Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, Espainiako Estatuko gainontzeko AEetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira Euskaldunak Ia Euskaldunak Erdaldunak
Arabako Ibarrak (A)1986100,00,51,897,7
Arabako Ibarrak (A)1991100,01,07,791,3
Arabako Ibarrak (A)1996100,01,17,991,0
Arabako Ibarrak (A)2001100,02,910,286,9
Arabako Ibarrak (A)2006100,014,716,069,3
Arabako Ibarrak (A)2011100,010,418,471,2
Arabako Lautada (A)1986100,01,76,791,7
Arabako Lautada (A)1991100,01,57,391,2
Arabako Lautada (A)1996100,05,47,687,0
Arabako Lautada (A)2001100,03,010,586,5
Arabako Lautada (A)2006100,07,411,781,0
Arabako Lautada (A)2011100,04,415,580,0
Arabako Mendialdea (A)1986100,01,65,193,3
Arabako Mendialdea (A)1991100,01,87,690,7
Arabako Mendialdea (A)1996100,02,94,992,2
Arabako Mendialdea (A)2001100,05,77,087,4
Arabako Mendialdea (A)2006100,011,410,877,8
Arabako Mendialdea (A)2011100,06,517,476,0
Arrati Nerbioi (B)1986100,03,69,786,7
Arrati Nerbioi (B)1991100,04,412,682,9
Arrati Nerbioi (B)1996100,05,612,482,1
Arrati Nerbioi (B)2001100,05,817,476,7
Arrati Nerbioi (B)2006100,08,918,972,2
Arrati Nerbioi (B)2011100,07,021,971,2
Bidasoa Beherea (G)1986100,08,48,183,5
Bidasoa Beherea (G)1991100,09,49,581,2
Bidasoa Beherea (G)1996100,010,98,980,2
Bidasoa Beherea (G)2001100,011,410,278,4
Bidasoa Beherea (G)2006100,014,912,173,0
Bidasoa Beherea (G)2011100,011,523,265,3
Bilbo Handia (B)1986100,01,86,292,0
Bilbo Handia (B)1991100,01,36,592,2
Bilbo Handia (B)1996100,03,16,890,0
Bilbo Handia (B)2001100,02,09,388,7
Bilbo Handia (B)2006100,05,110,384,5
Bilbo Handia (B)2011100,03,415,980,7
Debabarrena (G)1986100,04,912,482,7
Debabarrena (G)1991100,05,611,183,3
Debabarrena (G)1996100,07,513,379,2
Debabarrena (G)2001100,06,918,374,8
Debabarrena (G)2006100,010,119,970,0
Debabarrena (G)2011100,08,227,364,5
Debagoiena (G)1986100,04,717,977,4
Debagoiena (G)1991100,07,715,776,6
Debagoiena (G)1996100,09,317,273,5
Debagoiena (G)2001100,08,024,367,6
Debagoiena (G)2006100,011,424,863,7
Debagoiena (G)2011100,08,731,959,4
Donostialdea (G)1986100,06,79,883,5
Donostialdea (G)1991100,07,612,280,2
Donostialdea (G)1996100,09,513,077,5
Donostialdea (G)2001100,08,716,375,0
Donostialdea (G)2006100,012,517,669,9
Donostialdea (G)2011100,09,925,065,2
Durangaldea (B)1986100,02,07,290,8
Durangaldea (B)1991100,03,111,785,2
Durangaldea (B)1996100,04,711,683,7
Durangaldea (B)2001100,04,118,277,8
Durangaldea (B)2006100,06,919,074,1
Durangaldea (B)2011100,04,925,469,7
Enkartazioak (B)1986100,00,52,697,0
Enkartazioak (B)1991100,00,84,294,9
Enkartazioak (B)1996100,02,15,093,0
Enkartazioak (B)2001100,02,18,589,4
Enkartazioak (B)2006100,06,010,283,8
Enkartazioak (B)2011100,04,414,780,9
Erribera garaia (NG)1986100,01,21,297,6
Erribera garaia (NG)1991100,01,31,896,9
Erribera garaia (NG)1996100,01,92,595,6
Errioxa Arabarra (A)1986100,03,218,178,7
Errioxa Arabarra (A)1991100,09,715,874,5
Errioxa Arabarra (A)1996100,09,911,278,9
Errioxa Arabarra (A)2001100,09,815,474,9
Errioxa Arabarra (A)2006100,018,219,762,2
Errioxa Arabarra (A)2011100,013,023,563,5
Estellerria (NG)1986100,05,64,190,2
Estellerria (NG)1991100,05,95,688,5
Estellerria (NG)1996100,07,27,685,2
Gernika-Bermeo (B)1986100,09,924,965,3
Gernika-Bermeo (B)1991100,013,425,860,8
Gernika-Bermeo (B)1996100,013,625,361,2
Gernika-Bermeo (B)2001100,012,537,050,5
Gernika-Bermeo (B)2006100,015,237,347,5
Gernika-Bermeo (B)2011100,015,441,443,3
Goierri (G)1986100,07,511,281,3
Goierri (G)1991100,08,911,180,0
Goierri (G)1996100,011,214,274,7
Goierri (G)2001100,011,018,170,9
Goierri (G)2006100,014,520,065,6
Goierri (G)2011100,011,327,361,4
Gorbeia Inguruak (A)1986100,04,19,386,6
Gorbeia Inguruak (A)1991100,06,611,781,8
Gorbeia Inguruak (A)1996100,07,510,981,6
Gorbeia Inguruak (A)2001100,08,915,475,7
Gorbeia Inguruak (A)2006100,013,619,467,0
Gorbeia Inguruak (A)2011100,09,622,567,9
Ipar-mendebaldea (NG)1986100,028,010,062,1
Ipar-mendebaldea (NG)1991100,032,111,256,8
Ipar-mendebaldea (NG)1996100,032,714,452,9
Iruña (NG)1986100,03,44,692,0
Iruña (NG)1991100,03,75,490,9
Iruña (NG)1996100,04,06,589,5
Kantauri Arabarra (A)1986100,01,87,291,0
Kantauri Arabarra (A)1991100,01,98,190,0
Kantauri Arabarra (A)1996100,04,87,887,4
Kantauri Arabarra (A)2001100,02,811,286,0
Kantauri Arabarra (A)2006100,05,512,682,0
Kantauri Arabarra (A)2011100,04,315,580,2
Markina-Ondarroa (B)1986100,014,934,150,9
Markina-Ondarroa (B)1991100,018,737,843,5
Markina-Ondarroa (B)1996100,020,341,937,8
Markina-Ondarroa (B)2001100,021,044,534,5
Markina-Ondarroa (B)2006100,024,543,232,3
Markina-Ondarroa (B)2011100,022,935,741,4
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1986100,02,84,392,9
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1991100,02,94,692,5
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)1996100,04,45,989,7
Pirinioaldea (NG)1986100,05,63,890,6
Pirinioaldea (NG)1991100,05,97,187,0
Pirinioaldea (NG)1996100,07,89,682,7
Plentzia - Mungia (B)1986100,03,612,384,1
Plentzia - Mungia (B)1991100,04,513,182,4
Plentzia - Mungia (B)1996100,06,714,978,4
Plentzia - Mungia (B)2001100,05,621,173,4
Plentzia - Mungia (B)2006100,010,422,667,0
Plentzia - Mungia (B)2011100,08,429,262,5
Tolosaldea (G)1986100,015,217,167,7
Tolosaldea (G)1991100,017,917,864,3
Tolosaldea (G)1996100,019,619,560,9
Tolosaldea (G)2001100,019,626,454,1
Tolosaldea (G)2006100,023,826,949,3
Tolosaldea (G)2011100,020,031,148,9
Tuteraldea (NG)1986100,00,91,497,6
Tuteraldea (NG)1991100,01,02,097,1
Tuteraldea (NG)1996100,01,42,496,2
Urola-Kostaldea (G)1986100,011,424,064,6
Urola-Kostaldea (G)1991100,013,525,261,3
Urola-Kostaldea (G)1996100,016,929,953,2
Urola-Kostaldea (G)2001100,015,231,653,2
Urola-Kostaldea (G)2006100,020,731,647,6
Urola-Kostaldea (G)2011100,016,838,344,9
Hizkuntza-gaitasunaren bilakaera, Espainiako Estatuko gainontzeko AEetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaldunakIa EuskaldunakErdaldunak
Arabako Ibarrak (A)1986873416853
Arabako Ibarrak (A)1991819863748
Arabako Ibarrak (A)19969201073837
Arabako Ibarrak (A)20011.207351231.049
Arabako Ibarrak (A)20061.5092222421.045
Arabako Ibarrak (A)20111.5861652921.129
Arabako Lautada (A)198674.7471.2674.97168.509
Arabako Lautada (A)199173.3141.1315.33766.846
Arabako Lautada (A)199676.9984.1405.84667.012
Arabako Lautada (A)200170.3592.0797.38760.893
Arabako Lautada (A)200668.3655.0257.99255.348
Arabako Lautada (A)201164.4182.86210.00651.550
Arabako Mendialdea (A)1986511826477
Arabako Mendialdea (A)1991450834408
Arabako Mendialdea (A)19964471322412
Arabako Mendialdea (A)20014592632401
Arabako Mendialdea (A)20064745451369
Arabako Mendialdea (A)20114302875327
Arrati Nerbioi (B)19863.5141263403.048
Arrati Nerbioi (B)19913.1771414012.635
Arrati Nerbioi (B)19963.0041673722.465
Arrati Nerbioi (B)20012.8201644922.164
Arrati Nerbioi (B)20062.7152425141.959
Arrati Nerbioi (B)20112.5551785591.818
Bidasoa Beherea (G)198622.5661.9031.82618.837
Bidasoa Beherea (G)199121.0401.9691.99717.074
Bidasoa Beherea (G)199622.4342.4362.00017.998
Bidasoa Beherea (G)200119.9762.2742.04515.657
Bidasoa Beherea (G)200619.3942.8902.34714.157
Bidasoa Beherea (G)201116.8631.9463.90711.010
Bilbo Handia (B)1986311.6455.55919.312286.774
Bilbo Handia (B)1991287.5793.68118.635265.263
Bilbo Handia (B)1996268.8088.43218.344242.032
Bilbo Handia (B)2001244.6344.85422.840216.940
Bilbo Handia (B)2006225.64811.61523.270190.763
Bilbo Handia (B)2011204.4266.99732.426165.003
Debabarrena (G)198614.8637281.83912.296
Debabarrena (G)199113.1717371.45810.976
Debabarrena (G)199612.6879551.68910.043
Debabarrena (G)200110.7857441.9788.063
Debabarrena (G)200610.2441.0352.0357.174
Debabarrena (G)20118.8877312.4255.731
Debagoiena (G)198615.7827482.82112.213
Debagoiena (G)199114.6641.1352.29911.230
Debagoiena (G)199614.2781.3232.45510.500
Debagoiena (G)200112.6371.0153.0768.546
Debagoiena (G)200612.0741.3773.0007.697
Debagoiena (G)201110.5929193.3806.293
Donostialdea (G)198690.4486.0368.87275.540
Donostialdea (G)199182.8796.27810.11066.491
Donostialdea (G)199681.7377.76510.58963.383
Donostialdea (G)200173.1036.34111.92054.842
Donostialdea (G)200668.9338.61312.12448.196
Donostialdea (G)201162.1216.12615.51040.485
Durangaldea (B)198627.8235631.99225.268
Durangaldea (B)199125.8428093.02822.005
Durangaldea (B)199624.2571.1392.81720.301
Durangaldea (B)200122.7479304.12917.688
Durangaldea (B)200621.5261.4834.08615.957
Durangaldea (B)201119.6489614.98913.698
Enkartazioak (B)19866.404311646.209
Enkartazioak (B)19915.936502525.634
Enkartazioak (B)19965.6931172845.292
Enkartazioak (B)20015.3541144534.787
Enkartazioak (B)20065.0223035104.209
Enkartazioak (B)20114.6892056893.795
Erribera garaia (NG)19867.92792987.737
Erribera garaia (NG)19918.1131041477.862
Erribera garaia (NG)19968.7811702208.391
Errioxa Arabarra (A)19863.1301005682.462
Errioxa Arabarra (A)19912.8302754462.109
Errioxa Arabarra (A)19963.0122983382.376
Errioxa Arabarra (A)20013.1703104872.373
Errioxa Arabarra (A)20063.4866336862.167
Errioxa Arabarra (A)20113.4844538172.214
Estellerria (NG)19864.7322661964.270
Estellerria (NG)19914.6602742604.126
Estellerria (NG)19965.0073623804.265
Gernika-Bermeo (B)19865.7355651.4273.743
Gernika-Bermeo (B)19915.3957211.3923.282
Gernika-Bermeo (B)19965.0006781.2633.059
Gernika-Bermeo (B)20014.6555811.7232.351
Gernika-Bermeo (B)20064.3676641.6272.076
Gernika-Bermeo (B)20114.0606241.6801.756
Goierri (G)198617.2031.2941.92213.987
Goierri (G)199115.6471.3881.74212.517
Goierri (G)199615.0061.6762.12711.203
Goierri (G)200113.4451.4782.4389.529
Goierri (G)200613.0221.8822.5998.541
Goierri (G)201111.4261.2923.1147.020
Gorbeia Inguruak (A)19867563170655
Gorbeia Inguruak (A)19917294885596
Gorbeia Inguruak (A)19967865986641
Gorbeia Inguruak (A)200188979137673
Gorbeia Inguruak (A)20061.015138197680
Gorbeia Inguruak (A)20111.073103241729
Ipar-mendebaldea (NG)19868.9982.5158985.585
Ipar-mendebaldea (NG)19918.2222.6379194.666
Ipar-mendebaldea (NG)19968.6322.8221.2454.565
Iruña (NG)198653.3621.8252.46349.074
Iruña (NG)199153.0361.9542.87948.203
Iruña (NG)199654.3952.1573.53548.703
Kantauri Arabarra (A)19869.8481747118.963
Kantauri Arabarra (A)19919.0711757328.164
Kantauri Arabarra (A)19968.4704086617.401
Kantauri Arabarra (A)20017.8112198786.714
Kantauri Arabarra (A)20067.4104059326.073
Kantauri Arabarra (A)20116.8852991.0655.521
Markina-Ondarroa (B)19862.7474109381.399
Markina-Ondarroa (B)19912.3804468991.035
Markina-Ondarroa (B)19962.065419866780
Markina-Ondarroa (B)20011.874394833647
Markina-Ondarroa (B)20061.718421742555
Markina-Ondarroa (B)20111.536352548636
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19864.1231141773.832
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19913.7521081733.471
Nafarroa erdialdeko ekialdea (NG)19963.9391722343.533
Pirinioaldea (NG)19861.0565940957
Pirinioaldea (NG)19919765869849
Pirinioaldea (NG)19961.06883102883
Plentzia - Mungia (B)19865.0011796154.207
Plentzia - Mungia (B)19915.1352336714.231
Plentzia - Mungia (B)19965.3353587974.180
Plentzia - Mungia (B)20015.7193181.2064.195
Plentzia - Mungia (B)20065.7565991.3023.855
Plentzia - Mungia (B)20115.5414631.6163.462
Tolosaldea (G)19866.8171.0381.1654.614
Tolosaldea (G)19916.3251.1321.1274.066
Tolosaldea (G)19966.2111.2171.2133.781
Tolosaldea (G)20015.4501.0661.4382.946
Tolosaldea (G)20065.4031.2861.4522.665
Tolosaldea (G)20114.7329471.4712.314
Tuteraldea (NG)198614.39013220714.051
Tuteraldea (NG)199113.84113427413.433
Tuteraldea (NG)199614.45920734813.904
Urola-Kostaldea (G)19868.2699421.9825.345
Urola-Kostaldea (G)19917.9641.0762.0084.880
Urola-Kostaldea (G)19968.0621.3612.4084.293
Urola-Kostaldea (G)20017.4091.1272.3433.939
Urola-Kostaldea (G)20067.7651.6092.4563.700
Urola-Kostaldea (G)20116.6791.1222.5563.001

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Araba, Bizkaia eta Gipuzkoarako. IEN (1986, 1991, 1996, eta 2001) eta Euskarabidea (2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN