Lehen hizkuntzaren bilakaera, Espainiako Estatuko gainontzeko AEetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1986100,00,199,30,20,3
Arabako Ibarrak (A)1991100,00,199,10,10,6
Arabako Ibarrak (A)1996100,00,098,90,11,0
Arabako Ibarrak (A)2001100,00,298,60,21,0
Arabako Ibarrak (A)2006100,00,597,70,31,6
Arabako Ibarrak (A)2011100,01,195,30,82,8
Arabako Lautada (A)1986100,00,397,40,22,1
Arabako Lautada (A)1991100,00,397,40,22,2
Arabako Lautada (A)1996100,00,395,90,33,5
Arabako Lautada (A)2001100,00,497,10,32,2
Arabako Lautada (A)2006100,00,696,70,32,3
Arabako Lautada (A)2011100,00,695,80,53,0
Arabako Mendialdea (A)1986100,00,498,80,20,6
Arabako Mendialdea (A)1991100,00,299,80,00,0
Arabako Mendialdea (A)1996100,00,799,10,00,2
Arabako Mendialdea (A)2001100,00,298,50,21,1
Arabako Mendialdea (A)2006100,01,796,60,41,3
Arabako Mendialdea (A)2011100,02,194,91,61,4
Arrati Nerbioi (B)1986100,00,895,60,43,1
Arrati Nerbioi (B)1991100,02,193,90,53,5
Arrati Nerbioi (B)1996100,02,092,50,45,2
Arrati Nerbioi (B)2001100,01,792,70,65,0
Arrati Nerbioi (B)2006100,01,393,30,74,8
Arrati Nerbioi (B)2011100,01,191,91,45,6
Bidasoa Beherea (G)1986100,06,590,11,61,8
Bidasoa Beherea (G)1991100,07,190,61,01,3
Bidasoa Beherea (G)1996100,07,488,51,23,0
Bidasoa Beherea (G)2001100,07,290,11,01,7
Bidasoa Beherea (G)2006100,06,790,41,11,8
Bidasoa Beherea (G)2011100,06,689,81,32,3
Bilbo Handia (B)1986100,00,395,10,24,4
Bilbo Handia (B)1991100,00,395,60,23,9
Bilbo Handia (B)1996100,00,394,90,24,5
Bilbo Handia (B)2001100,00,395,80,23,7
Bilbo Handia (B)2006100,00,495,60,33,7
Bilbo Handia (B)2011100,00,594,90,44,2
Debabarrena (G)1986100,02,187,30,99,8
Debabarrena (G)1991100,03,190,70,65,6
Debabarrena (G)1996100,03,685,10,910,3
Debabarrena (G)2001100,02,488,31,08,3
Debabarrena (G)2006100,02,388,71,17,9
Debabarrena (G)2011100,02,288,41,48,0
Debagoiena (G)1986100,02,794,50,92,0
Debagoiena (G)1991100,04,392,30,72,7
Debagoiena (G)1996100,04,291,10,93,8
Debagoiena (G)2001100,02,892,60,93,8
Debagoiena (G)2006100,02,892,50,93,8
Debagoiena (G)2011100,02,792,11,24,1
Donostialdea (G)1986100,05,288,70,95,2
Donostialdea (G)1991100,05,689,41,04,1
Donostialdea (G)1996100,05,688,01,15,2
Donostialdea (G)2001100,05,190,21,03,7
Donostialdea (G)2006100,04,990,41,03,6
Donostialdea (G)2011100,04,890,01,24,1
Durangaldea (B)1986100,00,892,00,46,8
Durangaldea (B)1991100,01,391,80,56,5
Durangaldea (B)1996100,01,392,00,46,3
Durangaldea (B)2001100,01,093,40,65,1
Durangaldea (B)2006100,01,093,40,55,0
Durangaldea (B)2011100,01,192,80,75,3
Enkartazioak (B)1986100,00,199,00,10,8
Enkartazioak (B)1991100,00,299,20,10,6
Enkartazioak (B)1996100,00,199,00,10,8
Enkartazioak (B)2001100,00,298,30,21,3
Enkartazioak (B)2006100,00,497,80,21,6
Enkartazioak (B)2011100,00,596,30,62,5
Errioxa Arabarra (A)1986100,00,298,70,40,7
Errioxa Arabarra (A)1991100,00,299,10,10,6
Errioxa Arabarra (A)1996100,00,499,00,30,4
Errioxa Arabarra (A)2001100,00,498,30,31,0
Errioxa Arabarra (A)2006100,00,797,50,71,1
Errioxa Arabarra (A)2011100,01,094,91,32,8
Gernika-Bermeo (B)1986100,04,692,01,12,3
Gernika-Bermeo (B)1991100,07,389,21,02,5
Gernika-Bermeo (B)1996100,06,489,91,62,1
Gernika-Bermeo (B)2001100,05,890,61,42,1
Gernika-Bermeo (B)2006100,05,689,91,82,7
Gernika-Bermeo (B)2011100,05,489,71,83,2
Goierri (G)1986100,05,190,30,83,7
Goierri (G)1991100,05,891,50,62,1
Goierri (G)1996100,06,988,11,04,1
Goierri (G)2001100,05,390,01,13,6
Goierri (G)2006100,05,090,51,13,4
Goierri (G)2011100,04,989,71,34,1
Gorbeia Inguruak (A)1986100,01,590,21,17,3
Gorbeia Inguruak (A)1991100,02,395,21,11,4
Gorbeia Inguruak (A)1996100,02,794,81,11,4
Gorbeia Inguruak (A)2001100,02,194,51,02,4
Gorbeia Inguruak (A)2006100,02,394,80,92,1
Gorbeia Inguruak (A)2011100,02,292,41,44,0
Kantauri Arabarra (A)1986100,00,395,50,24,1
Kantauri Arabarra (A)1991100,00,397,70,21,9
Kantauri Arabarra (A)1996100,00,296,10,33,4
Kantauri Arabarra (A)2001100,00,296,50,33,0
Kantauri Arabarra (A)2006100,00,396,50,42,8
Kantauri Arabarra (A)2011100,00,495,70,53,3
Markina-Ondarroa (B)1986100,05,670,60,723,1
Markina-Ondarroa (B)1991100,010,077,51,311,2
Markina-Ondarroa (B)1996100,08,670,21,419,8
Markina-Ondarroa (B)2001100,07,675,62,314,4
Markina-Ondarroa (B)2006100,07,677,72,412,3
Markina-Ondarroa (B)2011100,07,576,13,013,4
Plentzia - Mungia (B)1986100,01,395,20,62,8
Plentzia - Mungia (B)1991100,02,595,20,61,8
Plentzia - Mungia (B)1996100,01,895,10,92,2
Plentzia - Mungia (B)2001100,01,695,40,62,4
Plentzia - Mungia (B)2006100,01,695,40,72,4
Plentzia - Mungia (B)2011100,01,893,41,13,8
Tolosaldea (G)1986100,012,084,81,51,7
Tolosaldea (G)1991100,014,383,11,90,7
Tolosaldea (G)1996100,014,579,61,54,3
Tolosaldea (G)2001100,014,581,61,42,6
Tolosaldea (G)2006100,013,183,01,42,5
Tolosaldea (G)2011100,013,081,81,93,3
Urola-Kostaldea (G)1986100,05,192,20,91,8
Urola-Kostaldea (G)1991100,06,790,90,91,6
Urola-Kostaldea (G)1996100,09,385,61,23,9
Urola-Kostaldea (G)2001100,06,889,11,62,4
Urola-Kostaldea (G)2006100,06,589,31,52,7
Urola-Kostaldea (G)2011100,06,489,01,62,9
Lehen hizkuntzaren bilakaera, Espainiako Estatuko gainontzeko AEetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1986 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1986873186723
Arabako Ibarrak (A)1991819181215
Arabako Ibarrak (A)1996920091019
Arabako Ibarrak (A)20011.20721.190312
Arabako Ibarrak (A)20061.50971.474424
Arabako Ibarrak (A)20111.586171.5121344
Arabako Lautada (A)198674.74722772.7751671.578
Arabako Lautada (A)199173.31419671.3731621.583
Arabako Lautada (A)199676.99823573.8552252.683
Arabako Lautada (A)200170.35931668.2891891.565
Arabako Lautada (A)200668.36543166.1412211.572
Arabako Lautada (A)201164.41841561.7023431.958
Arabako Mendialdea (A)1986511250513
Arabako Mendialdea (A)1991450144900
Arabako Mendialdea (A)1996447344301
Arabako Mendialdea (A)2001459145215
Arabako Mendialdea (A)2006474845826
Arabako Mendialdea (A)2011430940876
Arrati Nerbioi (B)19863.514283.36115110
Arrati Nerbioi (B)19913.177672.98216112
Arrati Nerbioi (B)19963.004602.77811155
Arrati Nerbioi (B)20012.820472.61318142
Arrati Nerbioi (B)20062.715342.53219130
Arrati Nerbioi (B)20112.555272.34935144
Bidasoa Beherea (G)198622.5661.46720.338355406
Bidasoa Beherea (G)199121.0401.49219.069207272
Bidasoa Beherea (G)199622.4341.65819.847264665
Bidasoa Beherea (G)200119.9761.44217.999200335
Bidasoa Beherea (G)200619.3941.30117.525214354
Bidasoa Beherea (G)201116.8631.10715.150213393
Bilbo Handia (B)1986311.645922296.33970513.679
Bilbo Handia (B)1991287.579891274.88255511.251
Bilbo Handia (B)1996268.808747255.22463812.199
Bilbo Handia (B)2001244.634777234.2715209.066
Bilbo Handia (B)2006225.648949215.7875718.341
Bilbo Handia (B)2011204.426980193.9838128.651
Debabarrena (G)198614.86330912.9701331.451
Debabarrena (G)199113.17141411.94082735
Debabarrena (G)199612.68746210.7941201.311
Debabarrena (G)200110.7852569.526112891
Debabarrena (G)200610.2442369.086117805
Debabarrena (G)20118.8871947.860122711
Debagoiena (G)198615.78242414.909140309
Debagoiena (G)199114.66462713.539108390
Debagoiena (G)199614.27860413.012123539
Debagoiena (G)200112.63734911.703109476
Debagoiena (G)200612.07433411.173109458
Debagoiena (G)201110.5922849.752122434
Donostialdea (G)198690.4484.72480.2498024.673
Donostialdea (G)199182.8794.61974.0678323.361
Donostialdea (G)199681.7374.58171.9419344.281
Donostialdea (G)200173.1033.73565.9467302.692
Donostialdea (G)200668.9333.40562.3436942.491
Donostialdea (G)201162.1212.97555.8897202.537
Durangaldea (B)198627.82322525.5951021.901
Durangaldea (B)199125.84232823.7191181.677
Durangaldea (B)199624.25730522.3171071.528
Durangaldea (B)200122.74722821.2411291.149
Durangaldea (B)200621.52621620.1141151.081
Durangaldea (B)201119.64821818.2371441.049
Enkartazioak (B)19866.40476.339850
Enkartazioak (B)19915.93695.886635
Enkartazioak (B)19965.69355.634648
Enkartazioak (B)20015.354135.2611268
Enkartazioak (B)20065.022194.9101281
Enkartazioak (B)20114.689254.51630118
Errioxa Arabarra (A)19863.13053.0901223
Errioxa Arabarra (A)19912.83052.804318
Errioxa Arabarra (A)19963.012122.981811
Errioxa Arabarra (A)20013.170123.1151132
Errioxa Arabarra (A)20063.486263.3992338
Errioxa Arabarra (A)20113.484343.3064599
Gernika-Bermeo (B)19865.7352625.27962132
Gernika-Bermeo (B)19915.3953934.81453135
Gernika-Bermeo (B)19965.0003184.49778107
Gernika-Bermeo (B)20014.6552714.21767100
Gernika-Bermeo (B)20064.3672433.92878118
Gernika-Bermeo (B)20114.0602183.64173128
Goierri (G)198617.20388315.534145641
Goierri (G)199115.64790514.31299331
Goierri (G)199615.0061.02813.219143616
Goierri (G)200113.44571412.098146487
Goierri (G)200613.02265211.788137445
Goierri (G)201111.42655610.252154464
Gorbeia Inguruak (A)198675611682855
Gorbeia Inguruak (A)199172917694810
Gorbeia Inguruak (A)199678621745911
Gorbeia Inguruak (A)200188919840921
Gorbeia Inguruak (A)20061.01523962921
Gorbeia Inguruak (A)20111.073249911543
Kantauri Arabarra (A)19869.848269.40317402
Kantauri Arabarra (A)19919.071238.86416168
Kantauri Arabarra (A)19968.470188.14324285
Kantauri Arabarra (A)20017.811197.53623233
Kantauri Arabarra (A)20067.410257.14931205
Kantauri Arabarra (A)20116.885296.59236228
Markina-Ondarroa (B)19862.7471531.93920635
Markina-Ondarroa (B)19912.3802371.84532266
Markina-Ondarroa (B)19962.0651781.44929409
Markina-Ondarroa (B)20011.8741431.41744270
Markina-Ondarroa (B)20061.7181301.33542211
Markina-Ondarroa (B)20111.5361151.16946206
Plentzia - Mungia (B)19865.001654.76331142
Plentzia - Mungia (B)19915.1351284.8863091
Plentzia - Mungia (B)19965.335985.07446117
Plentzia - Mungia (B)20015.719895.45733140
Plentzia - Mungia (B)20065.756915.49039136
Plentzia - Mungia (B)20115.541995.17361208
Tolosaldea (G)19866.8178205.778105114
Tolosaldea (G)19916.3259055.25511946
Tolosaldea (G)19966.2119034.94593270
Tolosaldea (G)20015.4507894.44574142
Tolosaldea (G)20065.4037064.48676135
Tolosaldea (G)20114.7326153.87291154
Urola-Kostaldea (G)19868.2694237.62076150
Urola-Kostaldea (G)19917.9645307.23674124
Urola-Kostaldea (G)19968.0627506.90396313
Urola-Kostaldea (G)20017.4095076.605120177
Urola-Kostaldea (G)20067.7655036.938113211
Urola-Kostaldea (G)20116.6794285.945109197

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN