Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, AEko gainontzeko herrialdeetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Arabako Ibarrak (A)1986100,013,013,673,4
Arabako Ibarrak (A)1991100,015,722,461,9
Arabako Ibarrak (A)1996100,017,619,962,5
Arabako Ibarrak (A)2001100,019,828,951,4
Arabako Ibarrak (A)2006100,031,626,641,8
Arabako Ibarrak (A)2011100,028,338,633,2
Arabako Lautada (A)1986100,029,024,047,0
Arabako Lautada (A)1991100,028,925,146,1
Arabako Lautada (A)1996100,032,524,243,4
Arabako Lautada (A)2001100,035,130,234,7
Arabako Lautada (A)2006100,040,627,731,7
Arabako Lautada (A)2011100,039,130,230,7
Arabako Mendialdea (A)1986100,023,023,054,1
Arabako Mendialdea (A)1991100,021,716,761,7
Arabako Mendialdea (A)1996100,033,715,151,2
Arabako Mendialdea (A)2001100,031,027,641,4
Arabako Mendialdea (A)2006100,043,624,232,2
Arabako Mendialdea (A)2011100,047,025,028,0
Arrati Nerbioi (B)1986100,033,311,854,9
Arrati Nerbioi (B)1991100,036,116,747,1
Arrati Nerbioi (B)1996100,038,116,245,8
Arrati Nerbioi (B)2001100,040,119,040,9
Arrati Nerbioi (B)2006100,041,022,836,2
Arrati Nerbioi (B)2011100,048,125,926,0
Bidasoa Beherea (G)1986100,022,221,656,1
Bidasoa Beherea (G)1991100,025,121,253,7
Bidasoa Beherea (G)1996100,028,421,150,5
Bidasoa Beherea (G)2001100,031,122,646,3
Bidasoa Beherea (G)2006100,035,724,539,8
Bidasoa Beherea (G)2011100,034,034,131,9
Bilbo Handia (B)1986100,019,017,763,2
Bilbo Handia (B)1991100,018,318,962,8
Bilbo Handia (B)1996100,023,219,157,7
Bilbo Handia (B)2001100,023,724,352,0
Bilbo Handia (B)2006100,030,023,846,2
Bilbo Handia (B)2011100,030,630,938,4
Debabarrena (G)1986100,068,813,218,0
Debabarrena (G)1991100,067,912,819,3
Debabarrena (G)1996100,068,314,417,3
Debabarrena (G)2001100,068,915,715,4
Debabarrena (G)2006100,067,017,915,0
Debabarrena (G)2011100,066,921,211,9
Debagoiena (G)1986100,045,224,130,7
Debagoiena (G)1991100,053,823,023,2
Debagoiena (G)1996100,059,419,121,4
Debagoiena (G)2001100,061,023,215,9
Debagoiena (G)2006100,059,923,716,4
Debagoiena (G)2011100,058,630,810,6
Donostialdea (G)1986100,025,721,652,7
Donostialdea (G)1991100,027,223,749,1
Donostialdea (G)1996100,029,925,144,9
Donostialdea (G)2001100,031,429,139,5
Donostialdea (G)2006100,036,627,935,5
Donostialdea (G)2011100,037,134,128,9
Durangaldea (B)1986100,031,116,752,2
Durangaldea (B)1991100,034,230,335,5
Durangaldea (B)1996100,041,726,132,1
Durangaldea (B)2001100,043,931,125,0
Durangaldea (B)2006100,047,628,324,1
Durangaldea (B)2011100,049,433,217,4
Enkartazioak (B)1986100,08,58,582,9
Enkartazioak (B)1991100,011,113,275,7
Enkartazioak (B)1996100,013,111,975,1
Enkartazioak (B)2001100,014,619,266,2
Enkartazioak (B)2006100,022,618,559,0
Enkartazioak (B)2011100,025,526,647,9
Errioxa Arabarra (A)1986100,021,420,558,1
Errioxa Arabarra (A)1991100,023,718,757,6
Errioxa Arabarra (A)1996100,025,918,355,8
Errioxa Arabarra (A)2001100,032,621,745,8
Errioxa Arabarra (A)2006100,040,021,638,4
Errioxa Arabarra (A)2011100,041,526,532,0
Gernika-Bermeo (B)1986100,064,619,316,1
Gernika-Bermeo (B)1991100,066,118,315,6
Gernika-Bermeo (B)1996100,066,717,515,8
Gernika-Bermeo (B)2001100,063,324,312,3
Gernika-Bermeo (B)2006100,066,222,211,6
Gernika-Bermeo (B)2011100,064,621,613,8
Goierri (G)1986100,028,919,951,2
Goierri (G)1991100,033,317,149,6
Goierri (G)1996100,032,220,547,3
Goierri (G)2001100,034,126,839,1
Goierri (G)2006100,038,427,434,2
Goierri (G)2011100,040,936,023,0
Gorbeia Inguruak (A)1986100,051,517,431,1
Gorbeia Inguruak (A)1991100,049,819,231,0
Gorbeia Inguruak (A)1996100,048,617,434,1
Gorbeia Inguruak (A)2001100,049,724,625,7
Gorbeia Inguruak (A)2006100,052,225,322,4
Gorbeia Inguruak (A)2011100,053,328,218,5
Kantauri Arabarra (A)1986100,017,131,951,0
Kantauri Arabarra (A)1991100,021,933,544,7
Kantauri Arabarra (A)1996100,030,331,038,7
Kantauri Arabarra (A)2001100,031,234,933,9
Kantauri Arabarra (A)2006100,034,132,133,8
Kantauri Arabarra (A)2011100,032,939,427,7
Markina-Ondarroa (B)1986100,084,110,75,2
Markina-Ondarroa (B)1991100,083,012,14,9
Markina-Ondarroa (B)1996100,083,313,82,8
Markina-Ondarroa (B)2001100,085,112,32,6
Markina-Ondarroa (B)2006100,084,512,72,9
Markina-Ondarroa (B)2011100,081,913,05,1
Plentzia - Mungia (B)1986100,035,821,442,8
Plentzia - Mungia (B)1991100,036,121,442,5
Plentzia - Mungia (B)1996100,041,519,539,0
Plentzia - Mungia (B)2001100,042,226,531,3
Plentzia - Mungia (B)2006100,047,124,928,1
Plentzia - Mungia (B)2011100,049,931,119,0
Tolosaldea (G)1986100,033,330,536,1
Tolosaldea (G)1991100,040,628,131,3
Tolosaldea (G)1996100,038,727,334,0
Tolosaldea (G)2001100,039,435,325,2
Tolosaldea (G)2006100,045,132,722,2
Tolosaldea (G)2011100,047,129,922,9
Urola-Kostaldea (G)1986100,055,224,620,2
Urola-Kostaldea (G)1991100,059,420,919,7
Urola-Kostaldea (G)1996100,058,424,916,7
Urola-Kostaldea (G)2001100,058,925,515,7
Urola-Kostaldea (G)2006100,060,924,115,0
Urola-Kostaldea (G)2011100,059,927,013,1
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, AEko gainontzeko herrialdeetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Arabako Ibarrak (A)19861772324130
Arabako Ibarrak (A)19912233550138
Arabako Ibarrak (A)19963075461192
Arabako Ibarrak (A)200144087127226
Arabako Ibarrak (A)2006545172145228
Arabako Ibarrak (A)2011594168229197
Arabako Lautada (A)198613.6473.9623.2696.416
Arabako Lautada (A)199116.2654.6954.0767.494
Arabako Lautada (A)199618.0295.8544.3587.817
Arabako Lautada (A)200118.4026.4525.5576.393
Arabako Lautada (A)200619.1847.7915.3206.073
Arabako Lautada (A)201119.5987.6715.9136.014
Arabako Mendialdea (A)198661141433
Arabako Mendialdea (A)199160131037
Arabako Mendialdea (A)199686291344
Arabako Mendialdea (A)2001116363248
Arabako Mendialdea (A)2006149653648
Arabako Mendialdea (A)2011164774146
Arrati Nerbioi (B)19861.148382136630
Arrati Nerbioi (B)19911.171423196552
Arrati Nerbioi (B)19961.180449191540
Arrati Nerbioi (B)20011.216488231497
Arrati Nerbioi (B)20061.281525292464
Arrati Nerbioi (B)20111.402674363365
Bidasoa Beherea (G)19861.174261254659
Bidasoa Beherea (G)19911.427358302767
Bidasoa Beherea (G)19961.308372276660
Bidasoa Beherea (G)20011.418441321656
Bidasoa Beherea (G)20061.506537369600
Bidasoa Beherea (G)20111.420483484453
Bilbo Handia (B)198615.5632.9642.7599.840
Bilbo Handia (B)199116.7133.0653.15110.497
Bilbo Handia (B)199614.5153.3662.7688.381
Bilbo Handia (B)200113.9603.3123.3917.257
Bilbo Handia (B)200613.6424.0893.2476.306
Bilbo Handia (B)201113.2714.0674.1065.098
Debabarrena (G)19864.7693.279631859
Debabarrena (G)19914.6383.147594897
Debabarrena (G)19964.5093.078650781
Debabarrena (G)20014.2452.926666653
Debabarrena (G)20064.2632.857765641
Debabarrena (G)20114.1832.800885498
Debagoiena (G)19866.6853.0211.6142.050
Debagoiena (G)19916.5773.5411.5131.523
Debagoiena (G)19966.2763.7311.1991.346
Debagoiena (G)20015.8243.5511.349924
Debagoiena (G)20065.3263.1911.262873
Debagoiena (G)20115.1763.0331.595548
Donostialdea (G)19867.8872.0291.7044.154
Donostialdea (G)19918.5822.3382.0334.211
Donostialdea (G)19967.8892.3621.9843.543
Donostialdea (G)20017.6002.3882.2123.000
Donostialdea (G)20067.5192.7532.0972.669
Donostialdea (G)20117.2252.6772.4622.086
Durangaldea (B)19867.0702.1991.1813.690
Durangaldea (B)19917.2442.4752.1972.572
Durangaldea (B)19967.6613.1962.0032.462
Durangaldea (B)20017.6623.3672.3811.914
Durangaldea (B)20067.7263.6772.1891.860
Durangaldea (B)20117.5793.7462.5141.319
Enkartazioak (B)19864223636350
Enkartazioak (B)19914244756321
Enkartazioak (B)19964215550316
Enkartazioak (B)20014266282282
Enkartazioak (B)20064399981259
Enkartazioak (B)2011432110115207
Errioxa Arabarra (A)19863517572204
Errioxa Arabarra (A)199145510885262
Errioxa Arabarra (A)1996611158112341
Errioxa Arabarra (A)2001789257171361
Errioxa Arabarra (A)2006961384208369
Errioxa Arabarra (A)2011992412263317
Gernika-Bermeo (B)198657136911092
Gernika-Bermeo (B)1991673445123105
Gernika-Bermeo (B)199658839210393
Gernika-Bermeo (B)200164941115880
Gernika-Bermeo (B)200665443314576
Gernika-Bermeo (B)201165842514291
Goierri (G)19861.380399275706
Goierri (G)19911.342447230665
Goierri (G)19961.163375238550
Goierri (G)20011.140389305446
Goierri (G)20061.127433309385
Goierri (G)20111.063435383245
Gorbeia Inguruak (A)1986743383129231
Gorbeia Inguruak (A)1991759378146235
Gorbeia Inguruak (A)19961.019495177347
Gorbeia Inguruak (A)20011.239616305318
Gorbeia Inguruak (A)20061.503785381337
Gorbeia Inguruak (A)20111.684898475311
Kantauri Arabarra (A)198611.1631.9113.5565.696
Kantauri Arabarra (A)199111.0722.4223.7064.944
Kantauri Arabarra (A)199611.6413.5303.6034.508
Kantauri Arabarra (A)200110.9393.4103.8213.708
Kantauri Arabarra (A)200610.9913.7483.5313.712
Kantauri Arabarra (A)201110.9123.5914.3003.021
Markina-Ondarroa (B)19861.3231.11314169
Markina-Ondarroa (B)19911.3701.13716667
Markina-Ondarroa (B)19961.4091.17419540
Markina-Ondarroa (B)20011.4101.20017337
Markina-Ondarroa (B)20061.4151.19517941
Markina-Ondarroa (B)20111.4851.21619376
Plentzia - Mungia (B)198634112273146
Plentzia - Mungia (B)199144916296191
Plentzia - Mungia (B)1996544226106212
Plentzia - Mungia (B)2001633267168198
Plentzia - Mungia (B)2006752354187211
Plentzia - Mungia (B)2011805402250153
Tolosaldea (G)1986465155142168
Tolosaldea (G)1991505205142158
Tolosaldea (G)1996421163115143
Tolosaldea (G)2001416164147105
Tolosaldea (G)2006455205149101
Tolosaldea (G)2011471222141108
Urola-Kostaldea (G)19861.021564251206
Urola-Kostaldea (G)19911.242738259245
Urola-Kostaldea (G)19961.340783333224
Urola-Kostaldea (G)20011.519894387238
Urola-Kostaldea (G)20061.6741.019404251
Urola-Kostaldea (G)20111.7941.075484235

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN