Lehen hizkuntza jaioterriaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria, (%)
LurraldeaJaioterriaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)Herrialdean bertan2011100,01,395,13,20,4
Arabako Ibarrak (A)AEko beste herrialde baten2011100,09,886,43,50,3
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,01,195,30,82,8
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,06,952,42,937,8
Arabako Lautada (A)Herrialdean bertan2011100,02,792,54,40,4
Arabako Lautada (A)AEko beste herrialde baten2011100,021,771,26,70,4
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,00,695,80,53,0
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,02,361,41,534,8
Arabako Mendialdea (A)Herrialdean bertan2011100,01,495,03,40,3
Arabako Mendialdea (A)AEko beste herrialde baten2011100,026,264,08,51,2
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,02,194,91,61,4
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,255,22,538,1
Arrati Nerbioi (B)Herrialdean bertan2011100,044,644,810,50,2
Arrati Nerbioi (B)AEko beste herrialde baten2011100,024,566,78,60,3
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,01,191,91,45,6
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,353,22,839,7
Bidasoa Beherea (G)Herrialdean bertan2011100,028,461,89,60,3
Bidasoa Beherea (G)AEko beste herrialde baten2011100,014,480,34,40,9
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,06,689,81,32,3
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,363,61,830,3
Bilbo Handia (B)Herrialdean bertan2011100,07,387,35,20,2
Bilbo Handia (B)AEko beste herrialde baten2011100,018,176,15,50,3
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,00,594,90,44,2
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,02,967,01,728,4
Debabarrena (G)Herrialdean bertan2011100,054,734,810,10,4
Debabarrena (G)AEko beste herrialde baten2011100,053,740,15,90,3
Debabarrena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,02,288,41,48,0
Debabarrena (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,461,91,432,3
Debagoiena (G)Herrialdean bertan2011100,064,326,59,00,2
Debagoiena (G)AEko beste herrialde baten2011100,035,857,46,60,2
Debagoiena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,02,792,11,24,1
Debagoiena (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,863,51,430,2
Donostialdea (G)Herrialdean bertan2011100,032,157,79,80,3
Donostialdea (G)AEko beste herrialde baten2011100,019,674,15,90,4
Donostialdea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,04,890,01,24,1
Donostialdea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,163,91,930,2
Durangaldea (B)Herrialdean bertan2011100,043,346,210,10,3
Durangaldea (B)AEko beste herrialde baten2011100,027,865,16,60,4
Durangaldea (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,01,192,80,75,3
Durangaldea (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,354,62,238,9
Enkartazioak (B)Herrialdean bertan2011100,02,494,23,10,2
Enkartazioak (B)AEko beste herrialde baten2011100,010,485,04,20,5
Enkartazioak (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,00,596,30,62,5
Enkartazioak (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,05,352,02,340,3
Errioxa Arabarra (A)Herrialdean bertan2011100,01,693,64,20,5
Errioxa Arabarra (A)AEko beste herrialde baten2011100,015,077,56,70,8
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,01,094,91,32,8
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,250,23,542,1
Gernika-Bermeo (B)Herrialdean bertan2011100,069,521,88,50,2
Gernika-Bermeo (B)AEko beste herrialde baten2011100,049,741,68,40,3
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,05,489,71,83,2
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,08,948,92,339,9
Goierri (G)Herrialdean bertan2011100,056,134,19,40,4
Goierri (G)AEko beste herrialde baten2011100,021,174,14,10,7
Goierri (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,04,989,71,34,1
Goierri (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,759,21,834,3
Gorbeia Inguruak (A)Herrialdean bertan2011100,020,471,57,60,4
Gorbeia Inguruak (A)AEko beste herrialde baten2011100,033,859,06,70,5
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,02,292,41,44,0
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,03,350,01,745,0
Kantauri Arabarra (A)Herrialdean bertan2011100,04,289,75,90,2
Kantauri Arabarra (A)AEko beste herrialde baten2011100,07,887,34,70,2
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,00,495,70,53,3
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo2011100,02,859,21,436,6
Markina-Ondarroa (B)Herrialdean bertan2011100,083,810,45,50,3
Markina-Ondarroa (B)AEko beste herrialde baten2011100,072,120,17,30,5
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,07,576,13,013,4
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,010,541,12,445,9
Plentzia - Mungia (B)Herrialdean bertan2011100,032,657,39,80,3
Plentzia - Mungia (B)AEko beste herrialde baten2011100,030,960,58,10,5
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,01,893,41,13,8
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.tik kanpo2011100,04,662,51,930,9
Tolosaldea (G)Herrialdean bertan2011100,067,024,48,40,3
Tolosaldea (G)AEko beste herrialde baten2011100,029,564,16,20,2
Tolosaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,013,081,81,93,3
Tolosaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,06,257,41,834,7
Urola-Kostaldea (G)Herrialdean bertan2011100,077,016,26,50,2
Urola-Kostaldea (G)AEko beste herrialde baten2011100,038,753,27,60,5
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan2011100,06,489,01,62,9
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo2011100,06,159,51,832,5
Lehen hizkuntza jaioterriaren arabera, Eskualdeka. Euskal Herria,
LurraldeaJaioterriaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)Herrialdean bertan20113.150422.99510013
Arabako Ibarrak (A)AEko beste herrialde baten201159458513212
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20111.586171.5121344
Arabako Ibarrak (A)Espainiako Est.tik kanpo20115103526715193
Arabako Lautada (A)Herrialdean bertan2011134.7653.654124.6345.942535
Arabako Lautada (A)AEko beste herrialde baten201119.5984.24513.9561.31978
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.ko beste AEtan201164.41841561.7023431.958
Arabako Lautada (A)Espainiako Est.tik kanpo201130.32768918.62545110.562
Arabako Mendialdea (A)Herrialdean bertan20112.322322.206786
Arabako Mendialdea (A)AEko beste herrialde baten201116443105142
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.ko beste AEtan2011430940876
Arabako Mendialdea (A)Espainiako Est.tik kanpo201123910132691
Arrati Nerbioi (B)Herrialdean bertan201117.3127.7147.7511.82126
Arrati Nerbioi (B)AEko beste herrialde baten20111.4023439351204
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20112.555272.34935144
Arrati Nerbioi (B)Espainiako Est.tik kanpo20111.6006985145635
Bidasoa Beherea (G)Herrialdean bertan201148.18813.67229.7664.609141
Bidasoa Beherea (G)AEko beste herrialde baten20111.4202041.1406313
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201116.8631.10715.150213393
Bidasoa Beherea (G)Espainiako Est.tik kanpo20117.5543224.8031392.290
Bilbo Handia (B)Herrialdean bertan2011562.38541.214490.72929.1111.331
Bilbo Handia (B)AEko beste herrialde baten201113.2712.40210.10472837
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan2011204.426980193.9838128.651
Bilbo Handia (B)Espainiako Est.tik kanpo201170.5612.06947.2551.17320.064
Debabarrena (G)Herrialdean bertan201136.21419.81512.5923.653154
Debabarrena (G)AEko beste herrialde baten20114.1832.2471.67724613
Debabarrena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan20118.8871947.860122711
Debabarrena (G)Espainiako Est.tik kanpo20114.0211772.489551.300
Debagoiena (G)Herrialdean bertan201140.71726.18410.7893.65787
Debagoiena (G)AEko beste herrialde baten20115.1761.8512.97234112
Debagoiena (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201110.5922849.752122434
Debagoiena (G)Espainiako Est.tik kanpo20113.7831832.404541.142
Donostialdea (G)Herrialdean bertan2011219.63370.576126.70921.632716
Donostialdea (G)AEko beste herrialde baten20117.2251.4165.35242730
Donostialdea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201162.1212.97555.8897202.537
Donostialdea (G)Espainiako Est.tik kanpo201125.9381.05616.5754867.821
Durangaldea (B)Herrialdean bertan201160.23126.10327.8346.105189
Durangaldea (B)AEko beste herrialde baten20117.5792.1084.93750232
Durangaldea (B)Espainiako Est.ko beste AEtan201119.64821818.2371441.049
Durangaldea (B)Espainiako Est.tik kanpo20117.5453254.1231642.933
Enkartazioak (B)Herrialdean bertan201123.75357722.37274856
Enkartazioak (B)AEko beste herrialde baten201143245367182
Enkartazioak (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20114.689254.51630118
Enkartazioak (B)Espainiako Est.tik kanpo20112.2731211.18353916
Errioxa Arabarra (A)Herrialdean bertan20115.654905.29424030
Errioxa Arabarra (A)AEko beste herrialde baten2011992149769668
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20113.484343.3064599
Errioxa Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo20111.1965060042504
Gernika-Bermeo (B)Herrialdean bertan201136.16625.1207.8913.06887
Gernika-Bermeo (B)AEko beste herrialde baten2011658327274552
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20114.0602183.64173128
Gernika-Bermeo (B)Espainiako Est.tik kanpo20114.0313571.973921.609
Goierri (G)Herrialdean bertan201147.42426.61816.1574.481168
Goierri (G)AEko beste herrialde baten20111.063224788447
Goierri (G)Espainiako Est.ko beste AEtan201111.42655610.252154464
Goierri (G)Espainiako Est.tik kanpo20115.5052573.261971.890
Gorbeia Inguruak (A)Herrialdean bertan20115.1641.0563.69239422
Gorbeia Inguruak (A)AEko beste herrialde baten20111.6845709941128
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20111.073249911543
Gorbeia Inguruak (A)Espainiako Est.tik kanpo20116382131911287
Kantauri Arabarra (A)Herrialdean bertan201113.75157412.33981028
Kantauri Arabarra (A)AEko beste herrialde baten201110.9128519.52651223
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.ko beste AEtan20116.885296.59236228
Kantauri Arabarra (A)Espainiako Est.tik kanpo20112.088591.23629764
Markina-Ondarroa (B)Herrialdean bertan201120.37617.0732.1271.12353
Markina-Ondarroa (B)AEko beste herrialde baten20111.4851.0702991097
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20111.5361151.16946206
Markina-Ondarroa (B)Espainiako Est.tik kanpo20112.338245962571.074
Plentzia - Mungia (B)Herrialdean bertan201142.34113.81424.2544.144129
Plentzia - Mungia (B)AEko beste herrialde baten2011805249487654
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.ko beste AEtan20115.541995.17361208
Plentzia - Mungia (B)Espainiako Est.tik kanpo20114.1911942.621811.295
Tolosaldea (G)Herrialdean bertan201137.74325.2889.2003.152103
Tolosaldea (G)AEko beste herrialde baten2011471139302291
Tolosaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan20114.7326153.87291154
Tolosaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo20112.9881841.715531.036
Urola-Kostaldea (G)Herrialdean bertan201157.09643.9819.2763.705134
Urola-Kostaldea (G)AEko beste herrialde baten20111.7946949541379
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.ko beste AEtan20116.6794285.945109197
Urola-Kostaldea (G)Espainiako Est.tik kanpo20115.3363263.177971.736

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN