Etxeko hizkuntzaren bilakaera, Espainiako Estatuko gainontzeko AEetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011 (%)
LurraldeaUrteaGuztira EuskaraErdaraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1991100,00,099,40,60,0
Arabako Ibarrak (A)1996100,00,199,10,30,4
Arabako Ibarrak (A)2001100,00,198,80,50,6
Arabako Ibarrak (A)2006100,00,496,01,32,3
Arabako Ibarrak (A)2011100,00,895,31,12,8
Arabako Lautada (A)1991100,00,198,60,50,8
Arabako Lautada (A)1996100,00,297,80,61,4
Arabako Lautada (A)2001100,00,398,10,70,9
Arabako Lautada (A)2006100,00,397,21,11,4
Arabako Lautada (A)2011100,00,596,71,01,8
Arabako Mendialdea (A)1991100,00,299,60,20,0
Arabako Mendialdea (A)1996100,00,099,10,70,2
Arabako Mendialdea (A)2001100,00,099,80,20,0
Arabako Mendialdea (A)2006100,00,896,61,11,5
Arabako Mendialdea (A)2011100,01,496,51,90,2
Arrati Nerbioi (B)1991100,01,495,02,51,1
Arrati Nerbioi (B)1996100,01,394,72,91,1
Arrati Nerbioi (B)2001100,01,593,43,51,7
Arrati Nerbioi (B)2006100,01,594,23,21,1
Arrati Nerbioi (B)2011100,01,893,72,22,3
Bidasoa Beherea (G)1991100,03,492,63,70,3
Bidasoa Beherea (G)1996100,03,891,93,60,6
Bidasoa Beherea (G)2001100,03,892,13,70,4
Bidasoa Beherea (G)2006100,02,991,34,51,3
Bidasoa Beherea (G)2011100,03,791,43,61,3
Bilbo Handia (B)1991100,00,198,30,51,0
Bilbo Handia (B)1996100,00,198,20,61,2
Bilbo Handia (B)2001100,00,198,30,51,0
Bilbo Handia (B)2006100,00,297,70,71,4
Bilbo Handia (B)2011100,00,497,50,71,5
Debabarrena (G)1991100,01,693,23,41,8
Debabarrena (G)1996100,02,091,23,53,3
Debabarrena (G)2001100,01,491,94,12,7
Debabarrena (G)2006100,01,790,43,74,2
Debabarrena (G)2011100,02,192,32,53,1
Debagoiena (G)1991100,02,790,95,50,9
Debagoiena (G)1996100,03,090,84,91,2
Debagoiena (G)2001100,02,291,75,11,0
Debagoiena (G)2006100,02,491,54,81,3
Debagoiena (G)2011100,02,392,53,71,5
Donostialdea (G)1991100,03,092,63,31,1
Donostialdea (G)1996100,03,392,13,31,3
Donostialdea (G)2001100,03,192,73,21,0
Donostialdea (G)2006100,03,191,63,32,1
Donostialdea (G)2011100,02,992,23,01,9
Durangaldea (B)1991100,00,895,02,02,3
Durangaldea (B)1996100,00,695,22,02,1
Durangaldea (B)2001100,00,695,62,11,7
Durangaldea (B)2006100,00,895,42,11,7
Durangaldea (B)2011100,00,995,21,92,0
Enkartazioak (B)1991100,00,099,60,30,2
Enkartazioak (B)1996100,00,099,50,30,1
Enkartazioak (B)2001100,00,199,20,40,3
Enkartazioak (B)2006100,00,398,10,61,0
Enkartazioak (B)2011100,00,696,91,01,5
Errioxa Arabarra (A)1991100,00,199,00,60,2
Errioxa Arabarra (A)1996100,00,198,71,10,1
Errioxa Arabarra (A)2001100,00,298,10,90,8
Errioxa Arabarra (A)2006100,00,595,91,52,0
Errioxa Arabarra (A)2011100,01,094,71,33,0
Gernika-Bermeo (B)1991100,05,186,28,00,7
Gernika-Bermeo (B)1996100,04,287,47,80,6
Gernika-Bermeo (B)2001100,04,486,68,10,9
Gernika-Bermeo (B)2006100,04,784,67,73,0
Gernika-Bermeo (B)2011100,06,986,94,51,7
Goierri (G)1991100,03,991,04,30,8
Goierri (G)1996100,04,888,65,41,2
Goierri (G)2001100,03,989,75,21,2
Goierri (G)2006100,04,589,84,21,6
Goierri (G)2011100,04,291,02,91,8
Gorbeia Inguruak (A)1991100,01,596,02,20,3
Gorbeia Inguruak (A)1996100,02,493,83,60,3
Gorbeia Inguruak (A)2001100,01,693,54,50,4
Gorbeia Inguruak (A)2006100,01,493,14,21,3
Gorbeia Inguruak (A)2011100,02,692,71,73,0
Kantauri Arabarra (A)1991100,00,198,70,70,5
Kantauri Arabarra (A)1996100,00,198,30,80,8
Kantauri Arabarra (A)2001100,00,198,40,90,6
Kantauri Arabarra (A)2006100,00,397,71,11,0
Kantauri Arabarra (A)2011100,00,897,10,81,4
Markina-Ondarroa (B)1991100,09,778,29,42,7
Markina-Ondarroa (B)1996100,08,675,912,23,4
Markina-Ondarroa (B)2001100,09,474,113,13,4
Markina-Ondarroa (B)2006100,06,977,015,50,5
Markina-Ondarroa (B)2011100,09,676,19,54,8
Plentzia - Mungia (B)1991100,01,395,43,00,3
Plentzia - Mungia (B)1996100,01,095,63,10,3
Plentzia - Mungia (B)2001100,01,095,22,80,9
Plentzia - Mungia (B)2006100,01,095,32,90,7
Plentzia - Mungia (B)2011100,01,793,72,52,1
Tolosaldea (G)1991100,010,982,16,70,3
Tolosaldea (G)1996100,010,781,17,40,8
Tolosaldea (G)2001100,011,181,46,70,8
Tolosaldea (G)2006100,010,381,06,72,0
Tolosaldea (G)2011100,010,382,35,61,9
Urola-Kostaldea (G)1991100,05,585,48,50,6
Urola-Kostaldea (G)1996100,08,181,58,71,7
Urola-Kostaldea (G)2001100,06,684,38,30,9
Urola-Kostaldea (G)2006100,06,383,77,42,5
Urola-Kostaldea (G)2011100,06,786,75,11,4
Etxeko hizkuntzaren bilakaera, Espainiako Estatuko gainontzeko AEetan jaiotakoen artean, Eskualdeka. Euskal Herria, 1991 » 2011
LurraldeaUrteaGuztiraEuskaraGazteleraBiakBeste
Arabako Ibarrak (A)1991819081450
Arabako Ibarrak (A)1996920191234
Arabako Ibarrak (A)20011.20711.19367
Arabako Ibarrak (A)20061.50961.4492034
Arabako Ibarrak (A)20111.586131.5121744
Arabako Lautada (A)199173.3149272.273385564
Arabako Lautada (A)199676.99812775.3274971.047
Arabako Lautada (A)200170.35922169.028511599
Arabako Lautada (A)200668.36523166.442740952
Arabako Lautada (A)201164.41834062.2766731.129
Arabako Mendialdea (A)1991450144810
Arabako Mendialdea (A)1996447044331
Arabako Mendialdea (A)2001459045810
Arabako Mendialdea (A)2006474445857
Arabako Mendialdea (A)2011430641581
Arrati Nerbioi (B)19913.177433.0197936
Arrati Nerbioi (B)19963.004402.8468632
Arrati Nerbioi (B)20012.820412.6339947
Arrati Nerbioi (B)20062.715412.5578829
Arrati Nerbioi (B)20112.555472.3955558
Bidasoa Beherea (G)199121.04070819.49377663
Bidasoa Beherea (G)199622.43486020.627805142
Bidasoa Beherea (G)200119.97676318.40673473
Bidasoa Beherea (G)200619.39456017.716870248
Bidasoa Beherea (G)201116.86362415.421602216
Bilbo Handia (B)1991287.579324282.7631.5272.965
Bilbo Handia (B)1996268.808262263.8371.4973.212
Bilbo Handia (B)2001244.634314240.5201.2822.518
Bilbo Handia (B)2006225.648492220.4091.5803.167
Bilbo Handia (B)2011204.426818199.2381.3373.033
Debabarrena (G)199113.17121212.276447236
Debabarrena (G)199612.68725111.570450416
Debabarrena (G)200110.7851469.910442287
Debabarrena (G)200610.2441719.264381428
Debabarrena (G)20118.8871848.201226276
Debagoiena (G)199114.66439913.327806132
Debagoiena (G)199614.27843312.967703175
Debagoiena (G)200112.63728111.588641127
Debagoiena (G)200612.07429411.043577160
Debagoiena (G)201110.5922479.795393157
Donostialdea (G)199182.8792.47676.7342.741928
Donostialdea (G)199681.7372.67675.2672.7021.092
Donostialdea (G)200173.1032.25267.7632.327761
Donostialdea (G)200668.9332.13863.1192.2481.428
Donostialdea (G)201162.1211.81857.2671.8561.180
Durangaldea (B)199125.84221224.538504588
Durangaldea (B)199624.25715623.102480519
Durangaldea (B)200122.74713721.744484382
Durangaldea (B)200621.52618020.537444365
Durangaldea (B)201119.64817318.703380392
Enkartazioak (B)19915.93615.911159
Enkartazioak (B)19965.69305.667188
Enkartazioak (B)20015.35445.3122315
Enkartazioak (B)20065.022144.9292950
Enkartazioak (B)20114.689284.5454670
Errioxa Arabarra (A)19912.83022.803187
Errioxa Arabarra (A)19963.01242.972324
Errioxa Arabarra (A)20013.17063.1112825
Errioxa Arabarra (A)20063.486193.3425471
Errioxa Arabarra (A)20113.484353.30045104
Gernika-Bermeo (B)19915.3952734.65043438
Gernika-Bermeo (B)19965.0002084.37139229
Gernika-Bermeo (B)20014.6552044.03237841
Gernika-Bermeo (B)20064.3672043.695335133
Gernika-Bermeo (B)20114.0602823.52718368
Goierri (G)199115.64761814.243667119
Goierri (G)199615.00671713.294815180
Goierri (G)200113.44552512.057699164
Goierri (G)200613.02258511.690543204
Goierri (G)201111.42648410.398333211
Gorbeia Inguruak (A)199172911700162
Gorbeia Inguruak (A)199678619737282
Gorbeia Inguruak (A)200188914831404
Gorbeia Inguruak (A)20061.015149454313
Gorbeia Inguruak (A)20111.073289951832
Kantauri Arabarra (A)19919.07188.9576541
Kantauri Arabarra (A)19968.470128.3276764
Kantauri Arabarra (A)20017.811117.6886844
Kantauri Arabarra (A)20067.410197.2408071
Kantauri Arabarra (A)20116.885546.6825396
Markina-Ondarroa (B)19912.3802301.86122465
Markina-Ondarroa (B)19962.0651771.56725170
Markina-Ondarroa (B)20011.8741761.38924663
Markina-Ondarroa (B)20061.7181191.3232679
Markina-Ondarroa (B)20111.5361471.16914674
Plentzia - Mungia (B)19915.135684.89715614
Plentzia - Mungia (B)19965.335515.10016816
Plentzia - Mungia (B)20015.719595.44516154
Plentzia - Mungia (B)20065.756575.48816843
Plentzia - Mungia (B)20115.541965.191136118
Tolosaldea (G)19916.3256915.19342120
Tolosaldea (G)19966.2116665.03745751
Tolosaldea (G)20015.4506054.43936541
Tolosaldea (G)20065.4035584.378360107
Tolosaldea (G)20114.7324863.89326390
Urola-Kostaldea (G)19917.9644406.80067747
Urola-Kostaldea (G)19968.0626506.572703137
Urola-Kostaldea (G)20017.4094876.24761263
Urola-Kostaldea (G)20067.7654916.502578194
Urola-Kostaldea (G)20116.6794505.79434194

Iturria: Guk egindakoa. Biztanleria Zentsuak eta Biztanleriaren estatistikak, EUSTAT Arabarako, Bizkairako eta Gipuzkoarako. Euskarabidea (1991, 2001 eta 2011) Nafarroa Garairako. Soziolinguistikazko Inkesta, Ipar Euskal Herrirako (HPS).

Oharra: Ez dugu iparraldeko daturik.
* Hainbat kasutan Nafarroa Garaiko datuek ez dute hiztunen %100a osatzen, ehuneko kopuru txiki batean ezezaguna baita gaitasuna.
Iturrien inguruko edo egindako eragiketei buruzko xehetasun gehiago jakin nahi izanez gero, jo Metodologia atalera.



Soziolinguistika Klusterra / Tel.: 943 592 556 / Posta-e.: kluster@soziolinguistika.eus / MARTIN UGALDE KULTUR PARKEA, 20140 - ANDOAIN