Etxeko hizkuntzaren bilakaera jaioterriaren arabera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011 (%)
LurraldeaJaioterriaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
ArabaHerrialdean bertan1991100,01,196,22,60,1
ArabaHerrialdean bertan1996100,01,395,13,50,1
ArabaHerrialdean bertan2001100,01,794,43,70,1
ArabaHerrialdean bertan2006100,02,093,33,90,9
ArabaHerrialdean bertan2011100,03,291,84,60,4
ArabaAEko beste herrialde baten1991100,06,183,410,40,1
ArabaAEko beste herrialde baten1996100,06,183,110,70,1
ArabaAEko beste herrialde baten2001100,07,382,410,10,2
ArabaAEko beste herrialde baten2006100,08,080,910,40,8
ArabaAEko beste herrialde baten2011100,09,081,09,50,4
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan1991100,00,198,60,60,7
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan1996100,00,297,90,71,2
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan2001100,00,398,10,80,8
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan2006100,00,497,11,11,4
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan2011100,00,696,51,01,8
ArabaEspainiako Est.tik kanpo1991100,00,985,51,412,2
ArabaEspainiako Est.tik kanpo1996100,02,184,61,611,8
ArabaEspainiako Est.tik kanpo2001100,00,777,11,520,8
ArabaEspainiako Est.tik kanpo2006100,01,988,93,35,9
ArabaEspainiako Est.tik kanpo2011100,01,876,71,819,7
BizkaiaHerrialdean bertan1991100,012,779,08,30,1
BizkaiaHerrialdean bertan1996100,012,079,08,90,1
BizkaiaHerrialdean bertan2001100,011,879,88,30,1
BizkaiaHerrialdean bertan2006100,011,779,58,10,7
BizkaiaHerrialdean bertan2011100,012,279,58,00,3
BizkaiaAEko beste herrialde baten1991100,012,477,410,10,2
BizkaiaAEko beste herrialde baten1996100,012,376,011,40,2
BizkaiaAEko beste herrialde baten2001100,013,675,410,80,2
BizkaiaAEko beste herrialde baten2006100,014,973,311,00,8
BizkaiaAEko beste herrialde baten2011100,016,373,89,40,5
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan1991100,00,397,70,91,1
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan1996100,00,397,60,91,2
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan2001100,00,397,70,91,1
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan2006100,00,497,11,11,4
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan2011100,00,796,80,91,6
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo1991100,04,081,13,811,1
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo1996100,03,581,94,110,6
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo2001100,02,581,73,212,6
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo2006100,03,087,84,05,2
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo2011100,02,877,72,716,8
GipuzkoaHerrialdean bertan1991100,036,346,517,00,1
GipuzkoaHerrialdean bertan1996100,035,547,117,20,1
GipuzkoaHerrialdean bertan2001100,035,247,517,20,1
GipuzkoaHerrialdean bertan2006100,033,148,518,00,4
GipuzkoaHerrialdean bertan2011100,034,351,014,30,4
GipuzkoaAEko beste herrialde baten1991100,021,962,215,80,2
GipuzkoaAEko beste herrialde baten1996100,022,162,715,00,2
GipuzkoaAEko beste herrialde baten2001100,021,662,715,50,1
GipuzkoaAEko beste herrialde baten2006100,022,562,913,90,7
GipuzkoaAEko beste herrialde baten2011100,022,264,912,50,4
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan1991100,03,491,64,01,0
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan1996100,03,990,64,11,4
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan2001100,03,591,34,11,1
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan2006100,03,590,44,12,0
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan2011100,03,591,33,31,8
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo1991100,06,173,77,213,0
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo1996100,05,076,85,812,4
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo2001100,05,774,36,014,0
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo2006100,03,786,75,34,4
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo2011100,04,275,53,716,7
Etxeko hizkuntzaren bilakaera jaioterriaren arabera, Herrialdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011
LurraldeaJaioterriaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
ArabaHerrialdean bertan1991148.5971.653142.9503.89896.00000
ArabaHerrialdean bertan1996154.2512.073146.6785.367133.00000
ArabaHerrialdean bertan2001155.1722.658146.5065.810198.00000
ArabaHerrialdean bertan2006158.9343.237148.2126.1201365.00000
ArabaHerrialdean bertan2011164.8065.204151.3317.618653.00000
ArabaAEko beste herrialde baten199128.8341.76124.0353.00236.00000
ArabaAEko beste herrialde baten199631.6931.93026.3233.39941.00000
ArabaAEko beste herrialde baten200131.9252.34226.3093.22450.00000
ArabaAEko beste herrialde baten200633.3332.66326.9693.451250.00000
ArabaAEko beste herrialde baten201133.9443.06627.5053.227146.00000
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan199187.21311485.995490614.00000
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan199690.63316388.7186301122.00000
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan200183.89525382.309654679.00000
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan200682.25929379.8769421148.00000
ArabaEspainiako Est.ko beste AEtan201177.87647675.1808141406.00000
ArabaEspainiako Est.tik kanpo19912.913262.49241354.00000
ArabaEspainiako Est.tik kanpo19964349367751.00000
ArabaEspainiako Est.tik kanpo20018.468626.5251231758.00000
ArabaEspainiako Est.tik kanpo200623.04344220.4837631355.00000
ArabaEspainiako Est.tik kanpo201134.99861426.8586316895.00000
BizkaiaHerrialdean bertan1991759.61196.213599.77762.738883.00000
BizkaiaHerrialdean bertan1996766.78492.352605.81867.882732.00000
BizkaiaHerrialdean bertan2001757.77189.351604.50662.970944.00000
BizkaiaHerrialdean bertan2006754.55688.463599.66661.2215206.00000
BizkaiaHerrialdean bertan2011762.56493.034606.15561.1162259.00000
BizkaiaAEko beste herrialde baten199128.0443.46821.7042.82448.00000
BizkaiaAEko beste herrialde baten199626.3183.24420.0133.00853.00000
BizkaiaAEko beste herrialde baten200125.9563.52719.5662.80657.00000
BizkaiaAEko beste herrialde baten200625.9093.86619.0002.846197.00000
BizkaiaAEko beste herrialde baten201125.6324.18018.9192.417116.00000
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan1991335.4441.151327.6392.9393715.00000
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan1996314.162894306.4902.8923886.00000
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan2001287.803935281.0752.6733120.00000
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan2006266.7521.107258.9382.9113796.00000
BizkaiaEspainiako Est.ko beste AEtan2011242.4551.591234.7682.2833813.00000
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo199113.25952610.7535051475.00000
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo199614.33649811.7355891514.00000
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo200125.75864321.0458283242.00000
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo200660.9921.81053.5812.4473154.00000
BizkaiaEspainiako Est.tik kanpo201192.5392.57871.9162.50515540.00000
GipuzkoaHerrialdean bertan1991469.975170.735218.44780.126667.00000
GipuzkoaHerrialdean bertan1996476.408169.296224.60781.874631.00000
GipuzkoaHerrialdean bertan2001477.109167.755226.55082.171633.00000
GipuzkoaHerrialdean bertan2006478.292158.145231.99586.1292023.00000
GipuzkoaHerrialdean bertan2011487.015166.830248.59469.7281863.00000
GipuzkoaAEko beste herrialde baten199124.3135.32115.1213.83041.00000
GipuzkoaAEko beste herrialde baten199622.9065.07014.3563.43545.00000
GipuzkoaAEko beste herrialde baten200122.1624.79213.9053.43332.00000
GipuzkoaAEko beste herrialde baten200621.8704.91613.7603.036158.00000
GipuzkoaAEko beste herrialde baten201121.3324.72613.8472.67188.00000
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan1991161.6905.544148.0666.5351545.00000
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan1996160.4156.253145.3346.6352193.00000
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan2001142.8055.059130.4105.8201516.00000
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan2006136.8354.797123.7125.5572769.00000
GipuzkoaEspainiako Est.ko beste AEtan2011121.3004.293110.7694.0142224.00000
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo19919.0345546.6606461174.00000
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo19964.1852083.215243519.00000
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo200114.42382410.7158602024.00000
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo200629.7661.10125.8031.5641298.00000
GipuzkoaEspainiako Est.tik kanpo201155.1252.30841.5962.0429179.00000

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN