Lehen hizkuntzaren bilakaera, Espainiako Estatutik kanpo jaiotakoen artean, Udalerrika. Euskal Herria, » (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Abadiño (B)2011100,05,645,32,746,3
Abaltzisketa (G)2011100,011,144,40,044,4
Abanto-Zierbena (B)2011100,06,158,12,133,6
Aduna (G)2011100,023,161,50,015,4
Agurain (A)2011100,03,855,21,539,4
Aia (G)2011100,06,962,70,030,4
Aiara (A)2011100,01,360,81,336,7
Aizarnazabal (G)2011100,03,041,80,055,2
Ajangiz (B)2011100,06,746,76,740,0
Albiztur (G)2011100,00,00,00,0100,0
Alegia (G)2011100,04,645,00,749,7
Alkiza (G)2011100,012,575,00,012,5
Alonsotegi (B)2011100,02,760,02,035,3
Altzaga (G)2011100,00,020,020,060,0
Altzo (G)2011100,00,027,30,072,7
Amezketa (G)2011100,04,779,12,314,0
Amoroto (B)2011100,021,442,97,128,6
Amurrio (A)2011100,02,960,81,035,3
Andoain (G)2011100,04,060,92,232,9
Anoeta (G)2011100,08,454,72,134,7
Antzuola (G)2011100,04,140,20,055,7
Arakaldo (B)2011100,00,083,30,016,7
Arama (G)2011100,018,227,30,054,5
Aramaio (A)2011100,07,749,23,140,0
Arantzazu (B)2011100,00,052,20,047,8
Areatza (B)2011100,08,744,72,044,7
Aretxabaleta (G)2011100,08,156,82,632,6
Armiñon (A)2011100,00,050,00,050,0
Arraia-Maeztu (A)2011100,04,157,10,038,8
Arrankudiaga (B)2011100,07,348,82,441,5
Arrasate (G)2011100,04,966,51,627,0
Arratzu (B)2011100,018,831,36,343,8
Arratzu-Ubarrundia (A)2011100,00,046,52,351,2
Arrieta (B)2011100,012,958,10,029,0
Arrigorriaga (B)2011100,02,961,11,434,6
Arteaga-Gaztelu-Elexabeitia (B)2011100,06,874,34,114,9
Artzentales (B)2011100,00,074,60,025,4
Artziniega (A)2011100,03,149,23,943,8
Asparrena (A)2011100,04,643,42,649,3
Asteasu (G)2011100,02,862,51,433,3
Astigarraga (G)2011100,03,251,80,644,4
Ataun (G)2011100,05,353,92,638,2
Atxondo (B)2011100,02,951,57,438,2
Aulesti (B)2011100,021,928,16,343,8
Azkoitia (G)2011100,03,955,81,139,3
Azpeitia (G)2011100,05,659,00,834,6
Añana (A)2011100,011,166,711,111,1
Bakio (B)2011100,05,260,32,931,6
Baliarrain (G)2011100,00,066,70,033,3
Balmaseda (B)2011100,06,551,02,240,3
Barakaldo (B)2011100,02,468,31,527,8
Barrika (B)2011100,011,450,02,935,7
Barrundia (A)2011100,010,042,02,046,0
Basauri (B)2011100,02,663,62,231,5
Bastida (A)2011100,04,346,32,546,9
Beasain (G)2011100,03,758,91,336,2
Bedia (B)2011100,09,650,00,040,4
Beizama (G)2011100,00,0100,00,00,0
Belauntza (G)2011100,04,056,08,032,0
Berango (B)2011100,03,866,52,627,1
Berantevilla (A)2011100,05,757,12,934,3
Berastegi (G)2011100,011,138,911,138,9
Bergara (G)2011100,03,466,71,628,3
Bermeo (B)2011100,05,753,82,737,8
Bernedo (A)2011100,08,262,30,029,5
Berriatua (B)2011100,08,328,50,562,7
Berriz (B)2011100,05,951,63,239,3
Berrobi (G)2011100,08,864,75,920,6
Bidania-Goiatz (G)2011100,07,164,37,121,4
Bilar (A)2011100,00,040,08,052,0
Bilbo (B)2011100,02,867,21,628,4
Burgelu (A)2011100,02,255,60,042,2
Busturia (B)2011100,017,648,21,232,9
Deba (G)2011100,06,656,12,135,2
Derio (B)2011100,04,462,05,128,6
Dima (B)2011100,04,453,34,437,8
Donemiliaga (A)2011100,011,844,10,044,1
Donostia (G)2011100,04,064,51,929,7
Dulantzi (A)2011100,02,066,00,032,0
Durango (B)2011100,03,759,32,234,8
Ea (B)2011100,013,037,71,447,8
Eibar (G)2011100,04,063,41,531,1
Ekora (A)2011100,00,053,313,333,3
Elantxobe (B)2011100,07,753,80,038,5
Elduain (G)2011100,00,0100,00,00,0
Elgeta (G)2011100,03,247,42,147,4
Elgoibar (G)2011100,02,966,91,229,0
Elorrio (B)2011100,03,548,21,946,4
Eltziego (A)2011100,07,940,42,249,4
Erandio (B)2011100,03,170,81,524,6
Ereño (B)2011100,011,127,80,061,1
Ermua (B)2011100,02,757,71,338,3
Errenteria (G)2011100,03,264,61,730,5
Errezil (G)2011100,011,465,70,022,9
Erriberabeitia (A)2011100,09,643,52,844,1
Erriberagoitia (A)2011100,05,658,91,134,4
Errigoiti (B)2011100,05,045,00,050,0
Eskoriatza (G)2011100,02,454,30,043,3
Etxebarri (B)2011100,03,062,42,132,5
Ezkio-Itsaso (G)2011100,02,657,90,039,5
Forua (B)2011100,09,855,71,632,8
Fruiz (B)2011100,02,869,42,825,0
Gabiria (G)2011100,04,559,14,531,8
Gaintza (G)2011100,00,033,30,066,7
Galdakao (B)2011100,03,362,02,032,6
Galdames (B)2011100,00,066,70,033,3
Gamiz-Fika (B)2011100,013,455,20,031,3
Garai (B)2011100,00,023,10,076,9
Gasteiz (A)2011100,02,261,71,534,6
Gatika (B)2011100,02,963,21,532,4
Gautegiz-Arteaga (B)2011100,028,944,72,623,7
Gaztelu (G)2011100,00,0100,00,00,0
Gernika-Lumo (B)2011100,08,847,02,042,3
Getaria (G)2011100,06,153,92,437,6
Getxo (B)2011100,03,269,01,626,3
Gizaburuaga (B)2011100,030,823,17,738,5
Gobiaran (A)2011100,05,157,71,335,9
Gordexola (B)2011100,04,857,13,634,5
Gorliz (B)2011100,06,556,23,034,3
Guardia (Biastari) (A)2011100,013,941,84,439,9
Gueñes (B)2011100,06,346,42,345,0
Harana (A)2011100,00,055,611,133,3
Hernani (G)2011100,05,261,62,330,9
Hernialde (G)2011100,03,650,00,046,4
Hondarribia (G)2011100,07,660,02,529,8
Ibarra (G)2011100,05,857,51,834,9
Ibarrangelu (B)2011100,015,050,010,025,0
Idiazabal (G)2011100,00,864,02,432,8
Igorre (B)2011100,03,840,85,150,3
Ikaztegieta (G)2011100,016,755,60,027,8
Irun (G)2011100,03,664,31,730,4
Irura (G)2011100,011,854,51,831,8
Iruraitz-Gauna (A)2011100,05,342,10,052,6
Iruña Oka (A)2011100,02,360,30,836,6
Ispaster (B)2011100,05,342,113,239,5
Itsasondo (G)2011100,07,854,76,331,3
Iurreta (B)2011100,04,656,31,637,5
Izurtza (B)2011100,015,940,92,340,9
Kanpezu (A)2011100,03,144,83,149,0
Karrantza (B)2011100,00,974,80,923,5
Kortezubi (B)2011100,028,619,00,052,4
Kripan (A)2011100,00,00,00,0100,0
Kuartango (A)2011100,00,069,20,030,8
Lagran (A)2011100,00,087,50,012,5
Lanestosa (B)2011100,05,095,00,00,0
Lantaron (A)2011100,05,253,46,934,5
Lantziego (A)2011100,01,854,45,338,6
Lapuebla de Labarca (A)2011100,01,362,50,036,3
Larrabetzu (B)2011100,05,653,95,634,8
Larraul (G)2011100,00,050,00,050,0
Lasarte-Oria (G)2011100,03,268,80,927,1
Laudio (A)2011100,02,959,51,236,4
Laukiz (B)2011100,04,757,01,237,2
Lazkao (G)2011100,03,957,81,237,0
Leaburu (G)2011100,00,047,25,647,2
Legazpi (G)2011100,04,161,03,331,6
Legorreta (G)2011100,08,161,00,730,1
Legutiano (A)2011100,03,847,31,647,3
Leintz Gatzaga (G)2011100,05,970,60,023,5
Leioa (B)2011100,03,269,01,726,1
Lekeitio (B)2011100,013,753,42,330,6
Lemoa (B)2011100,05,051,31,841,9
Lemoiz (B)2011100,06,348,40,045,3
Leza (A)2011100,011,163,03,722,2
Lezama (B)2011100,02,170,52,724,7
Lezo (G)2011100,08,160,82,728,5
Lizartza (G)2011100,03,456,83,436,4
Loiu (B)2011100,05,662,92,628,9
Mallabia (B)2011100,07,046,50,046,5
Markin-Etxebarria (B)2011100,010,542,13,543,9
Markina-Xemein (B)2011100,011,023,71,763,6
Maruri-Jatabe (B)2011100,04,751,24,739,5
Mañaria (B)2011100,03,716,70,079,6
Mañueta (A)2011100,00,031,45,762,9
Mendaro (G)2011100,05,268,10,925,9
Mendata (B)2011100,046,215,40,038,5
Mendexa (B)2011100,014,848,10,037,0
Meñaka (B)2011100,03,770,40,025,9
Moreda de Alava (A)2011100,00,050,05,644,4
Morga (B)2011100,00,052,90,047,1
Mundaka (B)2011100,013,752,30,034,0
Mungia (B)2011100,03,863,21,931,0
Munitibar-Arbatzegi-Gerrikaitz (B)2011100,00,030,87,761,5
Murueta (B)2011100,00,063,60,036,4
Muskiz (B)2011100,04,853,92,738,6
Mutiloa (G)2011100,00,00,00,0100,0
Mutriku (G)2011100,010,049,51,239,2
Muxika (B)2011100,013,834,55,246,6
Nabarniz (B)2011100,00,025,00,075,0
Navaridas (A)2011100,00,064,50,035,5
Oiartzun (G)2011100,09,158,52,629,7
Oion (A)2011100,01,353,92,542,3
Okondo (A)2011100,03,252,43,241,3
Olaberria (G)2011100,03,838,57,750,0
Ondarroa (B)2011100,07,651,02,239,2
Ordizia (G)2011100,06,059,81,632,5
Orendain (G)2011100,00,00,00,0100,0
Orexa (G)2011100,00,050,050,00,0
Orio (G)2011100,09,256,01,533,3
Ormaiztegi (G)2011100,07,449,60,043,0
Orozko (B)2011100,06,055,43,035,5
Ortuella (B)2011100,04,755,22,637,5
Otxandio (B)2011100,09,445,32,842,5
Oñati (G)2011100,06,165,30,628,0
Pasaia (G)2011100,03,160,42,034,5
Plentzia (B)2011100,03,967,32,226,6
Portugalete (B)2011100,03,165,81,729,4
Samaniego (A)2011100,04,060,06,030,0
Santurtzi (B)2011100,02,364,81,431,5
Segura (G)2011100,06,236,26,251,5
Sestao (B)2011100,02,867,71,627,9
Sondika (B)2011100,03,262,43,231,2
Sopela (B)2011100,04,465,31,428,9
Sopuerta, Garape (B)2011100,01,252,42,444,0
Soraluze (G)2011100,02,856,50,640,1
Sukarrieta (B)2011100,016,737,516,729,2
Tolosa (G)2011100,05,461,51,131,9
Trapagaran (B)2011100,04,167,21,726,9
Turtzioz (B)2011100,00,050,00,050,0
Ubide (B)2011100,05,611,10,083,3
Ugao (B)2011100,01,953,81,442,8
Urduliz (B)2011100,03,866,71,628,0
Urduña (B)2011100,01,575,81,121,6
Urizaharra (A)2011100,00,068,812,518,8
Urkabustaiz (A)2011100,01,341,42,554,8
Urnieta (G)2011100,06,562,91,928,8
Urretxu (G)2011100,04,665,51,828,2
Usurbil (G)2011100,08,963,22,625,2
Villabona-Amasa (G)2011100,06,652,50,740,2
Villabuena de Alava (A)2011100,05,443,28,143,2
Zaldibar (B)2011100,04,453,12,639,9
Zaldibia (G)2011100,07,444,93,744,1
Zalduondo (A)2011100,011,144,411,133,3
Zalla (B)2011100,06,448,13,042,6
Zamudio (B)2011100,03,161,51,533,8
Zanbrana (A)2011100,06,852,34,536,4
Zaratamo (B)2011100,016,447,35,530,9
Zarautz (G)2011100,06,267,13,023,7
Zeanuri (B)2011100,03,440,22,354,0
Zeberio (B)2011100,00,063,63,033,3
Zegama (G)2011100,05,054,70,040,3
Zerain (G)2011100,013,346,70,040,0
Zestoa (G)2011100,04,753,81,240,3
Zierbena (B)2011100,06,256,94,632,3
Zigoitia (A)2011100,00,053,72,443,9
Ziortza-Bolibar (B)2011100,04,241,716,737,5
Zizurkil (G)2011100,07,553,25,234,1
Zornotza (B)2011100,05,152,92,639,4
Zuia (A)2011100,04,760,70,034,7
Zumaia (G)2011100,08,851,62,237,4
Zumarraga (G)2011100,03,570,90,924,7
Lehen hizkuntzaren bilakaera, Espainiako Estatutik kanpo jaiotakoen artean, Udalerrika. Euskal Herria, »
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Abadiño (B)20114082318511189
Abaltzisketa (G)201191404
Abanto-Zierbena (B)2011327201907110
Aduna (G)2011133802
Agurain (A)2011581223219229
Aia (G)2011102764031
Aiara (A)201179148129
Aizarnazabal (G)201167228037
Ajangiz (B)2011151716
Albiztur (G)201160006
Alegia (G)2011151768175
Alkiza (G)201181601
Alonsotegi (B)2011150490353
Altzaga (G)201150113
Altzo (G)2011110308
Amezketa (G)20114323416
Amoroto (B)2011143614
Amurrio (A)2011768224678271
Andoain (G)20117773147317256
Anoeta (G)201195852233
Antzuola (G)201197439054
Arakaldo (B)201160501
Arama (G)2011112306
Aramaio (A)201165532226
Arantzazu (B)201123012011
Areatza (B)20111501367367
Aretxabaleta (G)20113843121810125
Armiñon (A)201160303
Arraia-Maeztu (A)201149228019
Arrankudiaga (B)201141320117
Arrasate (G)20111.4006893123378
Arratzu (B)2011163517
Arratzu-Ubarrundia (A)201143020122
Arrieta (B)20113141809
Arrigorriaga (B)20117002042810242
Arteaga-Gaztelu-Elexabeitia (B)201174555311
Artzentales (B)201171053018
Artziniega (A)2011128463556
Asparrena (A)2011152766475
Asteasu (G)201172245124
Astigarraga (G)2011313101622139
Ataun (G)201176441229
Atxondo (B)201168235526
Aulesti (B)20113279214
Azkoitia (G)20119323652010366
Azpeitia (G)2011999565898346
Añana (A)201191611
Bakio (B)20111749105555
Baliarrain (G)201130201
Balmaseda (B)20116314132214254
Barakaldo (B)20117.4771835.1041142.076
Barrika (B)201170835225
Barrundia (A)201150521123
Basauri (B)20112.176571.38548686
Bastida (A)2011162775476
Beasain (G)20111.5105688919546
Bedia (B)201152526021
Beizama (G)201130300
Belauntza (G)20112511428
Berango (B)20114981933113135
Berantevilla (A)201135220112
Berastegi (G)2011182727
Bergara (G)20119373262515265
Bermeo (B)20111.4108075938533
Bernedo (A)201161538018
Berriatua (B)201119316551121
Berriz (B)20113742219312147
Berrobi (G)20113432227
Bidania-Goiatz (G)20114232739
Bilar (A)201125010213
Bilbo (B)201136.0771.02824.24557310.231
Burgelu (A)201145125019
Busturia (B)2011851541128
Deba (G)2011335221887118
Derio (B)2011297131841585
Dima (B)201145224217
Donemiliaga (A)201134415015
Donostia (G)201116.63266110.7213174.933
Dulantzi (A)20113066202098
Durango (B)20112.487931.47454866
Ea (B)201169926133
Eibar (G)20112.050821.29931638
Ekora (A)201130016410
Elantxobe (B)2011131705
Elduain (G)201110100
Elgeta (G)201195345245
Elgoibar (G)20118322455710241
Elorrio (B)2011371131797172
Eltziego (A)201189736244
Erandio (B)20112.066651.46231508
Ereño (B)20111825011
Ermua (B)20111.0953063214419
Errenteria (G)20112.693871.73946821
Errezil (G)20113542308
Erriberabeitia (A)20111771777578
Erriberagoitia (A)201190553131
Errigoiti (B)20112019010
Eskoriatza (G)20112105114091
Etxebarri (B)2011431132699140
Ezkio-Itsaso (G)201138122015
Forua (B)201161634120
Fruiz (B)20113612519
Gabiria (G)20112211317
Gaintza (G)201130102
Galdakao (B)20111.2294176225401
Galdames (B)20112401608
Gamiz-Fika (B)201167937021
Garai (B)20111303010
Gasteiz (A)201128.83163617.7884339.974
Gatika (B)201168243122
Gautegiz-Arteaga (B)2011762234218
Gaztelu (G)201120200
Gernika-Lumo (B)20111.92316990338813
Getaria (G)201124515132692
Getxo (B)20117.3832355.0941151.939
Gizaburuaga (B)2011134315
Gobiaran (A)201178445128
Gordexola (B)201184448329
Gorliz (B)20114022622612138
Guardia (Biastari) (A)20111582266763
Gueñes (B)20114272719810192
Harana (A)201190513
Hernani (G)20111.2806678929396
Hernialde (G)201128114013
Hondarribia (G)20111.2849877132383
Ibarra (G)201127516158596
Ibarrangelu (B)20112031025
Idiazabal (G)2011125180341
Igorre (B)20113701415119186
Ikaztegieta (G)20111831005
Irun (G)20116.2702244.0321071.907
Irura (G)20111101360235
Iruraitz-Gauna (A)20111918010
Iruña Oka (A)20112576155294
Ispaster (B)201138216515
Itsasondo (G)201164535420
Iurreta (B)2011368172076138
Izurtza (B)201144718118
Kanpezu (A)201196343347
Karrantza (B)2011115186127
Kortezubi (B)20112164011
Kripan (A)201120002
Kuartango (A)2011130904
Lagran (A)201180701
Lanestosa (B)20112011900
Lantaron (A)201158331420
Lantziego (A)201157131322
Lapuebla de Labarca (A)201180150029
Larrabetzu (B)201189548531
Larraul (G)201160303
Lasarte-Oria (G)20111.3934495912378
Laudio (A)20111.0503062513382
Laukiz (B)201186449132
Lazkao (G)2011408162365151
Leaburu (G)201136017217
Legazpi (G)20113671522412116
Legorreta (G)20111361183141
Legutiano (A)2011184787387
Leintz Gatzaga (G)20111711204
Leioa (B)20112.281741.57338596
Lekeitio (B)20115567629713170
Lemoa (B)2011341171756143
Lemoiz (B)201164431029
Leza (A)20112731716
Lezama (B)20111463103436
Lezo (G)201126021158774
Lizartza (G)201188350332
Loiu (B)201123213146667
Mallabia (B)201143320020
Markin-Etxebarria (B)201157624225
Markina-Xemein (B)20116387015111406
Maruri-Jatabe (B)201143222217
Mañaria (B)20115429043
Mañueta (A)201135011222
Mendaro (G)2011116679130
Mendata (B)2011136205
Mendexa (B)201127413010
Meñaka (B)20112711907
Moreda de Alava (A)2011180918
Morga (B)2011170908
Mundaka (B)20111532180052
Mungia (B)20111.798691.13635558
Munitibar-Arbatzegi-Gerrikaitz (B)2011130418
Murueta (B)2011110704
Muskiz (B)2011334161809129
Mutiloa (G)201110001
Mutriku (G)2011329331634129
Muxika (B)201158820327
Nabarniz (B)201180206
Navaridas (A)201131020011
Oiartzun (G)20114273925011127
Oion (A)2011395521310167
Okondo (A)201163233226
Olaberria (G)201152220426
Ondarroa (B)20117335637416287
Ordizia (G)20111.3077978221425
Orendain (G)201140004
Orexa (G)201120110
Orio (G)2011411382306137
Ormaiztegi (G)2011121960052
Orozko (B)20111661092559
Ortuella (B)201123211128687
Otxandio (B)20111061048345
Oñati (G)2011643394204180
Pasaia (G)20111.4894689930514
Plentzia (B)201136114243896
Portugalete (B)20112.521781.65844741
Samaniego (A)201150230315
Santurtzi (B)20112.649621.71636835
Segura (G)2011130847867
Sestao (B)20112.192621.48336611
Sondika (B)20112829176988
Sopela (B)20117783450811225
Sopuerta, Garape (B)2011166287473
Soraluze (G)2011359102032144
Sukarrieta (B)2011244947
Tolosa (G)20111.1416270213364
Trapagaran (B)2011412172777111
Turtzioz (B)201128014014
Ubide (B)20111812015
Ugao (B)20112084112389
Urduliz (B)20111867124352
Urduña (B)20112734207359
Urizaharra (A)20111601123
Urkabustaiz (A)2011157265486
Urnieta (G)2011372242347107
Urretxu (G)2011394182587111
Usurbil (G)201130227191876
Villabona-Amasa (G)2011438292303176
Villabuena de Alava (A)201137216316
Zaldibar (B)201122810121691
Zaldibia (G)20111361061560
Zalduondo (A)201191413
Zalla (B)20117074534021301
Zamudio (B)20112608160488
Zanbrana (A)201144323216
Zaratamo (B)201155926317
Zarautz (G)20111.7521091.17552416
Zeanuri (B)201187335247
Zeberio (B)201133021111
Zegama (G)2011181999073
Zerain (G)2011152706
Zestoa (G)2011253121363102
Zierbena (B)201165437321
Zigoitia (A)201182044236
Ziortza-Bolibar (B)20112411049
Zizurkil (G)20111731392959
Zornotza (B)20111.5998184642630
Zuia (A)2011150791052
Zumaia (G)20115374727712201
Zumarraga (G)2011539193825133

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN