965.0073623804.265
Estellerria (NG)Espainiako Est.tik kanpo1996327816303
Gernika-Bermeo (B)Herrialdean bertan201136.16630.3914.1681.607
Gernika-Bermeo (B)AEko beste herrialde baten201165842514291
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20114.0606241.6801.756
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.tik kanpo20114.0319648382.229
Goierri (G)Herrialdean bertan201147.42436.5387.6023.284
Goierri (G)AEko beste herrialde baten20111.063435383245
Goierri (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201111.4261.2923.1147.020
Goierri (G)Espainiako Est.tik kanpo20115.5051.0451.4013.059
Gorbeia Inguruak (A)Herrialdean bertan20115.1642.4881.2141.462
Gorbeia Inguruak (A)AEko beste herrialde baten20111.684898475311
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20111.073103241729
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.tik kanpo2011638122131385
Ipar-mendebaldea (NG)Herrialdean bertan199643.74429.6405.6118.493
Ipar-mendebaldea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan19968.6322.8221.2454.565
Ipar-mendebaldea (NG)Espainiako Est.tik kanpo199645615373230
Iruña (NG)Herrialdean bertan1996199.09715.82319.307163.967
Iruña (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan199654.3952.1573.53548.703
Iruña (NG)Espainiako Est.tik kanpo19963.500952193.186
Kantauri Arabarra (A)Herrialdean bertan201113.7515.5073.6224.622
Kantauri Arabarra (A)AEko beste herrialde baten201110.9123.5914.3003.021
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20116.8852991.0655.521
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo20112.0882804331.375
Markina-Ondarroa (B)Herrialdean bertan201120.37618.7001.047629
Markina-Ondarroa (B)AEko beste herrialde baten20111.4851.21619376
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20111.536352548636
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.tik kanpo20112.3386016771.060
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Herrialdean bertan199625.1137501.46722.896
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan19963.9391722343.533
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)Espainiako Est.tik kanpo19964141318383
Pirinioaldea (NG)Herrialdean bertan199613.0671.5891.7209.758
Pirinioaldea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan19961.06883102883
Pirinioaldea (NG)Espainiako Est.tik kanpo19961543715102
Plentzia - Mungia (B)Herrialdean bertan201142.34124.55911.7706.012
Plentzia - Mungia (B)AEko beste herrialde baten2011805402250153
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20115.5414631.6163.462
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.tik kanpo20114.1917301.0962.365
Tolosaldea (G)Herrialdean bertan201137.74330.7684.8532.122
Tolosaldea (G)AEko beste herrialde baten2011471222141108
Tolosaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan20114.7329471.4712.314
Tolosaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo20112.9886697881.531
Tuteraldea (NG)Herrialdean bertan199655.58528392154.381
Tuteraldea (NG)Espainiako Est.ko beste AEtan199614.45920734813.904
Tuteraldea (NG)Espainiako Est.tik kanpo199684827839
Urola-Kostaldea (G)Herrialdean bertan201157.09650.7014.8221.573
Urola-Kostaldea (G)AEko beste herrialde baten20111.7941.075484235
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan20116.6791.1222.5563.001
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo20115.3361.0601.2982.978

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN